Norman Douglas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norman Douglas

George Norman Douglas (ur. 8 grudnia 1868, zm. 7 lutego 1952) – brytyjski pisarz, skandalista, najbardziej kojarzony z powieścią South Wind z 1917.

Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życie[ | edytuj kod]

Norman Douglas urodził się w austriackiej Turyngii, w bogatej rodzinie fabrykantów. Jego matką była Vanda von Poellnitz, ojcem zaś John Shotlo Douglas, kierownik fabryki bawełnianej. Zmarł w 1874, osierocając sześcioletniego syna. Norman, po przeprowadzce do Anglii, mieszkał i wychowywał się w walijskiej miejscowości Deeside. Doskonałe wykształcenie odebrał w angielskiej Uppingham School, później w niemieckim gimnazjum w Karlsruhe. Warto wspomnieć, iż jego dziadkiem był sławny i niezwykle zasłużony generał James Ochoncar Forbes (1765-1843).

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

Karierę rozpoczął w służbie dyplomatycznej, jednakże po niezwykle krótkim czasie otrzymał przymusowy urlop, związany najprawdopodobniej ze skandalem towarzyskim, jaki wywołał na jednym z przyjęć. W 1897 roku kupił dom w Neapolu i rok później poślubił swoją kuzynkę (ich matki były siostrami, córkami barona Ernsta von Poelnitz), Elizabeth Fitzgibbon. Mieli dwójkę dzieci, lecz nawet to nie uratowało sypiącego się małżeństwa i państwo Douglas rozwiedli się w 1903 roku. Mimo to, jeszcze w czasach małżeńskich, Norman napisał swe pierwsze uznane dzieło, Unprofessional Tales, pod pseudonimem Normyx.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.

Kolejne lata to burzliwy okres dla Normana – krążył między Londynem a Capri, gdzie kupił kolejny dom. W latach 1912-1914 współpracował z angielskim Review, a pod koniec 1916 roku za kaucją opuścił więzienie, gdzie odbywał karę za prześladowanie szesnastoletniego chłopca. Potem wyemigrował, ratując się tym samym od kolejnych restrykcji. Przybywszy do Florencji, rozpoczął współpracę z wydawcą Pino Orioli, który publikował w Italii wiele dzieł pisarzy brytyjskich (między innymi pierwsze wydanie Lady Chatterey`s Lover D. H. Lawrence'a), uznawanych często przez londyńską cenzurę za nieprzyzwoite. Współtworzył wtedy autobiograficzne dzieło Oriolego Memoirs of a Bookseller.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Doprowadzając do wielu kolejnych skandali, Douglas był zmuszony opuścić Włochy, gdzie roztrwonił lwią część rodzinnego majątku. Jednakże właśnie we Włoszech wyszła jego najbardziej znana powieść, South Wind. W 1937 roku przybył na południe Francji, lecz po dwóch latach, w dniu rozpoczęcia II wojny światowej, ruszył okrężną drogą do Londynu, gdzie mieszkał aż do 1947 roku. Tam też stworzył pierwsze wydanie Almanachu, opublikowanego w wersji skróconej w Lizbonie.

Cenzura (łac. censere – osądzać) – świadome wprowadzenie w błąd poprzez selektywny dobór zazwyczaj masowo rozpowszechnianych informacji.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

Pod koniec życia wrócił na Capri i w kręgu przyjaciół, między innymi poety Grahama Greene'a czy Elizabeth David, prowadził bujne życie towarzyskie, bywając na powojennych rautach, przyjęciach i balach.
Umarł po długiej chorobie, najprawdopodobniej z celowego przedawkowania leków. (patrz Impossible Woman: Memoirs of Dottoressa Moore autorstwa G. Greena)

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Capri – włoska wyspa na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Położona jest w pobliżu półwyspu Sorrento, oddzielona od niego cieśniną Piccola. Nazwa wyspy została utworzona od słowa Kapros (grec. – dzik) lub Capra (łac. - koza).

Konając w prowadzonym przez siostry szpitalu, zawołał do otaczających go kompanów: "Zabierzcie te cholerne zakonnice ode mnie!".

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Italia – kraina historyczna i geograficzna położona na Półwyspie Apenińskim, której obszar zmieniał się na przestrzeni dziejów.
Autobiografia – gatunek literacki (rodzaj biografii), w którym autor opisuje swoje życie. Głównym tematem tego rodzaju wypowiedzi jest więc jej autor. Większość autobiografii jest napisana w pierwszej osobie, choć zdarzają się i takie, w których autor – ustami narratora – mówi o sobie "on" lub zwraca się do siebie "ty". Na napisanie autobiografii decydują się zazwyczaj osoby publiczne, np. artyści, politycy.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama