Nielsen SoundScan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nielsen SoundScan – system monitorowania sprzedaży nośników muzycznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Założyli go Mike Fine i Mike Shalett. Dane są publikowane co tydzień, w środę, dostępne jedynie dla subskrybentów, w tym dla wytwórni muzycznych, dystrybutorów oraz innych przedstawicieli branży muzycznej. Wskaźniki Nielsen SoundScan są podstawą według, której sporządzane są listy przebojów czasopisma „Billboard”. Pomiar sprzedaży rozpoczęto 1 marca 1991 roku. Wydany 25 maja, tego samego roku magazyn „Billboard” zawierał po raz pierwszy listy powstałe w oparciu o Nielsen SoundScan.

Metallica – album zespołu Metallica wydany 12 sierpnia 1991 roku. Znany również pod nazwą The Black Album ("czarny album"). Album okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym, uzyskując status diamentowej płyty w Stanach Zjednoczonych, gdzie został sprzedany w liczbie 14 milionów egzemplarzy (według danych z kwietnia 2002 było to 13,101,377 na terenie Stanów Zjednoczonych).Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

Od czasu wprowadzenia systemu, najlepiej sprzedającym się albumem w Stanach Zjednoczonych pozostaje Metallica zespołu Metallica, znalazłszy 16 mln nabywców.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Justin Oppelaar: Soundscan founder checking out. Shalett becomes chairman emeritus, Sisco named prez (ang.). variety.com. [dostęp 2015-07-25].
  2. Chris Coplan: Nod Your Head: An Ode to Nielsen SoundScan (ang.). consequenceofsound.net. [dostęp 2015-07-25].
  3. Keith Caulfield: Metallica’s ‘Black Album’ Hits 16 Million in Sales (ang.). billboard.com. [dostęp 2015-07-25].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • oficjalna strona (ang. • pol.)
  • Reklama