• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nokia tune


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.A – nazwa solmizacyjna: la – dźwięk, którego częstotliwość dla a¹ wynosi 440 Hz. Jest to tonika gam A-dur i a-moll. W szeregu diatonicznym jest to szósty dźwięk licząc od dźwięku C w każdej oktawie.
  Takt - w muzyce jest najmniejszym odcinkiem tekstu muzycznego zawartego między dwiema kreskami, zwanymi kreskami taktowymi.

  Nokia Tune – motyw muzyczny wykorzystywany przez Nokię, zwany również jako Grande Valse (w starszych modelach telefonów). Jest to fragment (od taktu trzynastego do szesnastego) solowego utworu gitarowego Gran Vals, skomponowanego przez Francisco Tárregę w 1902 roku. Została tylko zmieniona ostatnia nuta fragmentu (dźwięk A).

  Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.
  Nuty motywu "Nokia tune"

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1992 roku fragment utworu Gran Vals hiszpańskiego kompozytora Francisco Tárregi został wykorzystany przez Nokie w reklamie telefonu Nokia 1011. W Nokii 2110 melodia ta pojawiła się jako dzwonek. W Noki 6110 otrzymał on nazwę Gran Valse, ale w 1999 roku zmieniono ją na Nokia Tune. Według niektórych źródeł fragment utworu, który od 1993 roku był stosowany w telefonach komórkowych tej firmy wybrali w 1993 roku dyrektorzy Nokii Anssi Vanjoki i Lauri Kivinen. Nokia zastrzegła motyw w niektórych krajach jako swój znak towarowy. Prawa autorskie do utworu Tarregi wygasły i przeszedł on do domeny publicznej.

  Domena publiczna (ang.: public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego, co później zostało rozciągnięte na własność intelektualną, która z różnych względów nie jest objęta ochroną prawa autorskiego i może w związku z tym być wykorzystywana bezpłatnie przez każdego.Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.
 • (1994-2001) W tamtych latach Nokia Tune brzmiał nieco dziwnie, to tak zwana wersja "Monofoniczna".
 • (2002-2004) Grupa Nokii stworzyła nowy Nokia Tune. Był on polifoniczny. W modelu 3220 był on nazwany Nokia Ringtone.
 • (2004-2007) To był dzwonek grany na pianinie,m.in.w N73.
 • W maszynce do gier nie było Nokia Tune, lecz miała ona unikalną wersję "Technofoniczną".
 • (2007-2011) W Nokia E52 został użyty dźwięk grany na gitarze.
 • (2011-2017) Wersja Bells & Chimes zadebiutowała w smartfonach Nokia Lumia.
 • (2018) Nie wiadomo skąd w Nokia 6 wziął się inny Nokia Tune który nie brzmiał tak jak pozostałe.
 • (2019-dziś) Nokia Tune został wyposażony w wersję Dubstep i zostało tak po dziś dzień.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wersja MIDI utworu Gran Vals
 • Francisco Tárrega: Gran Vals – nuty dostępne w bibliotece cyfrowej International Music Score Library Project
 • Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego, ang. Office for Harmonization in the Internal Market (OHIM) - jest urzędem struktur Unii Europejskiej założonym w 1995 w Angers, odpowiedzialnym za rejestrację wspólnotowych znaków towarowych (Community trade marks) i wspólnotowych wzorów przemysłowych (registered Community designs) na rynku europejskim obejmując ochroną rejestrowane i już zarejestrowane znaki towarowe oraz wzory przemysłowe. Siedziba główna urzędu znajduje się w Alicante w Hiszpanii.Gitara klasyczna – gitara, z której wyewoluowała cała rodzina instrumentów akustycznych i elektrycznych. Jest to instrument strunowy szarpany.
  Warto wiedzieć że... beta

  Francisco de Asís Tárrega y Eixea (ur. 21 listopada 1852 w Villareal, zm. 15 grudnia 1909 w Barcelonie) – hiszpański gitarzysta i kompozytor, uznawany za jednego z największych mistrzów w historii tego instrumentu.
  International Music Score Library Project (IMSLP), znany również pod nazwą Petrucci Music Library (od nazwiska pierwszego wydawcy muzycznego – Ottaviana Petrucciego) – projekt oparty na mechanizmie wiki, mający na celu utworzenie wirtualnej biblioteki druków muzycznych udostępnianych bezpłatnie w domenie publicznej (ang. public domain).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.