Niemcz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabudowa podmiejska w Niemczu

Niemczwieś sołecka w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Gmina Osielsko – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

Charakterystyka wsi[ | edytuj kod]

Niemcz jest najszybciej rozwijającą się pod względem demograficznym miejscowością gminy Osielsko na przestrzeni lat 2002–2015, zyskując formę przedmieścia o charakterze mieszkaniowym. Na przestrzeni tych lat liczba mieszkańców wzrosła ponad trzykrotnie. Miejscowość stanowi zaplecze dla pobliskiej Bydgoszczy, z racji bardzo korzystnego położenia i niewielkiej odległości od jej centrum. We wsi znajduje się szkoła podstawowa oraz siedzibę ma tu parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Na terenie wsi zlokalizowany jest nieczynny cmentarz ewangelicki.

Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

Do końca września 2019 przy ul. Sienkiewicza kosztem 709 tys. zł. powstanie park z 3 kręgami, wyznaczającymi plac zabaw, scenę i różę wiatrów, pośrodku której stanie zegar słoneczny. Wejścia zaakcentowane zostaną 4 bramami, a w parku znajda się 23 ławki.

Województwo bydgoskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. W 1999 roku włączone zostało do województwa kujawsko-pomorskiego.Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Triathlon, triatlon (gr. trójbój) – wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego.
Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
Powiat bydgoski – powiat w Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bydgoszcz. Położony jest w środkowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, z wyłączeniem samego miasta Bydgoszczy, które na prawach powiatu znajduje się poza jego granicami.
Osielsko (niem. Osielsk) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko, przylegająca od północy do miasta Bydgoszcz. Obecnie pełni funkcję dynamicznie rozwijającego się jego przedmieścia. Na południowych krańcach wsi znajdują się zbocza Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej leżącej w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, z których roztacza się panorama na Bydgoszcz. Na cmentarzu miejsce pamięci narodowej. Miejscowość jest siedzibą gminy Osielsko. Jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce. W Osielsku od 2011 roku organizowane są Targi DLA DOMU i OGRODU - impreza wystawiennicza skupiająca wystawców branż projektowych, budowlanych, wyposażeniowych i instalacyjnych, a także hodowców roślin. W Osielsku mieści się Laboratorium Galenowe Avena - będące jednym z nielicznych w kraju.
Maksymilianowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko. Wieś liczy ponad 1400 mieszkańców i jest ważnym węzłem kolejowym. W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia, punkt apteczny, 5 sklepów, kościół i cmentarz, obok którego znajduje się drugi ewangelicki.

Reklama