No Direction Home

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

No Direction Homefilm dokumentalny w reżyserii Martina Scorsese o karierze amerykańskiego piosenkarza i autora tekstów Boba Dylana.

Gospel Plow – tradycyjna piosenka gospelowa, zaaranżowana i nagrana przez Boba Dylana na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961 r. Inne tytuły tego utworu: "Hold On", "Keep Your Eyes on the Prize", "Keep Your Hand on the Plow".Pretty Peggy-O – tradycyjny, anonimowy utwór folkowy nagrany przez Boba Dylana na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961 r. Inne tytuły tego utworu: "Bonnie Lass O Fyvie", "The Bonnie Lass Fyvie-O", "Fennario", "The Maid of Fife-E-O", "Peggy-O", "Pretty Peggy of Derby".

Fabuła[ | edytuj kod]

Film opowiada o wpływie Dylana (początkowo jako artysty folkowego, następnie rockowego) na amerykańską muzykę popularną i kulturę. Dokument skupia się na okresie od przybycia Dylana do Nowego Jorku w styczniu 1961 roku do wypadku motocyklowego artysty w lipcu 1966 roku, po którym zaniechał koncertowania.

When the Ship Comes In – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w październiku 1963 r. i wydana na trzecim studyjnym albumie The Times They Are a-Changin’ w styczniu 1964 r. Obviously 5 Believers – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w marcu i wydana na albumie Blonde on Blonde w maju 1966 r. Znana jest także w formie "Obviously Five Believers".

Tytuł filmu nawiązuje do tekstu piosenki Like a Rolling Stone z albumu Highway 61 Revisited.

Po raz pierwszy film został wyemitowany na antenie amerykańskiej PBS i brytyjskiej BBC Two 26-27 września 2005 roku. W tym samym miesiącu pojawiła się wersja DVD dokumentu. Prace nad filmem rozpoczęły się w 1995, kiedy menadżer Dylana, Jeff Rosen, rozpoczął serię wywiadów z przyjaciółmi i współpracownikami artysty. Zgromadzony materiał był tak obszerny, że do pracy nad jego edycją zaproszono w 2001 roku Martina Scorsese.

Motorpsycho Nitemare – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1964 r. i wydana na czwartym studyjnym albumie Another Side of Bob Dylan w sierpniu 1964 r. Także znana jako Motorpsycho Nightmare.The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w październiku i wydana na albumie John Wesley Harding w grudniu 1967 r.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • No Direction Home w bazie IMDb (ang.)
 • No Direction Home w bazie Filmweb
 • Hard Rain – koncertowy album nagrany przez Boba Dylana wiosną 1976 r. podczas tournée Rolling Thunder Revue oraz wydany we wrześniu 1976 r.Day of the Locusts – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego najpewniej w czerwcu 1970 r. i wydana na albumie New Morning w październiku 1970 r.
  Warto wiedzieć że... beta

  Went to See the Gypsy – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1970 r. i wydana na albumie New Morning w październiku 1970 r.
  I Shall Be Free No. 10 – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1964 r. i wydana na czwartym studyjnym albumie Another Side of Bob Dylan w sierpniu 1964 r.
  Knockin’ on Heaven’s Door” – ballada rockowa napisana przez Boba Dylana. Znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Pat Garrett i Billy Kid z 1973. Została także wydana na singlu.
  All the Tired Horses – utwór skomponowany przez Boba Dylana, nagrany przez niego na początku marca 1970 i wydany na albumie Self Portrait w czerwcu 1970 r.
  Boots of Spanish Leather – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w sierpniu 1963 r. i wydana na trzecim studyjnym albumie The Times They Are a-Changin’ w styczniu 1964 r.
  Self Portrait – dziesiąty studyjny i drugi w karierze dwupłytowy album Boba Dylana nagrany w okresie od kwietnia 1969 r. do marca 1970 r. Zawiera kilka koncertowych nagrań z porzuconego projektu wydania albumu koncertowego.
  On the Road Again - piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w styczniu i wydana na albumie Bringing It All Back Home w marcu 1965 r.

  Reklama