Norman Angell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sir Ralph Norman Angell Lane (ur. 26 grudnia 1872 w Holbeach (Lincolnshire), zm. 7 października 1967 w Croydon) – angielski dziennikarz, pisarz i polityk, laureat pokojowej Nagrody Nobla.

7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Uczęszczał do angielskiej szkoły podstawowej, potem do Lycée de St. Omer w Paryżu. Rozpoczął studia na Uniwersytecie w Genewie, ale przerwał je i w 1890 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam imał się różnych zajęć: pracował jako kowboj, kopał rowy melioracyjne, roznosił pocztę, wreszcie został korespondentem gazet Globe-Democrat z Saint Louis i San Francisco Chronicle.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W 1898 powrócił do Europy i kontynuował działalność dziennikarską, zostając współwydawcą anglojęzycznego Daily Messenger w Paryżu. W 1903 ukazała się jego pierwsza książka zatytułowana Patriotism under Three Flags, w której wykorzystał obserwacje wydarzeń, które opisywał jako dziennikarz (wojna amerykańsko-hiszpańska, Afera Dreyfusa, wojny burskie). W latach 1905-1912 był redaktorem naczelnym paryskiego wydania Daily Mail.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1920 po powrocie do Anglii, wstąpił do Partii Pracy. W latach 1929-1931 zasiadał w Izbie Gmin. W tym samym czasie (1928-1931) był wydawcą czasopisma Foreign Affairs.

W 1933 otrzymał pokojową Nagrodę Nobla za działalność w Komitecie Wykonawczym Ligi Narodów i Narodowej Radzie Pokoju.

Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Patriotism under Three Flags (1903)
 • The Great Illusion (1910)
 • The Fruits of Victory (1921)
 • Money Game (1928)
 • Peace with the Dictators? (1938)
 • The Steep Places (1947)
 • After All (1951)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nobelprize.org: Sir Norman Angell - Biographical (ang.). Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-11-29].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wojna amerykańsko-hiszpańska – konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Hiszpanii trwający od 25 kwietnia do 12 sierpnia 1898, w wyniku którego Hiszpania utraciła większość swych posiadłości na Karaibach i na obszarze Pacyfiku, a Stany Zjednoczone porzuciły dotychczasową politykę izolacjonizmu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Liga Narodów (ang. League of Nations, fr. Société des Nations) – nieistniejąca już organizacja międzynarodowa powstała z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. Statut Ligi został przyjęty przez konferencję pokojową w Wersalu 28 czerwca 1919 r. Stał się on częścią traktatu wersalskiego i wszedł w życie po ratyfikacji 10 stycznia 1920 roku.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Afera Dreyfusa (lub Sprawa Dreyfusa) – polityczny skandal we Francji pod koniec XIX wieku, który stał się przyczyną kryzysu politycznego i społecznego, pociągając za sobą poważne zmiany w życiu kraju.
  Croydon – dzielnica Londynu, położona w południowej części miasta, na terenie gminy o tej samej nazwie. Do czasu utworzenia regionu Wielkiego Londynu w 1965 roku było to samodzielne miasto, należące do hrabstwa Surrey.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Melioracja – zabiegi mające na celu trwałe polepszenie rolniczych zdolności produkcyjnych gleb, wykonywane za pomocą zabiegów melioracyjnych.
  Kowboj (ang. cowboy) – pasterz bydła w Ameryce, zajmował się również hodowlą koni. Kowboje obok Indian, bandytów i szeryfów stali się ulubionymi bohaterami westernów.

  Reklama