Nonnus (biskup Edessy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nonnus, rzekomy biskup Edessy (zm. w V wieku) – czczony jako święty, błędnie utożsamiany z biskupem syryjskiego miasta Edessa.

Pelagia Pokutnica, również Pelagia Nierządnica lub Pelagia z Antiochii, cs. Prepodobnaja Pełagija (zm. ok. 457 na Górze Oliwnej w Jerozolimie) – żyjąca w czasach Teodozjusza (401-450) rozpustna tancerka i grzesznica, pokutnica, wspominana w jednej z homilii przez Jana Chryzostoma (350-407), pustelnica i święta Kościoła prawosławnego.Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).

Znany jest z Żywota św. Pelagii, zwanej Pelagią Pokutnicą.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzono 2 grudnia za Baroniuszem.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Nonnus, rzekomy biskup Edessy. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-02-10].
  • Warto wiedzieć że... beta

    Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
    Şanlıurfa dawniej Edessa – miasto w dzisiejszej południowo-wschodniej Turcji. W starożytności, Edessa była centrum chrześcijaństwa syryjskiego znanym m.in. z "nie ręką ludzką uczynionego" wizerunku Chrystusa – Mandylionu oraz szkoły teologicznej Efrema Syryjczyka.
    Cezary Baroniusz, Cesare Baronio (ur. 31 października lub 30 sierpnia 1538 w Sora, zm. 30 czerwca 1607 w Rzymie) – Sługa Boży Kościoła katolickiego, kardynał włoski, historyk i hagiograf.

    Reklama