Nokia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nokiafińskie przedsiębiorstwo zajmujące się technologiami telekomunikacyjnymi. Znane z produkcji telefonów komórkowych. W kwietniu 2014 dział urządzeń i usług został przejęty przez Microsoft, a w maju 2016 dział telefonów podstawowych (ang. featurephone) został odkupiony przez FIH Mobile (Foxconn) oraz HMD Global, który odkupił również 10-letnią licencję na prawa do korzystania z marki Nokia.

Nokia 6120 classic – model telefonu komórkowego (smartfon) firmy Nokia, wprowadzony na rynek w kwietniu 2007 roku. To telefon z serii classic. Nokia 6120 classic to kompaktowy telefon działający w systemach GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900) oraz 3G/HSDPA (850/2100). Wyposażony jest w dwa aparaty cyfrowe: główny o rozdzielczości 1600x1200 (2 Mpix) oraz drugi o rozdzielczości (CIF/PAL) 352x288 do prowadzenia wideo-rozmów, złącze kart microSD (obsługa kart do 2 GB) oraz radio FM.Telefon (z gr. tele – daleko oraz phone – głos) – urządzenie końcowe dołączane do zakończenia łącza telefonicznego.

Przedsiębiorstwo założone zostało w roku 1865 jako fabryka masy papierniczej, następnie zajmowało się produkcją kabli i galanterii gumowej. Przedsiębiorstwo zaczęło używać nazwy Nokia, po przeniesieniu produkcji do miasta Nokia w Finlandii. Po przeprowadzce przedsiębiorstwo weszło w branżę elektroniczną, produkując elektronikę użytkową: telewizory, magnetowidy, zestawy do odbioru telewizji satelitarnej, a także podzespoły elektroniczne. Nokia przez krótki okres produkowała własne roboty przemysłowe. Wraz z rozwojem branży informatycznej oraz komputeryzacji przedsiębiorstwo rozszerzyło branżę o monitory komputerowe, a następnie o urządzenia dla telefonii komórkowej oparte na układach cyfrowych, telefony i interfejsy, by w końcu całą produkcję skoncentrować głównie na rynku telefonii cyfrowej. Spółką-córką jest producent opon Nokian Tyres.

Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.Nokia N73 – model telefonu komórkowego (smartphone) firmy Nokia, wprowadzony na rynek w 2006 roku. Jest następcą Nokii N72.

Główna siedziba firmy Nokia znajduje się w Keilalahti w miejscowości Espoo w Finlandii.

Historia[ | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo powstało 12 maja 1865 roku, w którym inżynier górnictwa Fredrik Idestam założył w południowo-zachodniej Finlandii zakład przetwórstwa drewna. Ponieważ przemysł stawał się coraz bardziej energochłonny, firma budowała nawet własne elektrownie. W 1898 powstały Fińskie zakłady gumowe w innym miejscu kraju. Przy produkcji wyrobów gumowych i związanych z nimi związków chemicznych stosowano szczytowe osiągnięcia techniki i najnowsze wynalazki w tamtych latach. Kolejnym przełomem technicznym była elektryfikacja domów i fabryk, która w 1912 roku doprowadziła do założenia Fińskiej Fabryki Kabli i rozpoczęcia produkcji kabli do telegrafów oraz na potrzeby nowego, nieznanego dotychczas urządzenia – telefonu. Były olimpijczyk Verner Weckman został prezesem Fińskiej Fabryki Kabli w 1937 roku. W 1960 roku, po pięćdziesięciu latach istnienia fabryki kabli, założono dział elektroniczny, który utorował drogę do nowej ery telekomunikacji. Wtedy właśnie zaczęły się początki współczesnej NOKII. Dwa lata później Dział elektroniczny Fabryki Kabli produkował pierwsze elektryczne urządzenie dla elektrowni atomowej. Firma Nokia Corporation powstała w 1967 roku w wyniku połączenia firmy Nokia – dawnej fabryki papieru – z Fińskimi Zakładami Gumowymi i Fińską Fabryką Kabli.

Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

W 1979 roku rozpoczęto działalność firmy Mobira Oy jako wspólnego przedsięwzięcia firmy Nokia oraz czołowego fińskiego producenta telewizyjnego Salora. W 1981 roku w Skandynawii uruchomiono NMT, pierwszą na świecie sieć telefonii komórkowej, a firma Nokia wyprodukowała do niej pierwsze modele telefonów samochodowych. Nokia wprowadziła przenośny telefon Mobira Talkman. W roku 1987 firma Nokia wprowadziła pierwszy naprawdę poręczny telefon przenośny – Mobira Cityman. I nareszcie po czterech latach urządzenia Nokia zostały wykorzystane do zrealizowania pierwszej rozmowy telefonicznej w standardzie GSM.

Symbian - nazwa systemu operacyjnego open source, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.Espoo (szw. Esbo, ros. Э́споо) – miasto w południowej Finlandii, na wschodzie graniczące bezpośrednio z miastem stołecznym Helsinki; drugi pod względem wielkości ośrodek miejski w Finlandii; wraz z miastami Helsinki, Vantaa i Kauniainen tworzy zespół miejski Helsinek.

W 1992 roku Jorma Ollila, ówczesny prezes Nokia Mobile Phones, został mianowany szefem całej Grupy Nokia. Po kilku miesiącach na rynek wszedł pierwszy mikrotelefon, Nokia 1011. Następnym telefonem była Nokia 2110 wyposażona w Nokia Tune. Trzy lata później Nokia wprowadziła model 6110 wyposażony w klasyczną grę na telefon komórkowy – Snake. Po takich osiągnięciach firma Nokia stała się światowym liderem w produkcji telefonów komórkowych. Nokia wprowadziła pierwszy telefon z zastosowaniem technologii WAP, był to model 7110.

Nokia 6110 – telefon komórkowy fińskiej firmy Nokia. Produkowany w latach 1997–2001. Pierwszy telefon Nokii posiadający ikony menu oraz port podczerwieni.Knut Fredrik Idestam (ur. 28 października 1838 w Tyrväntö, zm. 8 kwietnia 1916 w Helsinkach) – fiński inżynier górnictwa i przedsiębiorca. Współzałożyciel firmy Nokia.

Do 2020 roku przedsiębiorstwem kierował Rajeev Suri. We wrześniu 2020 jego stanowisko obejmie Fin – Pekka Lundmark.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Telewizor, odbiornik telewizyjny (skrót: TV – ang. television, od gr. tele - daleko oraz łac. visio - obraz widziany) — urządzenie elektroniczne przeznaczone do zdalnego odbioru ruchomego obrazu, który jest nadawany przez telewizję i składa się z wyświetlanych jeden po drugim nieruchomych obrazów, z częstotliwością 25 lub 30 obrazów na sekundę lub inną. Pojedynczy obraz (nazywany też "klatką" – dla częstotliwości 25 wynosi 50, natomiast dla 30 wynosi 60 klatek) podzielony jest z kolei na linie poziome i pionowe. Typowe wartości linii to 1080, 720, 625 lub 525 linii.
NMT (Nordic Mobile Telephone) – analogowy system radiokomunikacji ruchomej, należący do rodziny systemów telefonii komórkowej pierwszej generacji. Początkowo stosowany jedynie w krajach skandynawskich.
GSMA Mobile World Congress – światowe coroczne targi telekomunikacyjne. Obecnym gospodarzem imprezy jest hiszpańskie miasto Barcelona. Podczas wydarzenia odbywają się prezentacje telefonów oraz nowych technologii. Organizatorem eventu jest GSM Association. Pierwsza edycja miała miejsce w 1987 roku. Liczba uczestników to około sześćdziesiąt tysięcy osób z wielu państw świata.
Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.
Series 80 (inaczej Communicator) - jest to odmiana wielozadaniowego systemu operacyjnego Symbian dla telefonów komórkowych. Istnieją dwie generacje urządzeń z serii S80. Modele należące do obu grup posiadają wyświetlacz 640x200px z 4096 kolorów w przypadku S80/1 i 65536 kolorów w S80/2. Nowsza seria nie jest całkowicie kompatybilna w dół - część oprogramowania z 9210 działa na 9500, część nie.
Wireless Application Protocol (WAP) – zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych. Rozwijaniem protokołu zajmuje się organizacja WAP Forum, będąca obecnie częścią Open Mobile Alliance (OMA). Wersja 1.0 protokołu powstała w 1998, 1.1 w 1999, a 2.0 w 2001 roku.
Nokia S60 (dawniej Series 60) – platforma dla telefonów komórkowych korzystających z systemu operacyjnego Symbian.

Reklama