Newport (Wight)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Newport – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), na wyspie Wight, port nad rzeką Medina (uchodzącą do cieśniny Solent), ośrodek administracyjny hrabstwa Isle of Wight. W 2015 roku miasto liczyło 25 346 mieszkańców.

Cowes – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, na wyspie Wight, rozdzielone rzeką Medina na dwie części – zachodnią i wschodnią stanowiącą w rzeczywistości oddzielne miasto East Cowes. Liczba mieszkańców w 2001 roku wynosiła 9663.Henry Sewell (ur. 7 września 1807, Newport, zm. 14 maja 1879, Cambridge), nowozelandzki polityk; pierwszy premier Nowej Zelandii od 7 maja do 20 maja 1856.

W mieście rozwinął się przemysł chemiczny oraz spożywczy.

Położenie na Wyspie[ | edytuj kod]

Miasto znajduje się nieco na północ od centrum wyspy. Ważny ośrodek komunikacyjny Wyspy, siedziba największego dworca autobusowego, z którego odjeżdżają autobusy w kierunkach promienistych do wszystkich ważnych ośrodków wyspy. Odległości do poszczególnych miast Wyspy Wight

 • Ryde – 10,8 km (6,73 mil)
 • Cowes – 7,3 km (4,55 mil)
 • East Cowes – 8,1 km (5,01 mil)
 • Sandown – 16,2 km (10,05 mil)
 • Shanklin – 15,2 km (9,47 mil)
 • Ventnor – 18,2 km (11,32 mil)
 • Yarmouth – 15,7 km (9,76 mil)
 • Urodzeni w Newport[ | edytuj kod]

 • David Bleir – oficer (przez decyzje kapitana Edwarda Smitha nie płynął na statku RMS Titanic w 1912 r.)
 • Henry Sewell – nowozelandzki polityk, premier
 • Kelly Sotherton – brytyjska siedmioboistka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Newport, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-08-01].
  East Cowes – miasto w Anglii, na wyspie Wight. Leży 7 km na północ od miasta Newport i 117 km na południowy zachód od Londynu. W 2001 miasto liczyło 6166 mieszkańców.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Warto wiedzieć że... beta

  RMS Titanic – brytyjski transatlantyk typu Olympic, angielskiego towarzystwa okrętowego White Star Line (formalnie, od 1902 r., pod kontrolą amerykańskiego holdingu Juniusa Pierponta Morgana - International Mercantile Marine (IMM)).
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Shanklin – miasto w Anglii, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Wight. Wioska turystyczna słynąca z piaszczystych plaż i atrakcyjnych widoków. Dojazd do miast jest zapewniany przez autobusy oraz pociągi na trasie Ryde-Shanklin (Island Line). Na tzw. Esplanade można zagrać w minigolfa, a także w minikasynie Jungle Jim, odwiedzić liczne w mieście restauracje. Głównym miejscem odwiedzanym przez turystów jest Shanklin Chine.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Ventnor – nadmorskie miasto na południowym wybrzeżu Wyspy Wight, w Anglii. Ośrodek wypoczynkowy i sportów wodnych o znaczeniu regionalnym. Posiada specyficzny subtropikalny mikroklimat, co umożliwia funkcjonowanie ogrodu botanicznego z roślinami tropikalnymi.
  Yarmouth – niewielkie miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Isle of Wight. Miasto położone jest na wyspie Wight, w jej zachodniej części, nad cieśniną Solent i rzeką Yar u jej ujścia. Zamieszkuje je niespełna sześćset osób.
  Sandown - miasto i ośrodek wypoczynkowy w Anglii na wyspie Wight, na jej wschodnim wybrzeżu, nad zatoką Sandown Bay. Sandown graniczy od południa z Shanklin. Miejsce jedynego na wyspie ogrodu zoologicznego.

  Reklama