• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niania - polski serial telewizyjny  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stanisław Tym pseud. Andrzej Kill (ur. 17 lipca 1937 w Małkini Górnej) – polski satyryk, aktor, komediopisarz, reżyser i felietonista.
  Galeria postaci
  Agnieszka Dygant jako Frania Skalska z d. Maj
  Tomasz Kot jako Maksymilian Skalski
  Tamara Arciuch jako Karolina Łapińska
  Adam Ferency jako Konrad, kamerdyner
  Elżbieta Jarosik jako Teresa Maj z d. Lipiec
  Barbara Wrzesińska jako Apolonia Bąk/Lipiec (I i II seria)
  Iwona Wszołkówna jako Jolka Ząbkowska

  Nianiapolski serial komediowy w reżyserii Jerzego Bogajewicza, emitowany na antenie telewizji TVN od 10 września 2005 do 24 października 2009, oparty na amerykańskim oryginale The Nanny na licencji CBS, który emitowany był w latach 90. XX w.

  Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym. Fala zbrodni – polski serial kryminalno-sensacyjny, emitowany w telewizji Polsat od 7 listopada 2003 do 7 lutego 2008, realizowany na licencji szwedzkiej firmy Jarowskij Enterprises AB (w Szwecji jego odpowiednik nosił tytuł Brottsvåg). Serial cechuje się dużą ilością akcji, brutalnością i często padającymi wulgaryzmami.

  Produkcja serialu[ | edytuj kod]

  Scenariusz serialu został oparty na oryginalnej wersji skryptu napisanej przez Petera Marca Jacobsona i Fran Drescher, odtwórczynię głównej roli (Fran Fine) w amerykańskiej wersji. W tytułową postać w polskiej adaptacji wcielała się Agnieszka Dygant. W każdym odcinku występowała gościnnie znana postać ze świata show-biznesu, łącznie blisko 300 osobistości.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Zdjęcia do serialu realizowano od 19 lipca 2005 do 25 lutego 2009 w studiu nagraniowym Farat Film. Zrealizowano łącznie 134 z 147 oryginalnych odcinków, które podzielono na 9 sezonów po 15 odcinków w każdym. Jesienią 2008 zrealizowano 100. odcinek serialu, co było okazją do przylotu do Polski twórców oryginału. Serial zyskał uznanie Fran Drescher, a także głównego producenta, Sony Columbia Pictures Television International, który ocenił polską adaptację jako wersję najbardziej zbliżoną do oryginału spośród wszystkich udzielonych licencji.

  Introwersja i ekstrawersja - pojęcia wprowadzone przez Carla Gustava Junga (na podstawie teorii temperamentów fizjologicznych Kretschmera) w pracy Psychologische Typen (Typy psychologiczne (1921)), a zmodyfikowane przez Eysencka w teorii temperamentu PEN oraz Costę i McCRae w modelu Wielkiej Piątki.Pomoc domowa (ang. The Nanny) – amerykański serial telewizyjny, realizowany w latach 1993-1999 przez sieć CBS. Nakręcono 146 odcinków. Serial w wersji oryginalnej emitowano w 90 krajach, w tym w Polsce w Polsacie, TVN 7, TV Puls i TV6. W kilkunastu krajach nakręcono też lokalne wersje tego serialu. W Polsce powstał na jego podstawie serial Niania, emitowany przez TVN.

  Oglądalność serialu sięgała ponad 4 mln widzów. Niania została dwukrotnie nagrodzona Telekamerą w kategorii „najlepszy serial komediowy”: w 2007 (197 947 głosów) i 2008, a także zajęła drugie miejsce w 2009.

  W 2019 Telewizja Polsat wykupiła na wyłączność prawa do pokazywania serialu od TVN. Od 10 czerwca 2019 roku do 8 lutego 2020 roku i od 21 grudnia 2020 roku serial emitowany jest w Super Polsacie, od 3 marca 2020 roku w Polsat CC Extra, od 6 kwietnia w Polsat Seriale i Polsat Café.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  30-letnia Franciszka Maj (Agnieszka Dygant) traci pracę w salonie sukien ślubnych, który prowadził jej niedoszły narzeczony, Daniel Jarosiński (Wojciech Medyński/Artur Dziurman). Jako akwizytorka kosmetyków oferuje towar w domu rodziny Skalskich, w momencie, gdy trwały poszukiwania opiekunki dla dzieci bogatego producenta telewizyjnego, Maksymiliana (Tomasz Kot). Ostatecznie otrzymuje tę posadę, stając się nianią trójki dzieci wdowca: zamkniętej w sobie Zuzi (Emilia Stachurska), urwisa Adasia (Roger Karwiński) i nieśmiałej Małgosi (Maria Maciejowska).

  Super Polsat – kanał telewizyjny Telewizji Polsat, który emisję rozpoczął 2 stycznia 2017, zastępując Polsat Sport News drogą naziemnej telewizji cyfrowej (w drugim multipleksie). 15 maja 2017 roku kanał (wspólnie z TV6) rozpoczął nadawanie w standardzie HDTV drogą satelitarną. Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  W czasie opieki nad dziećmi pracodawca i niania zakochują się w sobie. Ich relacje tym bardziej nie są łatwe, bo dzielą ich różnice klasowe i poglądy na różne sprawy, przy czym często nie mogą się dogadać. Rodzinie towarzyszy kamerdyner Konrad (Adam Ferency), często wykazujący się większą bystrością i inteligencją niż jego pracodawca. Ciągłym obiektem złośliwych dowcipów i docinków kamerdynera jest współpracownica Maksymiliana, Karolina Łapińska (Tamara Arciuch), która bezskutecznie zabiega o względy Skalskiego.

  Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.Artur Karol Dziurman (ur. 31 maja 1964 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i głosowy, także reżyser.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pracoholizm (uzależnienie od pracy; ang. workaholism) – rodzaj uzależnienia psychicznego (ang. psychological dependence), objawiającego się obsesyjną i wewnętrzną potrzebą ciągłego wykonywania pracy, kosztem innych czynności, również rodziny, snu i odpoczynku.
  Polsat Seriale – tematyczna stacja Telewizji Polsat, która została uruchomiona 6 kwietnia 2020 roku o godz. 6:00. Emituje polskie filmy i seriale, zarówno produkcji Telewizji Polsat, jak i innych polskich nadawców. Stacja jest dostępna na satelitarnych platformach Cyfrowy Polsat i Platforma Canal+ oraz w sieciach kablowych.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Peter Marc Jacobson (ur. 27 października 1957 w Nowym Jorku) - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent telewizyjny żydowskiego pochodzenia. Znany z produkcji popularnych sitcomów, m.in. Pomocy domowej i Szczęśliwi rozwodnicy. W roku 1999 dokonał coming outu jako gej.
  Otępienie (demencja; łac. dementia) – spowodowane uszkodzeniem mózgu znaczne obniżenie się sprawności umysłowej. Istnieje wiele definicji i kryteriów otępienia, ponieważ istnieją spory, kiedy obniżenie sprawności umysłowej staje się już otępieniem. Wbrew niektórym potocznym opiniom otępienie nie jest normalnym objawem procesów starzenia się.
  Poniżej znajduje się lista odcinków serialu Niania, którego pierwowzorem był amerykański serial pt. Pomoc domowa. Autorami scenariusza wersji oryginalnej są Peter Marc Jacobson, Robert Sternin i Prudence Fraser, zaś polska wersja scenariusza jest dokładną kopią wersji amerykańskiej. Reżyserem serialu jest Jerzy Bogajewicz, a główne role grają Agnieszka Dygant i Tomasz Kot.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.08 sek.