• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nick Cave and the Bad Seeds  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.From Her to Eternity – debiutancki album zespołu Nick Cave and the Bad Seeds, wydany w 1984 roku. Tytuł jest kalamburem nazwy książki, której oryginalny tytuł brzmi "From Here to Eternity" (po polsku: Stąd do wieczności).

  Nick Cave and the Bad Seeds – australijska grupa muzyczna wykonująca muzykę będącą pochodną rocka.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół powstał w 1984 roku jako spadkobierca zespołu The Birthday Party, który zakończył swoje istnienie na skutek nieporozumień Nicka Cave’a oraz Rowlanda S. Howarda. Dwóch innych członków postanowiło kontynuować ze sobą współpracę. Byli to mianowicie: Nick Cave, lider i wokalista poprzedniego zespołu, oraz Mick Harvey, multiinstrumentalista oraz wieloletni członek The Birthday Party. Do nich dołączyli kolejni muzycy, a byli to: gitarzysta Blixa Bargeld z zespołu Einstürzende Neubauten, drugi gitarzysta Hugo Race oraz znany z zespołu Magazine basista Barry Adamson. W pierwotnym składzie wymieniona jest także Anita Lane, ówczesna dziewczyna Nicka Cave’a i autorka kilku tekstów śpiewanych przez zespół. W trakcie pierwszego tournée po Australii do składu dołączył również były członek The Birthday Party Tracy Pew.

  Rowland Stuart Howard (ur. 24 października 1959, zm. 30 grudnia 2009) – australijski muzyk rockowy, gitarzysta oraz kompozytor, najbardziej znany ze względu na jego styl gry na gitarze za pomocą sprzężenia w postpunkowej grupie o nazwie The Birthday Party (w tej samej grupie śpiewał Nick Cave) oraz z jego współpracy przy projektach autorstwa Lydii Lunch oraz Nikkiego Suddena. Zmarł na raka wątroby.The Good Son – szósty album Nicka Cave’a & The Bad Seeds, wydany w 1990 roku. Jest to następne wydawnictwo po wyjątkowo mrocznym albumie Tender Prey. The Good Son zdecydowanie się różni od swojego poprzednika co spowodowało duże rozczarowanie wśród fanów. Zmiana nastroju została spowodowana, zapewne, przez nową miłość Nicka Cave’a, którą została brazylijska stylistka Viviene Carniero oraz całkowitą rehabilitacją z uzależnienia narkotycznego.

  Nazwa zespołu została przyjęta przez Cave’a w dokładnie taki sam sposób, jak zrobił to kilka lat wcześniej. Po wydaniu przez The Boys Next Door (pierwszy zespół Cave’a założony w 1976 roku) płyty zatytułowanej The Birthday Party muzycy nagle postanowili zmienić nazwę zespołu właśnie na wcześniej wymienioną The Birthday Party. W omawianym przypadku ostatnią oficjalną płytą zespołu The Birthday Party była płyta The Bad Seed i stąd została zaczerpnięta nazwa obecnego zespołu artysty.

  Św. Łazarz z Betanii – postać biblijna. Według Nowego Testamentu został wskrzeszony przez Chrystusa (co opisuje Ewangelia Jana), święty Kościoła katolickiego.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Po rozstaniu się z Anitą Lane na początku lat osiemdziesiątych Cave przeprowadził się do Berlina. W tym czasie powstawały kolejne albumu The Bad Seeds: „The Firstborn Is Dead”, „Kicking Against the Pricks”, „Your Funeral, My Trial” oraz „Tender Prey”. Na płycie „Kicking Against the Pricks”, w utworze „Muddy Water”, partię skrzypiec wykonała matka Cave'a - Dawn. Warto też zaznaczyć, że „Kicking Against the Pricks” był pierwszym albumem, który został nagrany ze szwajcarskim perkusistą Thomasem Wydlerem grającym wcześniej w zespole Die Haut. Thomas Wydler jest drugim członkiem zespołu o najdłuższym stażu w aktualnym składzie.

