Noel Redding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Noel David Redding (ur. 25 grudnia 1945 w Folkestone w Anglii, zm. 11 maja 2003 w Country Cork w Irlandii) – brytyjski gitarzysta rockowy, sławę uzyskał grając jako basista w The Jimi Hendrix Experience.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jako dziewięciolatek, Noel Redding grał na skrzypcach w szkole muzycznej, następnie na mandolinie i ostatecznie na gitarze. Jego pierwsze występy przed publicznością odbywały się w Hythe Youth Club oraz w Harvey Grammar School w Hythe w hrabstwie Kent.

Electric Ladyland – trzeci i ostatni album studyjny Jimiego Hendrixa i jego zespołu The Jimi Hendrix Experience, wydany 25 października 1968 roku i zawierający w całości nowy materiał. Nagrania rozpoczęły się w lipcu 1967 roku i miały miejsce w Olympic Studios w Londynie, gdzie nagrano między innymi "All Along the Watchtower", oraz w Record Plant Studios w Nowym Jorku, a zakończyły się w sierpniu 1968 roku.Folkestone – angielskie miasto nad kanałem La Manche, w hrabstwie Kent, w pobliżu Dover. Liczy około 50 tys. mieszkańców.

Pierwszymi zespołami Noela Reddinga były:

 • The Strangers: John „Andy” Andrews (gitara basowa)
 • The Lonely Ones: 1961 – John Andrews (bass), Bob Hiscocks (gitara rytmiczna); Mick Wibley (perkusja),
 • Pete Kircher (wokal w '62 perkusja).

 • The Loving Kind: 1966 z Pete Kircher, Carter (perkusja); Jim Leverton (bass); oraz Derek Knight (wokal)
 • W wieku 17 lat został profesjonalnym muzykiem i regularnie koncertował w Szkocji i w Niemczech, razem z grupą Neil Landon i The Brunettes, założoną w roku 1962 oraz The Loving Kind założonej w październiku 1965 roku. W październiku 1966 r. został wybrany przez Chasa Chandlera na basistę The Jimi Hendrix Experience. W 1969 odszedł z zespołu z powodu nieporozumień oraz częstych kłótni z Jimim Hendrixem. Ostatni koncert Noela Reddinga z The Experience miał miejsce w czerwcu 1969 podczas Denver Pop Festival. Mimo iż występował w innych zespołach przed i po śmierci Hendrixa, nigdy nie odniósł wielkiego sukcesu. W 1972 roku Redding odszedł z przemysłu muzycznego i osiedlił się w Clonakilty w Irlandii.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.

  W 1968, na krótko przed opuszczeniem The Experience, muzyk wraz z innymi muzykami z hrabstwa Kent, którymi byli: Neil Landon (wokalista The Brunettes), Jim Leverton oraz Eric Dillon – doprowadził do powstania formacji Fat Mattress. Przez krótki czas grał z nimi także Martin Barre, na krótko przed dołączeniem do Jethro Tull. Wiosną 1969 roku menedżer grupy Chas Chandler wysłał ją do Stanów Zjednoczonych razem z The Jimi Hendrix Experience, zaś w czerwcu załatwił kontrakt na nagranie płyty w Polydor Records. 15 sierpnia 1969 wyszedł ich debiutancki album Fat Mattress. Wydana w 1970 roku płyta Fat Mattress II okazała się słabsza od poprzedniego krążka, w związku z czym firma Polydor nie przedłużyła kontraktu i wkrótce zespół zakończył działalność.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Rate Your Music (inaczej RYM) to internetowa metadanowa baza danych prezentująca dyskografie wykonawców muzycznych, rozwijana przez użytkowników, i jednocześnie muzyczny portal społecznościowy. Od 2009 roku w bazie znajdują się również filmy. Po wprowadzeniu przez użytkowników danych na temat artystów i ich wydawnictw, społeczność ocenia dane płyty i głosuje za lub przeciw proponowanym znacznikom gatunków, co pozwala stworzyć rozbudowany system rekomendacji i list najlepszych płyt. Użytkownicy, których wkład we współtworzenie bazy danych jest większy mają proporcjonalnie większą wagę ocen. Wydawnictwa są oceniane w dziesięciostopniowej skali, od 0.5 "gwiazdki" do 5.0 (z połówkami). Dodatkowo, użytkownicy mają do dyspozycji wiele opcji pomagających katalogować posiadane kolekcje muzyczne. Rejestracja jest całkowicie darmowa, istnieje jednak mozliwość subskrypcji konta premium, oferującego szereg przydatnych funkcji.

  Menedżer Jimiego Hendrixa, Michael Jeffery krótko po słynnym Festiwalu Woodstock, próbował reaktywować The Experience w oryginalnym składzie. W tym okresie opublikowano wywiady Hendrixa, Reddinga oraz Mitchella w magazynie Rolling Stone, lecz nie przyniosło to żadnego skutku. Noel zajął się więc innymi projektami muzycznymi.

  Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.Martin Barre, czasem występuje jako Martin Lancelot Barre (ur. 17 listopada 1946 w Birmingham) – brytyjski gitarzysta zespołu rockowego Jethro Tull (od grudnia 1968 roku).

  W Los Angeles dołączył do zespołu hard rockowego Road, który nagrał jeden album, zatytułowany tak samo jak nazwa grupy, czyli „Road” (1972).

  W 1972 Noel Redding przeprowadził się do Irlandii, gdzie założył zespół The Noel Redding Band. W składzie znaleźli się: Eric Bell z Thin Lizzy, Dave Clark, Les Sampson oraz Robbie Walsh. Grupa nagrała dwa albumy dla wytwórni RCA, odbyła trzy tournée w Holandii, dwa w Anglii i jedno w Irlandii. Ponadto The Noel Redding Band odbył krótką dziesięciodniową trasę po Stanach Zjednoczonych. Zespół rozpadł się z powodu nieporozumień z wydawcą.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Michael Jeffery (ur. w marcu 1933, zmarł 5 marca 1973) – menedżer amerykańskiego gitarzysty i wokalisty Jimiego Hendrixa.

  W swojej książce Are you experienced? (napisanej wspólnie z Carol Appleby) Redding opowiada o tym jak został odcięty od zysków ze sprzedaży nagrań The Jimi Hendrix Experience. W 1974 roku został zmuszony do sprzedaży swoich praw do tantiem z nagrań The Experience. Otrzymał 100 tysięcy funtów jako rekompensatę, po tym jak dowiedział się od wydawcy, iż nagrania The Experience nie będą więcej wydawane. Miało to miejsce w czasach przed wynalezieniem płyt CD i DVD, których z nagraniami Hendrixa sprzedano miliony. Do końca swojego życia Redding na drodze sądowej planował odzyskać swoje pieniądze, szacowane na 3,026 mln funtów, od wydawców Jimiego Hendrixa.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Noel Redding sporadycznie nagrywał jako sideman i występował, okazjonalnie biorąc udział w sesjach nagraniowych wykonawców takich jak: Thin Lizzy, czy Traffic. Ponadto w 1993 roku występował razem z grupą rockową Phish.

  Znaleziono go martwego w jego domu w Country Cork, 11 maja 2003 roku. Nie ustalono dokładnej przyczyny jego śmierci. Miał 57 lat. Mieszkańcy Ardfield wystawili tablicę upamiętniającą jego dokonania.

  W roku 2004 wytwórnia Experience Hendrix, LLC wydała płytę Noel Redding: The Experience Sessions. Poza wydanymi wcześniej nagraniami („She’s So Fine” i „Little Miss Strange”) płyta zawiera rzadkie i wcześniej niepublikowane utwory Reddinga, nagrane wspólnie z zespołem The Experience. Większość nagrań to tzw. outtakes z płyt „Axis: Bold as Love” i „Electric Ladyland”, które zawierają nagrania z Reddingiem grającym na gitarze i Hendrixem grającym na basie. Album zawiera także nagraną na żywo wersję utworu „Red House” z Reddingiem grającym na gitarze rytmicznej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Outtake – fragment pracy (zazwyczaj filmu lub nagrania muzycznego), usunięty w trakcie jej montażu i nieprzeznaczony do publikacji np. z powodu popełnionego przez wykonawcę błędu. Zdarza się również, że outtake jest nagrywany i dołączany na koniec albumów lub filmów jako swego rodzaju "bonus".
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
  The Jimi Hendrix Experience – zespół założony w 1966 roku w Londynie, rozwiązany po występie w Denver 29 czerwca 1969 r. Reaktywowany w 1970 po zmianie basisty – Noela Reddinga zastąpił Billy Cox. Zespół The Jimi Hendrix Experience został wybrany najlepszym trio rockowym wszech czasów w plebiscycie magazynu Rolling Stone.

  Reklama