North Lincolnshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

North Lincolnshire – jednostka administracyjna w Wielkiej Brytanii, dystrykt o statusie unitary authority (tzn. jednolita jednostka administracyjna, łącząca funkcje dystryktu i hrabstwa) położony w regionie Yorkshire and the Humber w Anglii. Dla celów ceremonialnych wchodzi w skład hrabstwa Lincolnshire.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Messingham – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 34 km na północ od miasta Lincoln i 227 km na północ od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 4090 mieszkańców.

Powierzchnia North Lincolnshire wynosi 846 km², dystrykt położony jest na południowej stronie estuarium Humber i składa się głównie z obszarów o charakterze rolniczym, wliczając obszary położone po obu stronach rzeki Trent. Graniczy od wschodu z North East Lincolnshire, od południa z Lincolnshire, od południowego wschodu z Nottinghamshire, od zachodu z South Yorkshire oraz od północy z East Riding of Yorkshire.

Thornton Curtis – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 46 km na północ od miasta Lincoln i 237 km na północ od Londynu.South Ferriby – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 50 km na północ od miasta Lincoln i 243 km na północ od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 660 mieszkańców.

Przed utworzeniem Humberside w 1974, North Lincolnshire stanowiło część hrabstwa Lincolnshire. Po zlikwidowaniu Humberside w dniu 1 kwietnia 1996 roku, North Lincolnshire powstało poprzez połączenie gmin (borough) Glanford i Scunthorpe, oraz południowego Boothferry.

Na terenie North Lincolnshire znajdują się trzy większe ośrodki miejskie: Scunthorpe (ośrodek administracyjny), Brigg oraz Barton-upon-Humber.

Hibaldstow – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 30 km na północ od miasta Lincoln i 223 km na północ od Londynu.Luddington – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 47 km na północ od miasta Lincoln i 240 km na północ od Londynu.

Miasta[ | edytuj kod]

 • Barton-upon-Humber
 • Bottesford
 • Brigg
 • Broughton
 • Crowle
 • Epworth
 • Kirton in Lindsey
 • Scunthorpe
 • Winterton
 • Inne miejscowości[ | edytuj kod]

  Alkborough, Althorpe, Amcotts, Appleby, Barnetby le Wold, Barrow Hann, Barrow Haven, Barton Waterside, Beltoft, Belton, Bonby, Burton upon Stather, Cadney cum Howsham, Coleby, Croxton, Ealand, East Halton, Eastoft, Elsham, Flixborough, Garthorpe, Goxhill, Haxey, Hibaldstow, Holme, Keadby, Kirmington, Luddington, Melton Ross, Messingham, New Holland, North Killingholme, Owston Ferry, Redbourne, Roxby, Sandtoft, Saxby All Saints, Scawby, South Ferriby, South Killingholme, Thornton Curtis, Ulceby Skitter, Ulceby, West Butterwick, West Halton, Whitton, Windsor, Winteringham, Wootton, Wrawby, Wroot.

  Melton Ross – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 42 km na północ od miasta Lincoln i 232 km na północ od Londynu.Kirton in Lindsey – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 28 km na północ od miasta Lincoln i 221 km na północ od Londynu. W 2001 miasto liczyło 2694 mieszkańców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Keadby – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 43 km na północ od miasta Lincoln i 236 km na północ od Londynu.
  Flixborough – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 45 km na północ od miasta Lincoln i 238 km na północ od Londynu. Miejscowość liczy 1386 mieszkańców.
  Garthorpe – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 50 km na północ od miasta Lincoln i 243 km na północ od Londynu.
  Yorkshire and the Humber – jeden z dziewięciu regionów Anglii. W jego skład wchodzi historyczne hrabstwo Yorkshire oraz część północnego Lincolnshire, która w latach 1974-1996 należała do dawnego hrabstwa Humberside.
  Eastoft – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 46 km na północ od miasta Lincoln i 239 km na północ od Londynu.
  Winterton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 47 km na północ od miasta Lincoln i 241 km na północ od Londynu. W 2001 miasto liczyło 4729 mieszkańców.
  East Halton – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lincolnshire, w dystrykcie (unitary authority) North Lincolnshire. Leży 51 km na północ od miasta Lincoln i 240 km na północ od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 604 mieszkańców.

  Reklama