  Tracy Pew (ur. 19 grudnia 1957 w Australii, zm. 7 listopada 1986 w Melbourne w Australii) – muzyk grający na gitarze basowej i klarnecie, związany z działalnością zespołu The Boys Next Door i The Birthday Party.Warren Ellis (ur. 14 lutego 1965 w Ballarat w Australii) – australijski skrzypek, multiinstrumentalista i kompozytor, związany z formacją The Bad Seeds. Od 1995 najbliższy współpracownik Nicka Cave’a. Wspólnie komponują muzykę filmową oraz dowodzą grupą Grinderman.

  W 1987 roku The Bad Seeds wystąpili w filmie Wima WendersaNiebo nad Berlinem”. Od roku 1990 wszyscy członkowie zespołu jednomyślnie postanowili zaprzestać zażywania tzw. twardych narkotyków. W tym samym roku dokonano przeprowadzki do Brazylii oraz wydano album „The Good Son”. Ich kolejną płytą była wydana w 1992 roku „Henry’s Dream”, przy której udział wzięli nowi członkowie zespołu Martyn Casey oraz Conway Savage. Następnym albumem było „Let Love In” z 1994 roku.

  Blixa Bargeld, właśc. Christian Emmerich (ur. 12 stycznia 1959) – niemiecki artysta, pisarz, aktor. Założyciel industrialnego zespołu Einstürzende Neubauten w 1980. W latach 1984-2003 współpracował z zespołem Nick Cave and the Bad Seeds (był gitarzystą). Autor wielu projektów, w tym "Rede/Speech".Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  W 1996 Nick Cave and the Bad Seeds wydali „Murder Ballads”. Zawarta jest na nim piosenka „Henry Lee”, duet ze znaną brytyjską piosenkarką rockową PJ Harvey (z którą Cave miał przelotny romans w tym czasie), oraz „Where the Wild Roses Grow”, duet z Australijską piosenkarką pop Kylie Minogue. Piosenka ta okazała się jak do tej pory największym przebojem zespołu, zdobywając trzy nagrody australijskiego przemysłu muzycznego ARIA Awards, w tym tytuł „Piosenka roku”.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. „Where the Wild Roses Grow” – rockowa ballada australijskiego muzyka Nicka Cave’a, wydana na singlu promującym album Murder Ballads. Wydawnictwo ukazało się w 1995 roku nakładem wytwórni Mute Records. Utwór został nagrany w duecie rodaczką Cave’a – popową piosenkarką Kylie Minogue.

  Kolejny album, „The Boatman’s Call” (1997), jest naznaczony radykalną zmianą od swojego pierwotnego archetypu i narracji nacechowanej przemocą do biograficznych i pełnych wyznań piosenek dotyczących związków z brazylijką Carneiro oraz PJ Harvey. Ten album jest także bardziej ukierunkowany na grę na pianinie wykonywaną przez samego Cave’a.

  Dig, Lazarus, Dig!!! jest czternastym studyjnym albumem nagranym przez zespół Nick Cave and the Bad Seeds. Album był nagrywany pomiędzy czerwcem a lipcem 2007 w Londynie następnie zmiksowany przez Nicka Launaya, i w efekcie pojawił się w sklepach 3 marca 2008. Płyta została poprzedzona wydanym 18 lutego singlem z zawartym na nim tytułowym utworem "Dig, Lazarus, Dig!!!".Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Następnym krokiem Cave’a była krótka przerwa związana z rehabilitacją z ponad 20-letniego nadużywania heroiny oraz alkoholu, a także ślubem artysty. W 2001 roku zespół wydał album „No More Shall We Part”.

  Następnym albumem, wydanym w 2003 roku, był „Nocturama”, który nie wzbudził zachwytu wśród słuchaczy. W tym czasie Bargeld ogłosił chęć rozstania z zespołem po prawie 20 latach wspólnego grania. Wykonał ten krok, aby móc skupić się bardziej na swoim pierwotnym zespole Einstürzende Neubauten. Po jego odejściu z pierwotnego składu zespołu pozostali tylko dwaj członkowie Mick Harvey oraz Nick Cave. W następnym roku Cave wydał swoją pierwszą w karierze podwójną płytę - dobrze przyjęty album „Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus”.

  Push The Sky Away jest piętnastym studyjnym albumem nagranym przez zespół Nick Cave and the Bad Seeds. Album był nagrywany pomiędzy grudniem 2011 a sierpniem 2012 roku w studiu La Fabrique w Saint-Rémy-de-Provence we Francji. Płyta została poprzedzona dwoma singlami: "We No Who U R" oraz "Jubilee Street".Magazine - brytyjski zespół nowofalowy założony przez Howarda Devoto z zespołu Buzzcocks. W grupie grali m.in. John McGeoch, Dave Formula, Barry Adamson. Magazine miał wraz Ultravox wpływ na powstanie nurtu new romantic.

  W 2005 roku pojawiła się na rynku składanka „B-Sides & Rarities”, trzypłytowy album, na którym zawarto kolekcję 56 utworów ze stron B singli, niepublikowane wcześniej nagrania oraz utwory zawarte tylko na ścieżkach dźwiękowych do filmów.

  W marcu 2008 roku zespół wydał swoją czternastą studyjną płytę zatytułowaną „Dig, Lazarus, Dig!!!”, do której napisania zainspirowała artystów biblijna przypowieść o wskrzeszeniu Łazarza przez Jezusa Chrystusa.

  W ciągu wielu lat nieprzerwanego istnienia zespół przeszedł wiele zmian personalnych, jednakże od samego początku niekwestionowanym liderem pozostaje Nick Cave. 22 stycznia 2009 roku z powodów osobistych i zawodowych z zespołu odszedł jeden z założycieli i głównych postaci The Bad Seeds, Mick Harvey. Zastąpił go gitarzysta Ed Kuepper, który występował wcześniej w takich australijskich zespołach jak The Saints oraz Laughing Clowns.

  Kicking Against the Pricks – trzeci album studyjny grupy Nick Cave and the Bad Seeds, wydany w 1986 roku; zawiera covery utworów innych wykonawców. Tytuł płyty ma prawdopodobnie odniesienie do cytatu z Biblii (Dz 26:14), który brzmi w angielskim tłumaczeniu "And the Lord said, I am Jesus whom thou persecutest: it is hard for thee to kick against the pricks."WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  The Boys Next Door to australijski zespół postpunkowy, który zmieniał kilka razy nazwę, lecz przez pewien dłuższy okres nazywał się Concrete Vulture. Pod nazwą The Boys Next Door istniał w latach: 1976-1980, będąc pierwszym wcieleniem swego o wiele bardziej znanego następcy czyli zespołu The Birthday Party. Twórczość Boys Next Door powstawała na bazie fascynacji muzyków zespołami rocka, bluesa, country a także fali glam rocka. Należały do nich m.in. John Lee Hooker, Jay Hawkins, Lou Reed, The Velvet Underground, Johnny Cash, Pink Floyd, Deep Purple, Procol Harum, MC5, The Stooges, The Ramones, Roxy Music, Alice Cooper czy David Bowie. Niektóre piosenki tych wykonawców były przez Boys Next Door przerabiane na tzw. „covery”.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Niebo nad Berlinem (oryg. Der Himmel über Berlin) – jeden z najsłynniejszych filmów niemieckiego reżysera Wima Wendersa. W 1998 na podstawie Nieba nad Berlinem nakręcono amerykański film Miasto Aniołów.
  Michael John Harvey (urodzony 29 września 1958 w Rochester, Victoria, Australia), jest australijskim muzykiem szerzej znanym ze współpracy z Nickiem Cavem. Jest doskonałym multiinstrumentalistą, Harvey gra na gitarze, gitarze basowej, keyboardzie oraz perkusji. Jest także dobrym wokalistą.
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  The Birthday Party – australijski zespół rockowy tworzący muzykę z gatunku post punk, istniejący w latach 1980 do 1983.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.