Nihilist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nihilist – szwedzcy protoplaści sceny deathmetalowej. Zespół został założony w 1987 r. z inicjatywy Nickego Anderssona oraz Alexa Hellida i Leifa Cuznera. W 1989 r. Nihilist przemianowano na Entombed, jednocześnie ze składu wyeliminowano Johnny'ego Hedlunda. Hedlunda usunięto z zespołu z powodu nieporozumień pomiędzy nim samym a Nickiem Anderssonem. Jeszcze tego samego roku Johnny Hedlund założył grupę Unleashed.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Nihilist nie wydał żadnego studyjnego albumu, natomiast nakładem Threeman Recordings ukazał się album kompilacyjny obejmujący wszystkie dema zespołu.

Muzycy[ | edytuj kod]

Ostatni znany skład zespołu

 • Alex Hellid – gitara elektryczna
 • Uffe Cederlund – gitara elektryczna
 • L-G Petrovśpiew
 • Nicke Andersson – perkusja
 • Johnny Hedlund – gitara basowa
 • Byli członkowie zespołu

 • Leif "Leffe" Cuzner (zmarły) – gitara basowa
 • Mattias – śpiew
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • Premature Autopsy (realizacja własna, 1988)
 • Only Shreds Remain (realizacja własna, 1989)
 • Drowned (realizacja własna, 1989)
 • Nihilist (Kompilacja dem z lat 88/89, Threeman Recordings, 2005)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nihilist (ang.). www.tartareandesire.com. [dostęp 2009-11-10].
  2. Discogs: Nihilist (2) -Discography (ang.). www.tartareandesire.com. [dostęp 2011-05-28].
  3. Daniel Ekeroth: Szwedzki Death Metal. Poznań: Kagra, 2008, s. 401. ISBN 978-83-87598-41-9.
  4. Albert Mudrian: "Wybierając śmierć", niewiarygodna historia death metalu i grindcore'a. Poznań: Kagra, 2011, s. 94-95. ISBN 978-83-87598-27-3.
  5. Founding NIHILIST Guitarist Passes Away (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2017-01-09].
  Lars-Göran Petrov (ur. 17 lutego 1972), znany również jako L-G Petrov - szwedzki muzyk, wokalista i autor tekstów pochodzenia macedońskiego. Lars-Göran Petrov znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Entombed. Wraz z zespołem uzyskał m.in. nominację do nagrody szwedzkiego przemysłu fonograficznego Grammis. Wcześniej występował w zespole Nihilist. Wraz z wokalistą Per Yngve "Deadem" Ohlinem współtworzył także formację Morbid. W 1992 roku na krótko związał się z zespołem Comecon. Petrov wystąpił ponadto gościnnie na płytach takich zespołów jak: Amon Amarth, The 69 Eyes, Leukemia, Rotten Sound i The Project Hate MCMXCIX.Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama