• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niszczyciele typu River - E  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Newcastle upon Tyne – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) nad rzeką Tyne, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego w hrabstwie metropolitalnym Tyne and Wear.
  Uwagi[ | edytuj kod]
  1. Zobacz też nazewnictwo brytyjskich niszczycieli, Nazwy typów od „A” do „E” zostały wprowadzone retrospektywnie w 1913, wtedy także zmieniono nazwę typu „River” na typ „E”.
  2. W terminologii Royal Navy ówczesne kontrtorpedowce określane były mianem „łodzi” (boats), a nie „okrętów” (ships). Oficjalnie pierwszymi brytyjskim „okrętami” w tej klasie był następny po „E” typ „F” („Tribal”), ale w literaturze fachowej już typ „Rivers” („E”) określany jest mianem ships).
  3. W terminologii niemieckiej ówczesne konstrukcje klasyfikowane były jako „duże łodzie torpedowe” (Grosse Torpedoboot), termin „niszczyciel” (Zerstörer) wszedł do użycia w niemieckiej marynarce wojennej znacznie później.
  4. W oficjalnych dokumentach Admiralicji brytyjskiej nazwa destroyer („niszczyciel”) używana jest dopiero od 1919, wcześniej okręty tej klasy określane były jako torpedo boat destroyer (TBD, niszczyciele łodzi torpedowych, kontrtorpedowce), niemniej skrócona nazwa klasy - destroyer była używana nieoficjalnie już wtedy. W wielu opracowaniach typ „Rivers” określany jest już jako „niszczyciel” w odróżnieniu od wcześniejszych, mniejszych i bardziej prymitywnych „kontrtorpedowców”.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jim Crossley: British Destroyers 1892-1918. s. 15.
  2. Antony Preston: Destroyers. s. 14-15.
  3. T. D. Manning: The British Destroyer. s. 47.
  4. David Lyon: The First Destroyers. s. 97.
  5. T. D. Manning: The British Destroyer. s. 33.
  6. Eric Osborne: Destroyers. s. 47.
  7. Bernard Ireland: The Illustrated Guide to Destroyers and Frigates. s. 63.
  8. Jim Crossley: British Destroyers 1892-1918. s. 16.
  9. River Class Destroyer (1903) (ang.). [dostęp 2011-08-17].
  10. Maurice Cocker: Destroyers of the Royal Navy 1893-1981. s. 21.
  11. Jane's Fighting Ships of World War I. s. 76.
  12. T. D. Manning: The British Destroyer. s. 50.
  13. David Lyon: The First Destroyers. s. 100.
  14. T. D. Manning: The British Destroyer. s. 48.
  15. T. D. Manning: The British Destroyer. s. 49.
  16. David Lyon: The First Destroyers. s. 16.
  17. David Lyon: The First Destroyers. s. 25.
  18. Bernard Ireland: The Illustrated Guide to Destroyers and Frigates. s. 15.
  SM U-99 – niemiecki okręt podwodny typu U-57 zbudowany w AG Wesser, Bremie w latach 1915-1917. Wodowany 27 stycznia 1917 roku, wszedł do służby w Cesarskiej Marynarce Wojennej 28 marca 1917 roku, a jego dowódcą został kapitan Max Eltester. U-99 w czasie jednego patrolu nie odniósł żadnego sukcesu. 7 czerwca 1917 roku został przydzielony do II Flotylli, w której służył przez miesiąc.Cowes – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, na wyspie Wight, rozdzielone rzeką Medina na dwie części – zachodnią i wschodnią stanowiącą w rzeczywistości oddzielne miasto East Cowes. Liczba mieszkańców w 2001 roku wynosiła 9663.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe powstałe przed silnikiem tłokowym. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez Thomasa Newcomena.
  La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.
  J. Samuel White − brytyjska stocznia mająca swoją siedzibę we wschodnim Cowes (East Cowes) na wyspie Wight, obecnie nieistniejąca. Jedna z najstarszych stoczni brytyjskich (podczas II wojny światowej wymieniana jako najstarsza ze stoczni na liście Admiralicji).
  Welbot (także welbat, walbat ) – łódź okrętowa, wiosłowa lub wiosłowo-żaglowa, zwrotna, szybka, wąska, o ostrym profilu, wąskim dziobie i wąskiej burcie. Termin, dziś już historyczny, pochodzi od angielskiej nazwy whaleboat i oznaczał pierwotnie łódź używaną przez wielorybników w czasie polowań, gdy trzeba było szybko przemierzać duże odległości aby dopaść wieloryba. Z czasem welboty zaczęły być używane również na statkach szkolnych i wojennych zamiast szalup (np. w carskiej Rosji). Używano ich zarówno do ćwiczeń, jak i komunikacji z lądem (w tym do przewozu oficerów najwyższych rangą).
  Maszyna parowa potrójnego rozprężania – rodzaj maszyny parowej zblokowanej, stosowanej do napędu jednostek pływających. Konstrukcja składała się z co najmniej trzech cylindrów o stopniowo zwiększających się wielkościach, których tłoki osadzone były na wspólnym wale korbowym.
  Mina morska to środek walki morskiej, przeznaczony do rażenia podwodnej części kadłuba okrętu lub statku. Składa się z ładunku materiału wybuchowego umieszczonego w kulistym lub cylindrycznym kadłubie wodoszczelnym, wyposażonego w urządzenia zapalające i zabezpieczające.
  HMS Cobra − brytyjski eksperymentalny niszczyciel (w oryginalnej nomenklaturze torpedo-boat destroyer) zbudowany w stoczni koncernu Armstronga w Elswick i wcielony do Royal Navy na początku XX wieku, drugi w historii okręt napędzany turbinami parowymi. W swoim pierwszym rejsie po ukończeniu prób morskich, rankiem 18 września 1901 roku, płynąc w sztormie, niszczyciel przełamał się i zatonął, pociągając za sobą 67 z obecnych na pokładzie ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.244 sek.