Nordborg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nordborg (niem. Norburg) – miasto w południowej Danii na wyspie Als, 50 km od granicy niemieckiej. Nordborg leży w regionie Dania Południowa w gminie Sønderborg.

Zegar słoneczny – zegar określający czas w godzinach na podstawie pozycji Słońca, przez wskazanie cienia rzucanego przez nieruchomy wskaźnik na powierzchnię tarczy z podziałką godzinową umieszczoną na ziemi, posadzce, ścianie budowli lub postumencie. Używany od starożytności. Istnieją także przenośne (kieszonkowe) zegary tego typu.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Do 1 stycznia 2007 roku Nordborg był siedzibą gminy Nordborg, która w wyniku reformy administracyjnej została włączona do gminy Sønderborg.

W Nordborg znajduje się siedziba firmy Danfoss produkującej urządzenia mechaniczne i elektryczne kontrolujące ciepło oraz klimatyzację domową i biurową. Firma w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju miasta, jest także jednym z największych pracodawców w Nordborg.

Do atrakcji turystycznych Nordborga należą:

Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
 • zamek Nordborg z 1150 roku
 • najwyższy w Europie zegar słoneczny
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nordborg (ang.). citypopulation.de.
  Warto wiedzieć że... beta

  Als (w Polsce używa się także niemieckiej nazwy Alsen), wyspa w Danii, w cieśninie Mały Bełt (Morze Bałtyckie), między Półwyspem Jutlandzkim a wyspą Fionia.
  Grupa Danfoss – światowy producent komponenów i rozwiązań technologicznych dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa, dystrybucji wody oraz maszyn roboczych. Zyski firmy Danfoss oscylują wokół 2,6 miliarda Euro (3,4 miliaródw dolarów) rocznie. Grupa zatrudnia około 22000 pracowników na całym świecie. Siedziba firmy mieści się w miejscowości Nordborg w Danii.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama