Nieftiekamsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nieftiekamsk (ros. Нефтекамск, baszk. Нефтекама, Neftekama) – miasto w Rosji, w Baszkirii, nad Biełą, czwarte co do wielkości w tej republice.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Eparchia nieftiekamska - jedna z eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, z siedzibą w Nieftiekamsku. Należy do metropolii baszkortostańskiej.

Powstało dzięki odkryciu złóż ropy naftowej. Prawa miejskie Nieftiekamskowi nadano w 1963.

Przemysł[ | edytuj kod]

 • NefAZ – przedsiębiorstwo produkujące autobusy
 • NKMZ (ros. Нефтекамский машиностроительный завод) – przedsiębiorstwo produkujące maszyny przemysłowe


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  NefAZ (ros. НефАЗ, Нефтекамский автозавод, Nieftiekamskij Awtozawod) – rosyjskie przedsiębiorstwo produkujące autobusy, nadwozia wyładowcze, cysterny, przyczepy oraz naczepy. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1977 roku, a jego siedziba mieści się w Nieftiekamsku.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
  Prawa miejskie – zbiór praw dotyczący mieszkańców miasta, szczególnie istotny w średniowieczu, gdyż wyjmował mieszczan spod jurysdykcji prawa ziemskiego (tzw. prawo dworskie).
  Baszkortostan, Baszkiria (Republika Baszkortostanu, ros. Республика Башкортостан, Riespublika Baszkortostan, baszk. Башҡортостан Республикаһы, Bašǩortostan Respublikaḥy) – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Podział administracyjny Rosji - dokonany dla potrzeb usprawnienia wykonywania zadań przez organy administracji publicznej, oraz zapewnienia terytorialnej autonomii mniejszościom narodowym zamieszkującym zwarte obszary, podział terytorium Federacji Rosyjskiej na mniejsze jednostki.

  Reklama