Niechcice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niechcicewieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Rozprza.

Bonus Systems Polska S.A. – polska spółka akcyjna, zajmująca się wprowadzaniem i obsługą systemów motywacyjnych i premiowych.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Wieś królewska tenuty radomszczańskiej, położona w powiecie szadkowskim województwa sieradzkiego w końcu XVI wieku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.

Do 2006 r. istniały: Niechcice, osada i Nowa Wola Niechcicka, wieś (miejscowości włączone zostały do wsi, nazwy zniesione).

W miejscowości istnieje drużyna piłkarska Start Niechcice grająca w piotrkowskiej lidze okręgowej.

Województwo sieradzkie (łac. Palatinatus Siradiensis) – jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, później Rzeczypospolitej Obojga Narodów istniejące w latach 1339–1793, tworząca prowincję wielkopolską, obejmująca powierzchnię 9 700 km², posiadająca 4 powiaty. Siedzibą wojewody był Sieradz, a sejmiki ziemskie odbywały się w Szadku.Agencja Rynku Rolnego (ARR) – przedsiębiorstwo państwowe powstałe w czerwcu 1990 w celu realizowania interwencyjnej polityki państwa. Od 1 maja 2004 roku jest akredytowaną agencją płatniczą Unii Europejskiej i działa zgodnie z jej prawodawstwem. Zajmuje się realizowaniem niektórych zadań Wspólnej Polityki Rolnej m in.: promocją, dopłatą państwa do spożycia produktów mlecznych, monitorowaniem rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych, dopłatami do prywatnego magazynowania produktów, gromadzeniem i administracją danych nt rynków rolnych i spożywczych.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o wsi Niechcice, a właściwie o Nyechczyce pojawiły się w dokumentach w 1407 roku, tak więc Niechcice mają ok. 600 lat. W Niechcicach w 1860 r. powstała pierwsza w Europie a druga na świecie drożdżownia, założona przez K. Strzeleckiego, ówczesnego właściciela Niechcic. Razem z nią powstała destylarnia wódek słodkich oraz araku. Kolejny właściciel August Patschke w 1865 r. zbudował browar. W 1872 r. zakład przejął baron Adolf Krüger z Drezna, dzięki któremu w 1876 r. w czasopiśmie „Tydzień” ukazał się artykuł zachwalający niechcickie drożdże jako lepsze od wiedeńskich.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, w skrócie SGGW – warszawski uniwersytet przyrodniczy, uważany za najstarszy i największy ośrodek tego typu w Polsce. Jej początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont (obecnie: Bielany, dzielnica Warszawy).Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.
Rycina przedstawiająca Zakład Niechcice - stan na rok 1906
Rycina przedstawiająca zabytkowy pałac w Niechcicach zlokalizowany na terenie Zakładu
Zdjęcie parku w Zakładzie Niechcickim, założonego przez A. Krugiera

W latach 1894-95 A. Krüger zbudował piękny pałac, urządził park oraz zbudował krochmalnię. Zakład podupadał, gdy właścicielami zostali po kolei: Leib, Jankiel, Szelim Kupczyk i Izaak Pfeffer. W czasie wojny zakład przejęli Niemcy, wywożąc część urządzeń do Woli Krzysztoporskiej, a resztę rozkradając. Po wojnie zakład znowu ruszył. W kolejnych latach otwarto wytwórnię namoku (nalewek) i win. W okresie Polski Ludowej zakład działał, jednak po zamknięciu PGR-ów zaczęto zamykać kolejne produkcje.

Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Powiat piotrkowski – powiat w Polsce (w południowo-wschodniej części województwa łódzkiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą jego władz jest miasto Piotrków Trybunalski (powiat grodzki).

4 września 1939 żołnierze Wehrmachtu zamordowali czterech mieszkańców wsi. Dwóch zastrzelili (Józefa Jończyka, Stanisława Mroczkowskiego) a dwóch związali drutem i żywych zakopali w ziemi (Stanisława Włukę, Stanisława Wrześniewskiego).

 • 1989 – likwidacja kombinatu przemysłowo rolnego „Niechcice”. Zakład przejęła Agencja Rynku Rolnego, tworząc Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Rolne „Niechcice” Sp. z o.o.
 • 1999 – od Agencji Rynku Rolnego zakład kupił Krzysztof Zamolski.
 • 2002 – przedsiębiorstwo zmieniło firmę na Niechcice Sp. z o.o.
 • 2004 – zakład został sprzedany przedsiębiorstwu Bonus Systems Polska z Warszawy.
 • grudzień 2005 - zaprzestano produkcji drożdży i wina, a tym samym rozpoczęto likwidację zakładu. Pracę straciło około 150 osób, co zdecydowanie zwiększyło bezrobocie na terenie Niechcic.
 • czerwiec 2007 – ogłoszono upadłość firmy Niechcice Sp. z o.o. Dzierżawcą zakładu została Krynica Vitamin Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, specjalizująca się w produkcji napojów funkcjonalnych.
 • 22 lipca 2008 - zakończenie procesu upadłości spółki, właścicielem obiektu została Krynica Vitamin Sp. z o.o.
 • ok. roku 2017 właściciele wyburzyli budynki zakładu pozostawiając zabytkowy pałac.
 • Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Województwo piotrkowskie w latach 1975-1998, o powierzchni 6266 km². Administracyjnie dzieliło się na 11 miast oraz 56 gmin. Stolicą województwa piotrkowskiego był Piotrków Trybunalski. 1 stycznia 1999 zostało włączone do województwa łódzkiego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Drożdże (Saccharomyces Meyen ex E.C. Hansen) – rodzaj grzybów jednokomórkowych z rodziny drożdżakowatych (Saccharomycetaceae).
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Gmina Rozprza – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
  Województwo łódzkie – jedno z 16 województw Polski, położone w centralnej części kraju. Obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km². Według danych z 31 grudnia 2010 województwo miało 2,53 mln mieszkańców. Ma najmniejszą lesistość w kraju.
  Bezrobocie – zjawisko społeczne polegające na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów.
  Wola Krzysztoporska – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Wola Krzysztoporska.
  Arak (z arabskiego عرق słodki sok) - aromatyczny azjatycki napój alkoholowy (zawartość alkoholu pomiędzy 40% a 80%), o smaku anyżowym. Produkowany i konsumowany przede wszystkim w Syrii, Libanie, Izraelu, Palestynie. Arak otrzymywany przez destylację sfermentowanego zacieru ryżowego lub daktylowego, z dodatkiem melasy z trzciny cukrowej. Podobny do greckiego ouzo, tureckiej rakı i francuskiego pastis.

  Reklama