Nokia N9

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nokia N9 – model telefonu komórkowego (smartfon) firmy Nokia oparty na systemie operacyjnym MeeGo. Pierwotnie wydany w trzech kolorach: czarny, turkusowy i fioletowy. Wkrótce dołączył do nich biały błyszczący.

Kadr (lub klatka filmowa) − pojedyncza klatka błony filmowej bądź fotograficznej, objętej ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki. Pojedynczy kadr jest uznawany za najmniejszą (statyczną) jednostkę budulca filmowego.Near Field Communication (skrót NFC – (ang.) komunikacja bliskiego zasięgu) – krótkozasięgowy, wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów.

Historia i dostępność[ | edytuj kod]

Następca Nokii N900 z Maemo, wewnętrznie znany jako N9-00, miał zostać wydany pod koniec 2010 roku, około rok po wypuszczeniu N900. Zdjęcia prototypu, które wyciekły w sierpniu 2010, pokazywały przemysłowe wzornictwo i 4-rzędową klawiaturę. Inżynier oprogramowania pracujący dla działu urządzeń w Nokia cytował N9-00 (numer produktu) w publicznym bug trackerze dla Qt, open source'owej aplikacji platformy deweloperskiej stosowanej w MeeGo Ten projekt został zarzucony wtedy Nokia rozpoczęła prace nad N9-01, o nazwie kodowej Lankku; nowym wariancie już bez klawiatury

RPM Package Manager (dawniej też Red Hat Package Manager, skrót RPM) – program służący do zarządzania (instalacji, aktualizacji, usuwania) pakietami zawierającymi oprogramowanie lub dane, oraz nazwa tych pakietów (ponieważ mają one rozszerzenie .rpm). Pakiety RPM zawierają skompresowane (we wczesnych wersjach gzipem, w nowszych bzipem2 albo LZMA) archiwum cpio zawierające dane. Posiadają także dodatkowe informacje na temat zawartości, m.in. zależności (ang. dependencies) - czyli spis programów (bibliotek) lub pakietów, które są wymagane do zainstalowania i poprawnej pracy pakietu (działa to także w druga stronę - pakiety później zainstalowane wymagające danego pakietu, uniemożliwiają jego odinstalowanie), a także sugestie dotyczące współpracy z innymi pakietami.Przysłona fotograficzna, przesłona – część obiektywu regulująca wielkość otworu na drodze strumienia światła. Stosowana najczęściej w obiektywach fotograficznych i obiektywach kamer filmowych. Zwykle ma postać nachodzących na siebie metalowych listków, liczba listków przysłony i stopień jej otwarcia, bądź zamknięcia, mają wpływ na kształt bokeh.

Światowa premiera Nokii N9 miała miejsce w dniu 21 czerwca 2011 r. podczas Nokia Connection w Singapurze. Publiczną dostępność telefonu zapowiedziano na wrzesień 2011. Użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia pocztą elektroniczną o dostępności N9 w sklepie Nokia Online w swoich krajach poprzez stronę internetową Nokii. Od kiedy Nokia w dniu 30 czerwca 2011 r. zamknęła swój sklep internetowy w wielu krajach, m.in. we Francji, Hiszpanii, Polsce, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA, N9 dostępna w tych krajach będzie według własnego uznania osób trzecich tj. sprzedawców detalicznych i dostawców usług telefonii komórkowej. W dniu 10 sierpnia 2011, Nokia ogłosiła, że nie ma planów wydania telefonu N9 w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych. W Polsce sprzedaż rozpoczęto 17 października 2011 roku.

Przyspieszeniomierz, akcelerometr, akceleromierz, przetwornik przyspieszenia – przyrząd do pomiaru przyspieszeń liniowych lub kątowych. Przyspieszeniomierz, w przeciwieństwie do urządzeń bazujących na teledetekcji, mierzy własny ruch. Stosowany do badania ruchu części maszyn i przeciążeń samolotów, a także w nawigacji bezwładnościowej.Symbian - nazwa systemu operacyjnego open source, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.

W sierpniu 2011 roku Nokia ogłosiła, że – w związku z porozumieniem podpisanym z Microsoft w sprawie systemu Windows Phone 7 – nie będzie wprowadzała Nokia N9 z systemem MeeGo na kluczowych rynkach, takich jak Japonia, Kanada, Szwecja, Niemcy i Wielka Brytania oraz USA.

Sprzedaż Nokii N9 w czwartym kwartale 2011 szacowana jest od 1,5 do 2 milionów sztuk, podczas gdy sprzedaż 3 modeli Lumii razem na 600 tysięcy. Oznacza to, że na 1 sprzedaną Lumię (z Windows Phone 7) przypadają 3 telefony N9 (z MeeGo). Jest to o tyle istotny wskaźnik sukcesu tego telefonu, że N9 – w przeciwieństwie do Lumii – nie został dopuszczony decyzją CEO Nokii, Stephena Elopa, do oficjalnej dystrybucji w sieci sprzedaży Nokii i wsparcia marketingowego na wielu najbogatszych rynkach Europy i Ameryki, gdzie entuzjaści skutkiem tego mogą liczyć jedynie na zakup u niezależnych dystrybutorów i wysyłkowe sklepy internetowe z rynków nie poddanych tym restrykcjom handlowym. Autoograniczenia dostaw na rynki przyczyniają się do niższych niż potencjalnie możliwe efektów sprzedaży. Ponieważ MeeGo jest Linuksem i otwartym oprogramowaniem oznacza to, że przy braku budżetu marketingowego na jakąkolwiek promocję N9 generuje znacząco większy przychód i dochód dla Nokii, niż wszystkie korzystające z pełnego wsparcia modele Lumia razem.

Nawigacja – dział wiedzy zajmujący się określaniem bieżącego położenia oraz optymalnej drogi do celu dla ludzi, statków, pojazdów lądowych i innych przemieszczających się obiektów.BusyBox to program komputerowy łączący funkcje podstawowych narzędzi Uniksa w jednym pliku wykonywalnym. BusyBox używany jest w zastępstwie pakietu GNU Coreutils w małych, jednodyskietkowych lub wbudowanych dystrybucjach Linuksa. BusyBox jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji GNU GPL.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.
Tryb samolotowy - ustawienie w telefonie komórkowym, które blokuje połączenie aparatu. Nazwa nawiązuje do nakazu wyłączania telefonu komórkowego podczas podróży samolotem. W trybie samolotowym można korzystać z niektórych funkcji telefonu takich jak aplikacje biurowe czy odtwarzacze muzyki, które nie wymagają połączenia komórkowego.
Procesor graficzny, inaczej GPU (ang. Graphics Processing Unit) – jest główną jednostką obliczeniową znajdującą się w nowych kartach graficznych.
Pamięć USB (znana także pod nazwami: pendrive, USB Flash Drive, Flash Disk, Flashdrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive, USB-Stick) – urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB.
Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.
Cal (ang. inch) – pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.
Zoom cyfrowy - cyfrowa symulacja zmiany ogniskowej, odbywa się poprzez rozciągnięcie wycinka obrazu do rozmiarów obrazu początkowego. Za pomocą zoomu cyfrowego można powiększyć obraz ponad możliwości układu optycznego. Wadą cyfrowego zoomu jest pogarszanie jakości robionego zdjęcia.

Reklama