Nick Mancuso

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nick Mancuso, właściwie Nicodemo Antonio Massimo Mancuso (ur. 29 maja 1948 w Mammoli we Włoszech) – kanadyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser, dramaturg, poeta, nauczyciel, scenarzysta, producent filmowy pochodzenia włoskiego.

Jessica Tandy, właśc. Jessie Alice Tandy (ur. 7 czerwca 1909 w Londynie, zm. 11 września 1994 w Easton) – amerykańska aktorka pochodzenia brytyjskiego. W 1990 otrzymała Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Wożąc panią Daisy (1989; reż. Bruce Beresford). Stała się wówczas najstarszą laureatką tej nagrody w historii. Dwa lata później zdobyła nominację za drugoplanową rolę w filmie Smażone zielone pomidory (1991; reż. Jon Avnet).Kalabria (wł. Calabria) – region administracyjny w południowych Włoszech o powierzchni 15 079 km² i 2,09 milionach mieszkańców, ze stolicą w Catanzaro. Graniczy z regionem Basilicata a poprzez Cieśninę Mesyńską z Sycylią.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Mammoli we Włoszech, w jednym z południowych regionów tego kraju, Kalabrii.

W 1956 jego rodzina przeniosła się do Toronto w Kanadzie. Studiował psychologię na University of Guelph.

Kariera[ | edytuj kod]

Karierę rozpoczął w połowie lat 60. XX w. jako członek założyciel wielu tzw. podziemnych teatrów w Toronto, w tym Toronto Free Theatre, Canadian Stage, Factory Lab Theatre i Theatre Pass Muraille. W 1970 był dyrektorem artystycznym Pier One Theatre w Halifax w Nowej Szkocji, a w 1976 – członkiem Stratford Company; grał tam z takimi artystami jak: Maggie Smith, Hume Cronyn, Jessica Tandy i Jeremy Brett.

Maggie Smith, właśc. Dame Margaret Natalie Smith Cross (ur. 28 grudnia 1934 w Ilford, Essex) − brytyjska aktorka filmowa i teatralna. W swojej karierze otrzymała wiele nagród i zaszczytów m.in. Order Imperium Brytyjskiego w 1970 roku, co daje jej prawo używania tytułu Dame. Znana jest ze swoich charakterystycznych ról kostiumowych.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W 1976 na Stratford Shakespeare Festival w Stratford w Ontario wystąpił w sztukach: Kupiec wenecki jako Bassanio, Antoniusz i Kleopatra jako Diomedes oraz Sen nocy letniej jako Lysander. W 1977 na deskach Alliance Theatre Company w Atlancie zagrał w spektaklu Ogon tygrysa jako Silva. W latach 1989-90 w Los Angeles Theatre Center był w obsadzie Strong Man's Weak Child. Inne sztuki i odpowiednio role z jego udziałem na Stratford Shakespeare Festival to: Endgame jako Clov, Underground jako Gerry, Wrzosowisko jako Nutka, Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa jako Stanley, a także Noc Iguany jako Shannon.

Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire) – sztuka autorstwa Tennessee Williamsa z 1947 roku. Wystawiana na scenach teatralnych w kraju i na świecie. W Polsce ostatnią inscenizacją tego dramatu było przedstawienie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Premiera odbyła się w październiku 2009 roku.Lawina (ang. Avalanche Alley) – angielskojęzyczny film akcji produkcji kanadyjskiej z 2001 roku, w reżyserii Paula Zillera. Zagrali w nim m.in. Ed Marinaro, Nick Mancuso, Kirsten Robek i Wolf Larson.

W 1978 po raz pierwszy zagrał główną rolę Johna Shackelforda w amerykańskiej produkcji telewizyjnej ABC Dr. Scorpion z Christine Lahti. Następnie w horrorze Arthura Hillera Nocne skrzydła (Nightwing, 1979) u boku Davida Warnera zagrał Youngmana Durana, zastępcę z rezerwatu Indian Hopi w Nowym Meksyku, który bada serię tajemniczych okaleczeń bydła. Za rolę wrażliwego i przeżywającego rozterki nastolatka Davida Kappela uwiedzionego przez sektę religijną w dramacie Bilet do nieba (Ticket to Heaven, 1981) z Meg Foster i Kim Cattrall otrzymał Nagrodę Genie.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Huragan ognia (oryg. Rapid Fire) – amerykański sensacyjny film akcji z 1992 roku w reżyserii Dwighta H. Little’a.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
Uniwersytet Guelph (ang. University of Guelph) jest średniej wielkości uniwersytetem działającym w kanadyjskim mieście Guelph, w prowincji Ontario. Ma 830 wykładowców i około 15,7 tys. studentów. Powstał w 1964 w wyniku połączenia kilku instytucji edukacyjnych niższej rangi, w tym Ontario Agricultural College działającego od 1873.
Nagroda Genie (ang. Genie Award, fr. Prix Génie) − nagrody przyznawane przez Kanadyjską Akademię Filmową i Telewizyjną. Nagroda przyznawana jest od 1949 roku do 1979 roku (pod nazwą "Kanadyjska Nagroda Filmowa"). Nagrodę reaktywowano w 1980 roku i rozdawano już pod nazwą "Nagroda Genie". Statuetki przyznawane są w 18 kategoriach.
Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama