New York Yankees

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.

Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Philip Francis Rizzuto (ur. 25 września 1917, zm. 13 sierpnia 2007) – amerykański baseballista, który występował na pozycji łącznika przez 13 sezonów w New York Yankees.

Historia[ | edytuj kod]

Polo Grounds.
JoeDiMaggio w 1941 roku ustanowił rekord w MLB zaliczając przynajmniej jedno uderzenie w 56 meczach z rzędu.
Yankee Stadium, domowy obiekt Jankesów.
Drużyna NY Yankees świętująca zwycięstwo w World Series w 2009 roku.
Jorge Posada (z lewej), Mariano Rivera (w środku) i Derek Jeter (z prawej)

Klub został założony w Baltimore w 1901 pod nazwą Baltimore Orioles. Dwa lata później z inicjatywy Franka J. Farrella i Billa Devery'ego jego siedzibę przeniesiono do Nowego Jorku i nazwano Highlanders. 22 kwietnia 1903 drużyna rozegrała pierwszy mecz, ulegając Washington Senators 1–3. W kwietniu 1913 po dziesięciu latach występów w roli gospodarza na stadionie Hiltop Park, usytuowanym na Washington Heights na Manhattanie, zespół przeniósł się na zmodernizowany obiekt Polo Grounds i zmienił oficjalnie nazwę na New York Yankees.

Doubleheader - w baseballu: dwa mecze tych samych drużyn rozegrane jednego dnia, zazwyczaj przy tej samej publiczności.Yankee Stadium – stadion ulokowany w Bronksie w Nowym Jorku. Jest domowym obiektem dla drużyny New York Yankees. Obecny stadion zastąpił poprzedni obiekt wybudowany w 1923 roku. Pierwszy mecz na nowym stadionie, przedsezonowy z Chicago Cubs miał miejsce 3 kwietnia 2009, który Jankesi wygrali 7-4. Pierwszy mecz sezonu regularnego miał miejsce niespełna dwa tygodnie później, 16 kwietnia 2009 roku. Mecz ten Jankesi przegrali z Cleveland Indians 10-2.

W sezonie 1921 Yankees po raz pierwszy w historii uzyskali awans do World Series, w których ulegli New York Giants 3–5 (grano wówczas w systemie best-of-nine). W 1923 zespół przeniósł się na wybudowany kosztem 2,5 miliona dolarów stadion Yankee Stadium, mieszczący się na Bronksie. W tym samym roku zespół po raz pierwszy zdobył mistrzowski tytuł po pokonaniu w World Series New York Giants 4–2. W latach 1927–1953 Yankees zagrali w finałach szesnastokrotnie, zwyciężając 15 razy. W tym okresie w zespole grali między innymi członkowie Galerii Sław Babe Ruth, Earle Combs, Lou Gehrig, Joe DiMaggio, Mickey Mantle, Lefty Gomez, Waite Hoyt, Herb Pennock, Red Ruffing, Joe Gordon i Phil Rizzuto. 30 maja 1938 w dwóch meczach przeciwko Boston Red Sox zanotowano rekordową frekwencję; doubleheader obejrzało 81 841 widzów. 28 maja 1946 na Polo Grounds rozegrano po raz pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu.

Joseph Paul DiMaggio wł. Giuseppe Paolo DiMaggio Jr (ur. 25 listopada 1914, zm. 8 marca 1999) – amerykański baseballista, zawodnik zespołu New York Yankees.Henry Louis Gehrig (ur. 19 czerwca 1903 w Nowym Jorku, zm. 2 czerwca 1941 tamże) – amerykański baseballista w latach 20. i 30., zdobywca wielu rekordów w Major League, nazywany „The Iron Horse”. Gehrig został uznany za najlepszego pierwszobazowego wszech czasów przez Baseball Writers’ Association.

Od 1955 do 1964 Yankees po dziewięciokrotnym wygraniu American League cztery razy wywalczyli mistrzowski tytuł. Kolejne mistrzostwa klub zdobył w 1977 i 1978 roku. Od 1995 Yankees trzy razy nie uzyskali awansu do playoff, zwyciężając pięć razy w World Series (w tym trzy razy z rzędu w latach 1998–2000). 16 kwietnia 2009 zespół rozegrał pierwszy mecz na nowo wybudowanym obiekcie Yankee Stadium, mogącym pomieścić 52 325 widzów.

Mickey Charles Mantle (ur. 20 października 1931, zm. 13 sierpnia 1995) – amerykański baseballista, który występował na pozycji zapolowego. Przez 18 sezonów był zawodnikiem New York Yankees. Członek Galerii Sław Baseballu od 1974 rokuJoseph Lowell Gordon (ur. 18 lutego 1915, zm. 14 kwietnia 1978) – amerykański baseballista, który występował na pozycji drugobazowego przez 11 sezonów w Major League Baseball.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.
National Baseball Hall of Fame and Museum – muzeum historii baseballu, które mieści się w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Jego otwarcie nastąpiło 12 czerwca 1939 roku. Znajduje się w nim między innymi 38 tysięcy eksponatów (koszulki zawodników, piłki itp.), 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz 3 miliony książek i dokumentów.
Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.
Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama