NocturN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.album-studyjny .naglowek{background:lightsteelblue}.mw-parser-output .infobox.album-bootleg .naglowek{background:lightblue}.mw-parser-output .infobox.album-ep .naglowek{background:lightsalmon}.mw-parser-output .infobox.album-koncert .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-koncertowy .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-live .naglowek{background:burlywood}.mw-parser-output .infobox.album-soundtrack .naglowek{background:gainsboro}.mw-parser-output .infobox.album-demo .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-nielegal .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-mixtape .naglowek{background:peachpuff}.mw-parser-output .infobox.album-tribute .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-cover .naglowek{background:thistle}.mw-parser-output .infobox.album-kompilacja .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-split .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-remix .naglowek{background:darkseagreen}.mw-parser-output .infobox.album-wideo .naglowek{background:lightskyblue}.mw-parser-output .infobox.album-box .naglowek{background:lightgray}

NocturN – ósmy album studyjny polskiej grupy muzycznej Christ Agony. Wydawnictwo ukazało się 3 października 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. Album został nagrany na przełomie marca i kwietnia 2011 roku w olsztyńskim Studio X. Gościnnie w nagraniach wziął udział znany z formacji BehemothZbigniew „Inferno” Promiński, który zarejestrował wszystkie partie perkusji.

Łukasz "Icanraz" Sarnacki (ur. 17 kwietnia 1984) – polski perkusista, muzyk sesyjny. Łukasz Sarnacki znany jest przede wszystkim z występów w zespole blackmetalowym Abused Majesty, którego był członkiem w latach 1998-2011. Od 2007 roku występuje w formacji Devilish Impressions. W 2009 roku dołączył do zespołu Naumachia. Sarnacki występował również w zespołach: Deathcon, Via Mistica, Diseased, Christ Agony i Hermh.Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.

Również w marcu na cmentarzysku Gotów i Gepidów w miejscowości Węsiory odbyła się sesja zdjęciowa na potrzeby płyty. Fotografie zespołu wykonał Krzysztof „Sado” Sadowski znany m.in. ze współpracy z grupami Vader i Kobranocka. Okładkę i oprawę graficzną przygotował Michał Grabowski z firmy BlackTeamMedia.

Piotr "Mścisław" Bajus (ur. 3 czerwca 1977 w Lublinie), znany również jako Revenger - polski muzyk, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i autor tekstów. Od 1991 roku występuje w lubelskiej formacji Abusiveness. Pierwsze utwory zespół skomponował w 1993, wówczas uformował się także pierwszy skład. Do 2010 roku wraz z zespołem nagrał m.in. trzy albumy studyjne: Krzyk świtu (2002), Hybris (2007) oraz Trioditis (2010). W 1995 roku powołał solowy projekt pod nazwą Pripegal w ramach którego nagrał dwie płyty: Slavia Antiqua (2004) oraz Ziemia gromadzi prochy (2008).Tomasz "Reyash" Rejek (ur. 5 grudnia 1974 w Zielonej Górze), znany również jako Lord Reyash – polski wokalista, autor tekstów i basista. Ukończył marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współzałożyciel grup Supreme Lord, Witchmaster, Profanum oraz Union. Właściciel wytwórni muzycznej Razor Productions.

Lista utworów[ | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

Twórcy[ | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

 • Cezary „Cezar” Augustynowiczgitara prowadząca, wokal prowadzący, produkcja
 • Tomasz „Reyash” Rejekgitara basowa, wokal wspierający
 • Zbigniew „Inferno” Promińskiperkusja
 • Szymon Czech – produkcja, inżynieria dźwięku, miksowanie, mastering
 • Michał Grabowski – okładka, oprawa graficzna
 • Krzysztof „Sado” Sadowski – zdjęcia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lesław Dutkowski: CHRIST AGONY - "NocturN" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-11-28].
  2. Konrad Sebastian Morawski: Christ Agony - "NocturN" recenzja (pol.). www.magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2011-10-30].
  3. Adam Fokow: Christ Agony - "NocturN" recenzja. www.pandemoneon.pl. [dostęp 2011-10-28].
  4. Piotr Łoniewski: Christ Agony - "NocturN" recenzja (pol.). artelis.pl. [dostęp 2011-10-28].
  5. Zbigniew Zegler: Christ Agony - "NocturN" recenzja (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-12-09].
  6. CHRIST AGONY - Polish black metal legends release their ninth studio album! (ang.). www.mystic-production.com. [dostęp 2011-08-30].
  7. CHRIST AGONY wejdzie w marcu do studia (pol.). www.atmospheric.pl. [dostęp 2011-02-06].
  8. Adam Fokow: Inferno: Zorganizowałem sobie czas dość brutalnie… (pol.). www.pandemoneon.pl, 2011-04-13. [dostęp 2011-06-07].
  9. CHRIST AGONY Begins Recording New Album - Mar. 25, 2011 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-06-07].
  10. Christ Agony: Szczegóły albumu (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-06-07].
  11. CHRIST AGONY - okładka i tracklista płyty "NocturN" (pol.). www.atmospheric.pl. [dostęp 2011-06-07].
  Cmentarzysko w Węsiorach – miejsce pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. Na cmentarzysku są kręgi kamienne i kurhany.Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Studio X – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Olsztynie przy ul. Jeżynowej 16. Powstało w 1997 roku z inicjatywy Marcina Kiełbaszewskiego, który jest producentem muzycznym oraz realizatorem nagrań. Do 2012 roku pracownikiem studia był także Szymon Czech - muzyk, producent i realizator związany w latach 90. XX w. z Selani Studio. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal.
  Dariusz "Hellrizer" Zaborowski (ur. 1978 w Warszawie) – polski perkusista. Zaborowski działalność artystyczną rozpoczął w 1997 roku w formacji Saltus. Muzyk opuścił grupę w 2001 roku po nagraniach dwóch kaset demo. W międzyczasie współpracował także z zespołem Goetia z którym nagrał demo pt. Enthroned Upon Dark Skies. W latach 2000-2004 występował w formacji Gortal. W 2001 roku dołączył do grupy Hate w której zastąpił Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Wraz z zespołem nagrał m.in. dwa albumy studyjne: wydany w 2003 roku Awakening of the Liar, Anaclasis - A Haunting Gospel of Malice & Hatred z 2005 roku. W 2006 roku Zaborowski odszedł z zespołu z powodu wewnętrznych konfliktów.
  Krzysztof "Sado" Sadowski (ur. 1973 w Gdyni), znany również jako Sado Skull 56 i John Wayne Orlowski – polski fotografik, grafik, muzyk i wokalista. Absolwent Sopockiej Szkoły Fotografii WFH, następnie jej wykładowca. Od 2004 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.
  Cezary "Cezar" Augustynowicz (ur. 18 grudnia 1970 w Morągu) - polski wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów i multiinstrumentalista. Znany z wieloletnich występów w grupie muzycznej Christ Agony której był założycielem, zaliczany również do grona najważniejszych muzyków blackmetalowych, którzy wywarli wpływ na rozwój gatunku w Polsce.

  Reklama