Nizina Orinoko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeka Orinoko

Nizina Orinokonizina w północnej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim w obniżeniach prekambryjskiego podłoża. Nazwa pochodzi od rzeki Orinoko. Nizina Orinoko znajduje się w strefie klimatu równikowego.

Nizina – równinna lub prawie równinna wielka forma ukształtowania terenu, obszar leżący na wysokości od 0 do 300 m n.p.m..Cumaná – miasto w Wenezueli, stolica stanu Sucre, 305 tysięcy mieszkańców. Jedno z najstarszych miast Ameryki Południowej (pierwsze na kontynencie, nie licząc osadnictwa na wyspach Morza Karaibskiego), założone w 1515 roku, następnie kilkakrotnie przenoszone z powodu ataków Indian (1521, 1569). Jego pierwotna zabudowa została zniszczona przez trzęsienia ziemi, większość zabytkowej zabudowy pochodzi z XVII - XVIII wieku. Miasto leży u ujścia rzeki Manzanares do Morza Karaibskiego, w zatoce Cariaco. Port rybacki (połowy tuńczyka), turystyka - baza dla wycieczek do Parku Narodowego Mochima, uniwersytet.

Podstawowe dane[ | edytuj kod]

  • Wysokość nad poziomem morza: do 500 m n.p.m.
  • Rzeki: Orinoko, Essequibo
  • Większe miasta: Caracas, Cabimas, Cumaná, Ciudad Guayana
  • Roślinność naturalna regionu: Róże

  • Klimat równikowy – w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje obszary kuli ziemskiej położone między 0°-20°S oraz 0°-20°N. W strefie klimatów równikowych średnia temperatura wszystkich miesięcy przekracza 20 °C. Roczne amplitudy temperatur są niewielkie, wzrastają do 5 °C-10 °C idąc na północ i na południe od równika. Oddalając się od równika zmniejsza się też roczna suma opadów i ich rozkład w ciągu roku. Na równiku nie ma wyraźnej pory bezdeszczowej (codziennie padają tutaj tzw. deszcze zenitalne), dalej od równika pora deszczowa ograniczona jest do kilku miesięcy.Cabimas − miasto w Wenezueli, w stanie Zulia, położone w północno-zachodniej części kraju, nad Jeziorem Maracaibo.
    Prekambr – nieformalna jednostka geochronologiczna w dziejach Ziemi, obejmująca przedział czasu od powstania Ziemi do początku okresu kambryjskiego, czyli interwał wiekowy od 4,6 mld lat do 542 mln lat temu. Prekambrowi odpowiadają wiekowo dwie formalne jednostki stratygraficzne, eony: archaik, proterozoik oraz starszy od archaiku hadeik uznawany kiedyś za eon, obecnie raczej za jednostkę nieformalną. Prekambr obejmuje blisko 85% dziejów Ziemi. Pomimo, że jest jednostką nieformalną, to powszechnie jest stosowany w fachowej literaturze, występuje też w oficjalnej tabeli stratygraficznej, jako nieskategoryzowana jednostka powyżej eonów.Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.
    Reklama