Niulakita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niulakita – najmniejsza wyspa koralowa (dystrykt, okręg) Tuvalu. W 2002 roku na wyspie mieszkało 35 osób. Europejczycy odkryli atol 29 sierpnia 1595 roku. Ponowne odkrycie wyspy nastąpiło 6 listopada 1821 roku. Wówczas Niulakitę zlokalizował statek dowodzony przez George'a Barretta.

Tuvalu Islands (także: Ellice Islands, Lagoon Islands; dawny polski egzonim: Wyspy Lagunowe) – archipelag, składający się na terytorium państwa Tuvalu. W jego skład wchodzą trzy wyspy koralowe oraz sześć atoli, składających się z ponad 114 wysp.Niutao - wyspa koralowa należąca do archipelagu Tuvalu, o powierzchni ok. 2,53 km². Liczba mieszkańców: 663 (2002). Po zachodniej stronie jedna wioska - Tuapa (poczta, szkoła kościół) oraz szpital.

Spośród wszystkich wysp archipelagu Tuvalu Niulakita jest położona najwyżej nad powierzchnią oceanu. Występuje na niej bujna roślinność i żyzne gleby, a w obrębie rafy koralowej biała piaszczysta plaża. Wyspa do XX wieku nie była zamieszkała. W XIX wieku wydobywano na niej guano, a później założono plantację kopry. Pierwsza osada została założona w 1949 roku przez obywateli Tuvalu z Niutao. Obecnie jednak populacja wyspy nie jest stała, ponieważ mieszkańcy swobodnie przemieszczają się pomiędzy Niutao a Niulakita.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Na atolu znajduje się jedna szkoła podstawowa (Lotoalofa Primary School) i jedno przedszkole (Niulakita Pre-School) (stan na 2014 rok).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wyspy Tuvalu (ang.). [dostęp 2011-07-05].
  2. A Brief History of Tuvalu – part one (ang.). tuvaluislands.com. [dostęp 2016-02-20].
  3. Rowan McKinnon: South Pacific. Lonely Planet, 2009, s. 551.
  4. 2014 Tuvalu Education-Statistical-Report (ang.). Prism. [dostęp 2016-07-07].
Reklama