Non Stop (klub w Sopocie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Non Stop – nieistniejący już klub muzyki młodzieżowej w Sopocie.

Franciszek Walicki, ps. Jacek Grań (ur. 20 lipca 1921 w Łodzi) – polski dziennikarz muzyczny, publicysta, autor tekstów piosenek, działacz kulturalny, współtwórca wielu zespołów muzycznych, także kompozytor, uważany za ojca polskiego bigbitu i rocka.Seweryn Krajewski (ur. 3 stycznia 1947 w Nowej Soli) – polski kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista oraz były lider zespołu Czerwone Gitary.

Działalność „Non Stopu” została zainaugurowana z inicjatywy Franciszka Walickiego latem 1961 przez zespół Czerwono-Czarni i przy współpracy z miejscowym przedsiębiorstwem gastronomicznym. W latach 1962-1963 jego gospodarzem był Krzysztof Klenczon. Występowały w nim praktycznie niemal wszystkie zespoły bigbeatowe lat 60. wraz z takimi solistami jak m.in.: Czesław Niemen, Michaj Burano, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Katarzyna Sobczyk, Karin Stanek. Wielu fanom sopocki „Non Stop” kojarzy się z trójmiejskim zespołem Czerwonymi Gitarami i mieszkającym ówcześnie w Sopocie Sewerynem Krajewskim. W pewnym okresie klub określano jako „salon” taneczny lub który prowadzi „podwieczorki taneczne”. De facto to była jedna z pierwszych dyskotek w Polsce. W 1967 organizację przejęło Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.

Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek.Ada Rusowicz, właśc. Adriana Rusowicz (ur. 8 września 1944 w Wilnie, zm. 1 stycznia 1991 w Poznaniu) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Niebiesko-Czarni, żona gitarzysty i wokalisty tego samego zespołu, Wojciecha Kordy. Matka Anny Rusowicz.

Nazwy[ | edytuj kod]

 • Letnia kawiarnia z dansingiem Non Stop
 • Sopocki Pawilon „Kawiarniano-rozrywkowy Non-Stop”
 • Młodzieżowy Pawilon Muzyki, Tańca i Piosenki Non Stop
 • Młodzieżowy Ośrodek Rozrywkowo-Sportowy Non Stop


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Helena Majdaniec (ur. 5 października 1941 w Mylsku, zm. 18 stycznia 2002 w Szczecinie) – polska wokalistka bigbitowa, nazywana "królową twista".
  Czerwono-Czarni – polski zespół muzyczny założony w 1960 w Gdańsku przez Franciszka Walickiego; jeden z pionierów bigbitu w Polsce.
  Szybka kolej miejska (w skrócie SKM) – rodzaj systemu transportu kolejowego, dysponujący bezkolizyjnym torowiskiem albo torowiskiem prowadzonym we własnym korytarzu (z pełnym uprzywilejowaniem na skrzyżowaniach), wyspecjalizowany do obsługi ruchu miejskiego dzięki odpowiedniej lokalizacji stacji, specyficznemu taborowi i wysokiej częstotliwości obsługi.
  Sopot Wyścigi – przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej, leżący wzdłuż granicy dzielnic: Karlikowo (wschód) i Świemirowo (zachód), został włączony do eksploatacji w 1952.
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Katarzyna Sobczyk (Kasia Sobczyk), właściwie Kazimiera Sawicka z domu Sobczyk (ur. 21 lutego 1945 w Tyczynie, zm. 28 lipca 2010 w Warszawie) – polska piosenkarka muzyki rozrywkowej, popularna głównie w okresie bigbitu.
  Karin Stanek (ur. 18 sierpnia 1943 lub 1946 w Bytomiu, zm. 15 lutego 2011 w Wolfenbüttel) – polska piosenkarka bigbitowa, wokalistka zespołu Czerwono-Czarni, ceniona za energię i wyrazistość sceniczną, określana jako jeden z symboli bigbitu. W latach 60. należała do najpopularniejszych polskich piosenkarek, lansując przeboje „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą” i „Jedziemy autostopem”. W latach 70. wyemigrowała z Polski do Niemiec, by rozpocząć działalność na tamtejszym rynku muzycznym. Do końca swego życia przebywała w Niemczech, gdzie zmarła na skutek komplikacji chorobowych.

  Reklama