Nirvana (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.album-studyjny .naglowek{background:lightsteelblue}.mw-parser-output .infobox.album-bootleg .naglowek{background:lightblue}.mw-parser-output .infobox.album-ep .naglowek{background:lightsalmon}.mw-parser-output .infobox.album-koncert .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-koncertowy .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-live .naglowek{background:burlywood}.mw-parser-output .infobox.album-soundtrack .naglowek{background:gainsboro}.mw-parser-output .infobox.album-demo .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-nielegal .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-mixtape .naglowek{background:peachpuff}.mw-parser-output .infobox.album-tribute .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-cover .naglowek{background:thistle}.mw-parser-output .infobox.album-kompilacja .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-split .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-remix .naglowek{background:darkseagreen}.mw-parser-output .infobox.album-wideo .naglowek{background:lightskyblue}.mw-parser-output .infobox.album-box .naglowek{background:lightgray}

Nirvana – album kompilacyjny zespołu Nirvana wydany przez Geffen Records w 2002 roku, 8 lat po śmierci frontmana i wokalisty Kurta Cobaina. Zawiera najbardziej znane utwory z poprzednich płyt Nirvany, oraz dodatkowo niewydany wcześniej utwór „You Know You're Right”.

All Apologies – utwór amerykańskiej grupy grunge Nirvana. Znalazł się na albumie In Utero jako dwunasty utwór. Na singlu promującym został wydany wraz z "Rape Me". "All Apologies" w akustycznej wersji koncertowej wydano na albumie MTV Unplugged in New York oraz na albumach With the Lights Out i Sliver - The Best of the Box (solo). Magazyn Rolling Stone uznał utwór za 455. najlepszą piosenkę wszech czasów.Heart-Shaped Box – pierwszy singel z albumu In Utero amerykańskiego zespołu grunge, Nirvana. Klip do tego utworu był częściowym pomysłem Cobaina.

W Polsce składanka uzyskała status złotej płyty.

Lista utworów[ | edytuj kod]

Wszystkie utwory autorstwa Kurta Cobaina, chyba że podano inaczej:

 1. You Know You're Right” (wcześniej niewydany) – 3:38
 2. About a Girl” (z Bleach) – 2:49
 3. Been a Son” (z Blew) – 2:23
 4. Sliver” (z Incesticide) – 2:14
 5. Smells Like Teen Spirit” (z Nevermind) – 5:01 (K. Cobain, D. Grohl, K. Novoselic)
 6. Come as You Are” (z Nevermind) – 3:39
 7. Lithium” (z Nevermind) – 4:17
 8. In Bloom” (z Nevermind) – 4:15
 9. Heart-Shaped Box” (z In Utero) – 4:41
 10. Pennyroyal Tea” (wcześniej niewydany single mix) (oryginalnie na Pennyroyal Tea) – 3:38
 11. Rape Me” (z In Utero) – 2:51
 12. „Dumb” (z In Utero) – 2:34
 13. All Apologies” (z MTV Unplugged in New York) – 3:51
 14. The Man Who Sold the World” (z MTV Unplugged in New York) – 3:47 (D. Bowie)
Bonusowe utwory
 1. „Something in the Way” (z MTV Unplugged in New York) - 4:01 (wydania winylowe i japońskie wydania CD)
 2. Where Did You Sleep Last Night” (z MTV Unplugged in New York) - 5:08 (L. Belly) (wydania winylowe i międzynarodowe wydania CD)

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Discogs: Nirvana – Nirvana (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2021-01-12].
 2. [1]
 3. Nirvana : Nirvana : Review : Rolling Stone. [dostęp 2007-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)].
 4. Teraz Rock | jedyne pismo rockowe w Polsce
 5. Złote płyty CD przyznane w 2018 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-15].
Pennyroyal Tea – singel grungowego zespołu Nirvana z albumu In Utero, wydany w kwietniu 1994. Na stronie B singla znalazł się utwór "I Hate Myself and Want to Die". Utwór "Pennyroyal Tea" w wersji akustycznej znalazł się na albumie MTV Unplugged in New York i w wersji demo w zestawie With the Lights Out. Zanim Nirvana wystąpiła w programie MTV Unplugged, Kurt Cobain nagrał ten utwór jeszcze raz w wersji studyjnej, śpiewając nową partię wokalną, gdyż pierwsza, nagrana na In Utero, mu się nie spodobała. Nowa wersja była planowana do wydania na maj 1994 roku na kolejnym singlu, jednak po śmierci Cobaina w kwietniu Geffen się obawiała, że śmierć artysty może zostać po wydaniu singla wykorzystana w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy. Wstrzymano więc wydanie nowej wersji utworu i nie ujrzała ona światła dziennego do 2002 roku. Nowa wersja po raz pierwszy ujrzała światło dzienne na albumie Nirvana.Kurt Donald Cobain (ur. 20 lutego 1967 w Aberdeen, zm. 5 kwietnia 1994 w Seattle) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana. W 1989 wydali swoją pierwszą płytę Bleach.
Warto wiedzieć że... beta

Geffen Records - amerykańska wytwórnia płytowa należąca do Universal Music Group, założona w 1980 roku przez biznesmena Davida Geffena, który w latach siedemdziesiątych stworzył Asylum Records.
About a Girl – utwór amerykańskiego zespołu grungowego Nirvana. Wersja akustyczna wydana została na singlu promującym album MTV Unplugged in New York. Wcześniej utwór znalazł się na albumie Bleach. Słowa utworu mówią o dziewczynie Kurta Cobaina, Tracy Marander. Cobain przyznał w jednym z wywiadów, że przed napisaniem "About a Girl" cały dzień słuchał zespołu The Beatles. Jest to pierwszy tak melodyjny i spokojny utwór Nirvany. Wyróżnia się tym od ostrych punkowych utworów z Bleach. Utwór znalazł się w wersji live na stronie B singla Sliver.
Krist Anthony Novoselic (ur. 16 maja 1965 w Compton w Kalifornii), amerykański muzyk rockowy, były basista zespołu Nirvana, aktualnie basista zespołu Flipper.
Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990).
Smells Like Teen Spirit – singel amerykańskiego zespołu grunge’owego Nirvana, wydany w 1991 roku na albumie Nevermind. Został napisany przez Kurta Cobaina, Krista Novoselica i Dave’a Grohla, produkcją zajął się zaś Butch Vig. Charakterystyczne cechy utworu to budowa zwrotka-refren, czteroakordowy riff użyty we wstępie oraz w refrenie, a także kontrast między cichymi i spokojnymi zwrotkami a głośnym, dynamicznym refrenem.
Blew – pierwszy minialbum grungowego zespołu Nirvana, wydany w 1989 roku przez wytwórnie Sub Pop w USA i Tupelo w Anglii.
The Man Who Sold the World (Człowiek, który sprzedał świat) – kompozycja autorstwa Davida Bowiego. Utwór ten jest tytułową piosenką z jego trzeciego albumu wydanego w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 1970 oraz w Wielkiej Brytanii w kwietniu 1971. Piosenka była w późniejszych latach wykonywana wielokrotnie przez wielu wykonawców z czego najbardziej znane stały się wykonanie Lulu z 1974, oraz Nirvany z 1993.

Reklama