Nomarchia Ateny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lokalizacja nomarchii

Nomarchia Ateny (nwgr. Νομαρχία Αθηνών) – do końca 2010 roku jedna z czterech nomarchii w regionie administracyjnym Attyka w Republice Greckiej. Obejmowała swoim zasięgiem miasto Ateny oraz 44 gmin miejskich (zob. dimos) i 3 gminy wiejskie (wspólnoty, kinotites). Nomarchia Ateny miała powierzchnię 361,3 km² i zamieszkiwało ją 2 664 776 osób (stan z 2001). Graniczyła od północy i wschodu z nomarchią Attyką Wschodnią, od południowego zachodu z nomarchią nomarchią Pireus, od zachodu z nomarchią Attyka Zachodnia, od południa ograniczało ją Zatoka Sarońska (Morze Egejskie).

Nomarchia Pireus – jedna z nomarchii w Republice Greckiej w regionie i prefekturze Attyka, obejmuje terytorium miasta Pireus, archipelag Wysp Sarońskich, północne tereny Półwyspu Argolidzkiego (Metanę i Trojzenę) oraz wyspę Kithirę wraz z wysepkami Antikithirą i Elafonisos w archipelagu Wysp Jońskich.Miasto satelickie, miasto-satelita - miasto o pewnym stopniu samowystarczalności pod względem usług i zatrudnienia, ale uzależnione w zakresie usług wyższego rzędu (nauka, kultura) i administracji od innego większego pobliskiego miasta. Idea tego miasta zrodziła się w latach 20. XX w. w Wielkiej Brytanii.

Ponieważ tereny nomarchii niemal w całości zajmowała aglomeracja złożona z ośrodka administracyjnego Ateny i miast satelickich, była to najgęściej zaludniona nomarchia w Grecji. Gęstość zaludnienia wynosiła tu 7376 osób/km².

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Ateny
 • Wielkie Ateny
 • Region Attyka – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony na Półwyspie Attyckim i w dużej części na terenie historycznej krainy Attyka. Oprócz tradycyjnych obszarów do współczesnego regionu administracyjnego Attyka włączona jest też północna część Półwyspu Argolidzkiego oraz wyspa Kythira. Region zajmuje obszar około 3800 km² i graniczy z regionem Grecja Środkowa i regionem Peloponez.Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).
  Warto wiedzieć że... beta

  Dimos, Demos (gr. δήμος – dimos) – jednostka podziału administracyjnego w Grecji i odpowiadająca polskiemu pojęciu gminy lub dzielnicy miasta. W starożytności słowo to posiadało więcej znaczeń.
  Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².
  Nomarchia Attyka Wschodnia (gr. Ανατολική Αττική) – jedna z nomarchii w Grecji w regionie administracyjnym i nomarchii Attyka, ze stolicą w Pallini. Nomarchia zajmuje północną i wschodnią część Półwyspu Attyckiego (na północ i wschód od Aten). Graniczy z nomarchiami Ateny i Attyka Zachodnia z regionu Attyka oraz z prefekturą Beocja z regionu Grecja Środkowa. Powierzchnia prefektury wynosi 1615 km², zamieszkuje ją 403 918 osób (stan z roku 2001).
  Wielkie Ateny – aglomeracja w Grecji, w Attyce, obejmuje Ateny i Pireus oraz ich miasta satelickie. W 1990 r. region zamieszkiwało 3,5 mln mieszkańców. Obecnie ich liczbę ocenia się na ponad 5 mln, są to jednak dane szacunkowe, gdyż meldunek w nowym miejscu zamieszkania nie jest w Grecji obowiązkowy, wystarcza zameldowanie w miejscu przechowywania rejestru urodzeń. Ponadto w aglomeracji Aten przypuszczalnie mieszka co najmniej 1 mln obcokrajowców – osób bez greckich korzeni. 360 tysięcy z nich jest tu zameldowanych.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
  Podział administracyjny Grecji – Grecja od 1 stycznia 2011 roku podzielona jest na jednostki administracyjne trzech poziomów: 7 administracji (αποκεντρωμένη διοίκηση – apokendromeni diikisi), które dzielą się na 13 regionów (περιφέρεια – periferia) podzielonych następnie na 325 gmin (δήμος – dimos).
  Nomarchia Attyka Zachodnia (nwgr. Νομαρχία Δυτικής Αττικής) – jedna z czterech nomarchii w Grecji w regionie administracyjnym Attyka, ze stolicą w Elefsinie. Nomarchia zajmuje północną część Przesmyku Korynckiego oraz południowo-zachodnią część Półwyspu Attyckiego (na zachód od Aten). Graniczy od południowego zachodu z prefekturą Koryntia (region Peloponez), od północy z prefekturą Beocja (region Grecja Środkowa), od wschodu z nomarchiami nomarchią Pireus, nomarchią Ateny i nomarchią Attyka Wschodnia, od południa ogranicza ją Zatoka Sarońska (Morze Egejskie).

  Reklama