Nilus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nilus, Nilimię męskie pochodzenia greckiego, od gr. neilos – "rzeka". Istnieli liczni święci o tym imieniu.

Nił Walieriewicz Uszakow (ros. Нил Валерьевич Ушаков, łot. Nils Ušakovs; ur. 8 czerwca 1976 w Rydze) – łotewski dziennikarz i polityk rosyjskiego pochodzenia, poseł na Sejm (2006–2009), od 2009 burmistrz Rygi.Białoruski Front Ludowy (Partia BNF) (biał. Беларускi Народны Фронт, БНФ, Партыя БНФ) – opozycyjne ugrupowanie polityczne na Białorusi o programie konserwatywnym i niepodległościowym założone w 1988.

Nilus imieniny obchodzi 20 lutego, 19 września, 26 września i 12 listopada.

Żeński odpowiednik: Nila

Znane osoby noszące imię Nil[ | edytuj kod]

 • Nil Synaita – święty katolicki i prawosławny, zwany też Nilem Starszym lub Nilem z Ancyry
 • Nil z Rossano – święty katolicki i prawosławny, zwany też Nilem Młodszym
 • Nil Sorski – święty katolicki i prawosławny
 • Nil (17991874) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego
 • Nił Uszakowłotewski polityk rosyjskiego pochodzenia, od 2009 burmistrz Rygi
 • Nił Hilewicz – białoruski poeta i działacz kulturalny, polityk Białoruskiego Frontu Ludowego
 • Nił Fiłatowlekarz, naukowiec i nauczyciel akademicki, jeden z pionierów rosyjskiej pediatrii
 • Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Nił Fiodorowicz Fiłatow (ros. Нил Фёдорович Филатов, ur. 4 kwietnia/16 kwietnia 1847 w Tiepłyj Stan, ob. Sieczenowo, zm. 26 stycznia/8 lutego 1902 w Moskwie) – lekarz, naukowiec i nauczyciel akademicki, jeden z pionierów rosyjskiej pediatrii; autor książki Краткий учебник детских болезней („Krótki podręcznik chorób dzieci”), wydawanej 12 razy w okresie 1889–1922. Jego bratankiem był okulista, Władimir Fiłatow.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nil, imię świeckie: Nikołaj Fiodorowicz Isakowicz, (ur. w 1799 w Mohylewie, zm. 21 czerwca 1874) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
  Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Nil Synaita, zwany też Nilem Starszym lub Nilem z Ancyry (zm. około 430) – święty katolicki i prawosławny. Autor traktatów ascetycznych i egzegetycznych.
  Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji (art. 2 ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943).
  Nił Hilewicz (biał. Ніл Сымонавіч Гілевіч; ur. 30 listopada 1931 w Słobodzie koło Łohojska) – białoruski poeta i działacz kulturalny, polityk Białoruskiego Frontu Ludowego.
  Rosyjski Kościół Prawosławny (Patriarchat Moskiewski) – kanoniczny Kościół prawosławny, obejmujący swoją jurysdykcją większość parafii prawosławnych na terenie Rosji, Białorusi, Litwy i Ukrainy oraz innych państw byłego Związku Radzieckiego, jak również część parafii złożonych z emigrantów rosyjskich w innych krajach. Od 1 lutego 2009 zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest patriarcha Cyryl I.

  Reklama