Norodom Ranariddh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Książę Norodom Ranariddh (ur. 2 stycznia 1944), kambodżański polityk i członek rodziny królewskiej, drugi syn króla Norodoma Sihanouka i brat obecnego króla Norodoma Sihamoni. Premier Kambodży od 1993 do 1997.

18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Życiorys[ | edytuj kod]

Książę Ranariddh urodził się w Phnom Penh. W 1968 ukończył studia licencjackie w dziedzinie prawa na Uniwersytecie Aix-Marseille III w Aix-en-Provence we Francji. W 1974 uzyskał stopień magistra prawa. W 1979 ukończył studia z dziedziny transportu powietrznego. Od 1979 jest profesorem prawa oraz wykładowcą prawa administracyjnego, konstytucyjnego oraz nauk politycznych i stosunków międzynarodowych.

Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 1983 Ranariddh był osobistym przedstawicielem Norodmoma Sihanouka w Kambodży i Azji. W 1986 został Inspektorem Generalnym Sikhanistycznej Armii Narodowej (ANS), która walczyła z komunistami. W 1989 objął stanowisko sekretarza generalnego utworzonej partii FUNIPEC. W lutym 1992 został liderem partii, którą kierował do 18 października 2006.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kambodża, Królestwo Kambodży (khm. ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, trl. Kâmpǔchéa, Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa) w latach 1976–1989 Kampucza – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).

W lipcu 1993, po restauracji monarchii w Kambodży, Ranariddh wraz z Hun Senem stanął na czele rządu. W październiku 1993 otrzymał jednak od króla Sihanouka tytuł „Pierwszego Premiera”, podczas gdy Hun Sen został „Drugim Premierem”. W lipcu 1997 został usunięty ze stanowiska szefa rządu przez Huna Sena. W listopadzie 1998 objął stanowisko przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, które zajmował do marca 2006.

Phnom Penh (khmerski: ភ្នំពេញ, trl. Phnum Pénh) – stolica Kambodży położona w południowo-zachodniej części kraju, przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu.2,0 mln mieszkańców (2006).Preah Bat Samdech Preah Norodom Sihanouk Varman (ur. 31 października 1922 w Phnom Penh, zm. 15 października 2012 w Pekinie) – syn króla Norodoma Suramarita i królowej Sisowath Kossamak, król Kambodży.

Gdy w październiku 2004 z powodu choroby, abdykował król Norodom Sihanouk, Ranariddh był uważany za jego prawdopodobnego następcę. Zadeklarował jednak brak woli objęcia tronu. Tego samego miesiąca 9-osobowa Rada Tronowa wybrała na stanowisko króla Norodoma Sihamoni.

Obecnie książę Norodom Ranariddh stoi na czele, utworzonej przez siebie Partii Norodoma Ranariddha (NRP).

Sâmdech ("Jego Ekscelencja") Hun Sen (ur. 5 sierpnia 1951, oficjalnie 4 kwietnia 1951, w Peam Koh Sna), kambodżański polityk, premier Kambodży od 1985, co czyni z niego jednego z 10 najdłużej urzędujących liderów politycznych świata. Wiceprzewodniczący rządzącej Kambodżańskiej Partii Ludowej. Minister spraw zagranicznych w latach 1979-1991.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Biografia na stronie rodziny królewskiej
  • Strona Partii Norodoma Ranariddha
  • FUNCINPEC, Front Uni National pour un Cambodge Indépendant, Neutre, Pacifique, et Coopératif – rojalistyczna Kambodżańska partia polityczna. Założycielem ugrupowania był książę Norodom Ranariddh. Obecnym prezesem partii jest Keo Puth Rasmey. Funkcję tę sprawuje od listopada 2006 roku.Norodom Sihamoni (khmer. នរោត្តម សីហមុនី, ur. 14 maja 1953 w Phnom Penh) – król Kambodży od 2004.
    Warto wiedzieć że... beta

    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

    Reklama