Norman Lloyd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norman Lloyd, Katherine Emery i Dean Jagger w spektaklu Everywhere I Roam (1939)

Norman Lloyd, właśc. Norman Perlmutter (ur. 8 listopada 1914 w Jersey City, zm. 11 maja 2021 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser oraz producent filmowy, który pozostawał aktywny w branży filmowej nieprzerwanie od końca lat 30.

Eva Le Gallienne (ur. 11 stycznia 1899 w Londynie, zm. 3 czerwca 1991 w Weston) − amerykańska aktorka, producentka, reżyser teatralna, scenarzystka i pisarka. Nominowana w 1981 roku do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Resurrection.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Przygodę z aktorstwem rozpoczął w Nowym Jorku, gdzie uczęszczał do szkoły. Debiutował w Civic Repertory Theatre Evy Le Gallienne. Później grał w Mercury Theatre, stworzonym przez Orsona Wellesa i Johna Housemana. W 1938 zadebiutował na scenach Broadwayu.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Jersey City – miasto w USA, w stanie New Jersey (siedziba hrabstwa Hudson), na półwyspie między ujściami rzek Hudson i Hackensack do Oceanu Atlantyckiego. Według spisu ludności z roku 2010, w Jersey City mieszka 247 597 mieszkańców.

Na początku lat 40. przybył do Hollywood. Pierwsze role zagrał w filmach Alfreda Hitchcocka: Sabotaż (1942) oraz Urzeczona (1945). Współpraca z Hitchcockiem zaowocowała ich długoletnią przyjaźnią. W późniejszych latach Lloyd wyreżyserował kilka odcinków seriali: Alfred Hitchcock przedstawia (1955–1962) i Spotkanie z Alfredem Hitchcockiem (1962–1965). Inne znaczące pozycje w początkach jego kariery to m.in. filmy: Morderca (1951; reż. Joseph Losey) i Światła rampy (1952) w reżyserii Charliego Chaplina. W latach 60. i 70. poświęcił się głównie pracy dla telewizji. Na duży ekran powrócił pojawiając się w tak głośnych filmach jak: Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989; reż. Peter Weir) czy Wiek niewinności (1993; reż. Martin Scorsese).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Skrzydła (tytuł oryginalny Wings) - amerykański serial telewizyjny, którego fabuła przedstawia losy mieszkańców wyspy Nantucket (Massachusetts), pracujących na miejscowym lotnisku. Joe Hackett jest właścicielem linii lotniczej Sandpiper Air, w której zatrudnia swojego beztroskiego brata Briana oraz perfekcyjną eks-stewardesę Fay Cochran. Lotnisko obsługuje równolegle linia Aeromass, własność cynicznego Roya Bigginsa, dążącego do wyeliminowania konkurencji. Obsługę lotniska stanowią ponadto gapiowaty mechanik Lowell Mather oraz właścicielka bufetu Helen Chapel, przyjaciółka braci Hackett z dzieciństwa. Z czasem ekipa powiększa się o osobę sympatycznego taksówkarza z Włoch Antonia Scarpacci. Akcja toczy się głównie na fikcyjnym lotnisku Tom Nevers Field, rzadziej w domach głównych bohaterów.

Lloyd miał na swoim koncie ok. 60 filmowych ról, a także kilkadziesiąt występów w serialach telewizyjnych. Zajmował się również reżyserią i produkcją telewizyjną.

Był żonaty z Peggy Lloyd, która zmarła 30 sierpnia 2011, w wieku 98 lat. Małżeństwo trwało 75 lat.

Zmarł 11 maja 2021, w wieku 106 lat.

Ira Dean Jagger (ur. 7 listopada 1903 w Columbus Grove, zm. 5 lutego 1991 w Santa Monica) − amerykański aktor, laureat Oscara za rolę drugoplanową w filmie Z jasnego nieba.Kancelaria adwokacka (ang. The Practice, 1997-2004) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację ABC od 4 marca 1997 do 16 maja 2004 roku. W Polsce nadawany przez Fox Life od 9 listopada 2009 roku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wiek niewinności – amerykański film fabularny (melodramat) z 1993 roku, nakręcony na podstawie powieści Edith Wharton.
Kojak – amerykański serial kryminalny, emitowany w USA w latach 1973 – 1978. Tytułowym bohaterem serialu był porucznik Theo Kojak, pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku. Rolę główną grał Telly Savalas.
Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).
Wykolejona – amerykańska komedia romantyczna z 2015 roku, wyreżyserowana przez Judda Apatowa, scenariusza amerykańskiej aktorki komediowej Amy Schumer, która zagrała w nim także główną rolę razem z Billem Haderem. Ponadto w obsadzie znaleźli się Tilda Swinton, Ezra Miller, Brie Larson, Colin Quinn, Vanessa Bayer, John Cena i LeBron James wliczając występy cameo Jima Florentine’a, Pete’a Davidsona i Leslie Jones.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Misja w czasie (oryg. Seven Days) – amerykańsko–kanadyjski serial telewizyjny, oryginalnie emitowany w latach 1998–2001 przez stację UPN. W Polsce serial ukazał się na antenie stacji Polsat.

Reklama