Norbert Mika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Norbert Mika (ur. 25 maja 1961 w Raciborzu, zm. 28 października 2020 w Głubczycach) – polski historyk mediewista, działacz samorządowy, nauczyciel.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1988 ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 2000 Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W 2006 na Uniwersytecie Śląskim obronił pracę doktorską pt. Mieszko książę raciborski, syn Władysława Wygnańca. Jako historyk zajmował się badaniami nad dziejami Polski, Czech, Austrii i Niemiec. Był autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. W latach 1980–1989 inwigilowany za zaangażowanie się w działalność opozycyjną i kościelną. W 2006 otrzymał status pokrzywdzonego nadany przez IPN. Pełnił funkcję dyrektora Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu. Posiada liczne osiągnięcia zawodowe: nagrody Ministra Edukacji Narodowej, nagrodę Kuratora Oświaty, został także odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi w roku 1999. Przez 20 lat był liderem raciborskiego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, z którego odszedł w 2004. W czasie wielkiej powodzi w 1997 prowadził jedną z największych akcji pomocy dzieciom powodzianom organizując wyjazdy na kolonie, także poza granicami kraju. W latach 2002–2006 był przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i rekreacji Rady Powiatu Raciborskiego. W III kadencji Powiatu Raciborskiego (lata 2006–2010) pełnił funkcję przewodniczącego Rady Powiatu. Był członkiem Zarządu Powiatu, a także Komisji Oświaty Kultury i Sportu.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Głubczyce (śl. Gubczýcé, niem. Leobschütz, czes. Hlubčice) – miasto w woj. opolskim, w powiecie głubczyckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głubczyce. Położone nad rzeką Psiną, na Płaskowyżu Głubczyckim (wchodzącym w skład Niziny Śląskiej). Historycznie na Górnym Śląsku.
Anna Pobóg-Lenartowicz (ur. 1959 r. w Czarnowąsach) - polska historyk specjalizująca się w archiwistyce, historii Śląska, historii średniowieczna Polski; nauczyciel akademicki, związana z Uniwersytetem Opolskim.
Powódź tysiąclecia – potoczna nazwa powodzi, która nawiedziła w lipcu 1997 roku południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy (Łużyce), północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając na terenie Czech, Niemiec i Polski do śmierci 114 osób oraz szkód materialnych w wymiarze blisko 4,5 miliarda dolarów. Na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Wylały wówczas wody dorzeczy rzek Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Odra, Olza, Oława, Skora, Szprotawa, Ślęza i Widawa, a także górnej Wisły i Łaby.
Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN) – instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych.

Reklama