Nizina Gangesu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nizina Gangesunizina w południowej Azji, na północny wschód od Półwyspu Indyjskiego, na terytorium Indii i Nepalu, pomiędzy wyżyną Dekan a Himalajami. Stanowi środkową, równoleżnikowo biegnącą część Niziny Hindustańskiej. Ciągnie się na długości ok. 1200 km. Na południowym wschodzie przechodzi w Deltę Gangesu i Brahmaputry. Ma równinny charakter i wznosi się na wysokość 30–150 m. Pokryta jest gęstą siecią dopływów Gangesu i kanałów nawadniających. Stanowi gęsto zaludniony, najważniejszy region rolniczy Indii (dominują uprawy ryżu, pszenicy, bawełny, juty i trzciny cukrowej).

Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jerzy Makowski: Geografia fizyczna świata. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008, s. 143. ISBN 978-83-01-14218-6.
Nizina Hindustańska (hindi Bhārat ke maidān) – nizina aluwialna na terytorium Indii, Pakistanu, Bangladeszu i Nepalu o powierzchni około 1,2 mln km². Jej długość to 3000 km, szerokość od 250 do 300 km, a wysokość do 200 m. Jest to trzeciorzędowe zapadlisko tektoniczne między Himalajami a Dekanem. Obejmuje niziny: Indusu, Gangesu, Brahmaputry i Bengalską i Pendżabską, łącznie z deltą Gangesu i Brahmaputry.Ganges, (hindi Ganga) – rzeka w południowej Azji, przepływająca przez Indie i Bangladesz. Jej długość wynosi 2700 km, a powierzchnia dorzecza 1125 tys. km² (z Brahmaputrą 2060 km²). Ganges uchodzi do Zatoki Bengalskiej będącej częścią Oceanu Indyjskiego.
Reklama