Nomarchia Attyka Wschodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lokalizacja nomarchii Attyka Wschodnia

Nomarchia Attyka Wschodnia (gr. Ανατολική Αττική) – do końca 2010 roku jedna z nomarchii w Grecji w regionie administracyjnym i nomarchii Attyka, ze stolicą w Pallini. Nomarchia zajmowała północną i wschodnią część Półwyspu Attyckiego (na północ i wschód od Aten). Graniczyłą z nomarchiami Ateny i Attyka Zachodnia z regionu Attyka oraz z prefekturą Beocja z regionu Grecja Środkowa. Powierzchnia prefektury wynosiła 1615 km², zamieszkiwało ją 403 918 osób (stan z roku 2001).

Brauron (starogr. Βραυρών) – starożytne miasto greckie i sanktuarium ku czci Artemidy, położone na terenie dzisiejszej miejscowości Wrawrona we wschodniej części Attyki. Według Homera Brauron było miejscem zbiórki okrętów przed wyruszeniem na wojnę trojańską.Region Attyka – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony na Półwyspie Attyckim i w dużej części na terenie historycznej krainy Attyka. Oprócz tradycyjnych obszarów do współczesnego regionu administracyjnego Attyka włączona jest też północna część Półwyspu Argolidzkiego oraz wyspa Kythira. Region zajmuje obszar około 3800 km² i graniczy z regionem Grecja Środkowa i regionem Peloponez.

Na terenie nomarchii znajdowało się kilka miast o znaczeniu historycznym, między innymi:

Region Grecja Środkowa (nwgr. Στερεά Ελλάδα, trl. Stereá Elláda) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w centralnej części kraju, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Obejmuje swoim obszarem krainę historyczną Grecja Środkowa z wyłączeniem jej zachodniej części. Do regionu przynależy również duża wyspa Eubea u jego wschodnich wybrzeży. Region graniczy od południowego wschodu z regionem Attyka, od północy z regionem Tesalia, od zachodu z Grecją Zachodnią. Od południa ograniczony jest Zatoką Koryncką, od wschodu Morzem Egejskim.Maraton (gr. Μαραθώνας) – miasto starożytnej i nowożytnej Grecji, ulokowane na wybrzeżu Attyki, siedziba władz gminnych, duży zbiornik retencyjny, ośrodek rolnictwa, sportu i letnisko. Miasto posiada niewielki, wszakże elegancki, lekkoatletyczny stadion sportowy, z wyraźnie zaznaczoną nowoczesną bazą lokalową, prócz niego olimpijski ośrodek kajakarstwa (tzw. tory wodne Schinias), nowoczesny ośrodek pływacki, gminny ośrodek kultury i międzynarodową Fundację Promocji Biegu Maratońskiego, obecnie, z uwagi na kryzys, działającą głównie w formie muzeum. Rozwinięta jest infrastruktura hotelarsko - gastronomiczna, a kompleks Błękitna Plaża (gr. Γαλάζια Ακτή) służy wypoczynkowi nadmorskiemu. W wielu miejscach, w tym przy ważnych skrzyżowaniach, ustawiono plansze z mapami i z obszerną informacją turystyczną. Wyróżniono obiekty związane z imprezami sportowymi, cmentarze w okresu wczesno i środkowo helladzkiego, antyczny pomnik wielkiej bitwy z Persami, Kopiec Ateńczyków, zespół świątyń bóstw egipskich, z okresu rzymskiego, oraz miejscowe muzeum archeologiczne.
 • Brauron
 • Maraton
 • Sunion
 • Sunion (gr. Σούνιο - Sunio, łac. Sunium) – przylądek w Grecji u południowo-wschodnich wybrzeży Attyki. Znajdują się tu ruiny świątyni Posejdona, drugiej po Partenonie najchętniej fotografowanej w Grecji. Miejsce to znane jest też jako punkt widokowy do obserwacji Morza Egejskiego i zachodów słońca. Wzgórze z zespołem świątynnym to teren państwowego muzeum archeologicznego, czynnego właśnie "Do zachodu słońca".Pallini (gr. Παλλήνη) – miasto w Grecji w Attyce, na przedmieściach Aten. Stolica nomarchii Attyka Wschodnia. Liczba mieszkańców przekracza 16 tysięcy (stan z roku 2001).
  Warto wiedzieć że... beta

  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
  Podział administracyjny Grecji – Grecja od 1 stycznia 2011 roku podzielona jest na jednostki administracyjne trzech poziomów: 7 administracji (αποκεντρωμένη διοίκηση – apokendromeni diikisi), które dzielą się na 13 regionów (περιφέρεια – periferia) podzielonych następnie na 325 gmin (δήμος – dimos).
  Nomarchia Attyka Zachodnia (nwgr. Νομαρχία Δυτικής Αττικής) – jedna z czterech nomarchii w Grecji w regionie administracyjnym Attyka, ze stolicą w Elefsinie. Nomarchia zajmuje północną część Przesmyku Korynckiego oraz południowo-zachodnią część Półwyspu Attyckiego (na zachód od Aten). Graniczy od południowego zachodu z prefekturą Koryntia (region Peloponez), od północy z prefekturą Beocja (region Grecja Środkowa), od wschodu z nomarchiami nomarchią Pireus, nomarchią Ateny i nomarchią Attyka Wschodnia, od południa ogranicza ją Zatoka Sarońska (Morze Egejskie).
  Nomarchia Ateny (nwgr. Νομαρχία Αθηνών) – jedna z czterech nomarchii w regionie administracyjnym Attyka w Republice Greckiej. Obejmuje swoim zasięgiem miasto Ateny oraz 44 gmin miejskich (zob. dimos) i 3 gminy wiejskie (wspólnoty, kinotites). Nomarchia Ateny ma powierzchnię 361,3 km² i zamieszkuje ją 2 664 776 osób (stan z 2001). Graniczy od północy i wschodu z nomarchią Attyką Wschodnią, od południowego zachodu z nomarchią nomarchią Pireus, od zachodu z nomarchią Attyka Zachodnia, od południa ogranicza ją Zatoka Sarońska (Morze Egejskie).

  Reklama