Newe Szalom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Newe Szalom (hebr.: נווה שלום; arab. واحة السلام; pol. Oaza pokoju) – wieś położona w samorządzie regionu Matte Jehuda, w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.

Bet Szemesz (hebr. בית שמש; arab. بيت شيمش; oficjalna pisownia w ang. Beit Shemesh) – miasto położone w Dystrykcie Jerozolimy w Izraelu.Na mapach: 31°48′38″N 35°02′45″E/31,810556 35,045833 Autostrada 1 (hebr.: כביש 1) – główna autostrada w Izraelu, łącząca Tel Awiw z Jerozolimą. Od Ramat Shlomo jest to droga ekspresowa, która na wysokości Bet HaArava przechodzi w drogę ekspresową 90 biegnącą wzdłuż rzeki Jordan od Jeziora Galilejskiego do Morza Martwego.

Leży na północ od miasta Bet Szemesz w górach Judzkich, w otoczeniu kibuców Nahshon i Harel oraz moszawów Ta’oz i Mesillat Cijjon. Mieszkają tutaj żydowscy i arabscy obywatele Izraela, prowadząc edukacyjną pracę na rzecz pokoju, równości i porozumienia pomiędzy obydwoma narodami (izraelskim i palestyńskim).

Historia[ | edytuj kod]

Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się pustelnia o powierzchni 40 ha, którą trapiści z klasztoru w Latrun wynajmowali ludziom poszukującym samotności. W 1969 na to miejsce zwrócił uwagę dominikański zakonnik Bruno Hussar (z pochodzenia był egipskim Żydem), który uważał, że konflikt izraelsko-arabski ma podłoże religijne. Marzył on o zbudowaniu w Izraelu społeczeństwa chrześcijańsko-żydowsko-muzułmańskiego, które potrafiłoby współistnieć w pokoju. W 1972 Bruno Hussar wydzierżawił 120 akrów ziemi od klasztoru w Latrun i samotnie zamieszkał na szczycie wzgórza. Początkowo nie posiadał bieżącej wody ani elektryczności, jednakże stopniowo wzrastało zainteresowanie jego projektem. W 1977 zaproszono Hussara do pierwszej prelekcji dotyczącej konfliktu żydowsko-arabskiego w jednej ze szkół średnich. W 1978 w Newe Szalom osiedliło się pierwszych pięć rodzin (cztery żydowskie i jedna arabska), a w 1988 mieszkało tutaj już dwanaście rodzin (siedem żydowskich i pięć arabskich). Do 1998 w wiosce osiedliło się trzydzieści pięć rodzin, a kolejnych dwadzieścia wyraziło chęć członkostwa. Nazwę zaczerpnięto z tekstu Księgi Izajasza 32:18

Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.Nachszon (hebr. נחשון; pol. Pionier) – kibuc położony w samorządzie regionu Mateh Yehuda, w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Bo będzie mieszkał lud mój w przybytku pokoju, i w przybytkach bezpiecznych, i w odpoczywaniu spokojnem.

Jerozolima (hebr.: מחוז ירושלים) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 652 km². Zamieszkany przez 851 400 mieszkańców (dane z 2006). Stolicą dystryktu jest Jerozolima.Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.

22 czerwca 2006 brytyjski progresywny muzyk Roger Waters z zespołu Pink Floyd dał w Newe Szalom koncert., na który przyjechało ponad 50 tys. fanów.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
Samorząd Regionu Matte Jehuda (hebr. מועצה אזורית מטה יהודה) - samorząd regionu położony w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.
Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
Dominikanie, Zakon Kaznodziejski (łac. Ordo Praedicatorum – OP) - katolicki zakon męski założony w 1216 przez św. Dominika Guzmána.
Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.
Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

Reklama