• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • New South China Mall

  Przeczytaj także...
  Replika – powtórne wykonanie dzieła sztuki, pojazdu, samolotu itp. z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału. Czasem tylko wyglądu albo motywu.Droga wodna – rzeka, kanał, jezioro lub inny odcinek wodny, który dzięki cechom naturalnym lub wynikającym z działalności człowieka nadaje się do żeglugi.
  Martwe centrum handlowe – centrum handlowe odwiedzane przez małą liczbę klientów i/lub w którym większość powierzchni jest niezagospodarowana.

  New South China Mall (chin.: 新华南Mall; pinyin: Xin huá nán Mall) – centrum handlowe mieszczące się w Dongguan w Chinach. Jest największym na świecie pod względem powierzchni najmu brutto (659 611 m²) oraz drugim pod względem powierzchni całkowitej (892 000 m²). W ramach kompleksu wybudowano m.in: repliki Łuku Triumfalnego oraz Dzwonnicy św. Marka; 2,1 km kanał z gondolami; park rozrywki z 553 m kolejką górską.

  Gondola – łódź wiosłowa, napędzana i kierowana przez wioślarza zwanego gondolierem, służąca tradycyjnie do przemieszczania się po kanałach miasta Wenecji, obecnie raczej w charakterze atrakcji turystycznej.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

  Centrum handlowe zostało otwarte w 2005 roku. Od samego początku kompleks miał poważne problemy, gdyż nie było chętnych do wynajęcia powierzchni handlowych - ponad 90% centrum nadal pozostaje pusta. Jedynie 47 na 2350 lokali jest wynajętych (stan na 2011). W 2007 centrum zmieniło właściciela z Dongguan Sanyuan Yinghui Investment & Development na Founder Group (oddział Uniwersytetu Pekińskiego), zmieniając również nazwę z South China Mall na New South China Mall, Living City.

  Dongguan (chin.: 东莞; pinyin: Dōngguǎn) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Guangdong. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 405 576. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 1 508 152 mieszkańców.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • The Dubai Mall - największe na świecie centrum handlowe pod względem całkowitej powierzchni
 • Martwe centrum handlowe
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. World's 10 Largest Shopping Malls (ang.). Forbes, 2007-09-01. [dostęp 2016-10-11].
  2. China's mall glut reflects an unbalanced economy (ang.). The New York Times, 2007-04-17. [dostęp 2016-10-11].
  3. The South China Mall of misfortune (ang.). The National, 2008-06-12. [dostęp 2016-10-12].
  4. The Not-So-Great Mall of China: Welcome to the world's largest (and loneliest) shopping centre (ang.). Daily Mail, 2009-10-29. [dostęp 2016-10-12].
  5. Welcome to the loneliest shopping mall in the world (ang.). Metro, 2009-10-28. [dostęp 2016-10-12].
  6. Chinese 'ghost mall' back from the dead? (ang.). CNN, 2015-06-24. [dostęp 2016-10-12].
  7. China's giant, deserted malls wait for reluctant consumers (ang.). The Globe and Mail, 2011-10-02. [dostęp 2016-10-12].
  Uniwersytet Pekiński – jedna z najstarszych i najlepszych uczelni w stolicy Chin, założona w 1898, znana również pod skrótową nazwą 北大 (Běidà). Uniwersytet Pekiński jest także jedną z najstarszych uczelni w całych Chinach.Łuk Triumfalny (fr. Arc de triomphe, Arc de triomphe de l’Étoile) – pomnik stojący na Place Charles-de-Gaule (placu Charles’a de Gaulle’a) w Paryżu (dawniej Place de l’Étoile, Plac Gwiazdy). Znajduje się w 8. dzielnicy, na zachodnim skraju Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées). Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolejka górska (ang. roller coaster) – urządzenie rozrywkowe instalowane w większości parków rozrywki. Klasyczna kolejka górska to konstrukcja z wysokimi wzniesieniami, stromymi spadkami i gwałtownymi zakrętami, po której poruszają się pociągi z pasażerami. Doznają oni bardzo silnych wrażeń powodowanych szybko następującymi po sobie pozornymi zmianami grawitacji (przeciążenie i nieważkość) i związanych z nimi zaburzeniami błędnika, oraz doświadczają poczucia zagrożenia.
  Powierzchnia najmu brutto (ang. GLA, gross leasable area) - miara powierzchni stosowana przy wynajmowaniu nieruchomości i lokali komercyjnych.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  {{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Forbes – amerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej, założony w 1917 przez Bertiego Forbesa.
  Daily Mail - brytyjska gazeta, wydawana w formacie tabloidu. Pierwsze wydanie ukazało się w 1896 roku. Od 1984 wydawana jest niedzielna edycja - The Mail on Sunday. W 2006 wydrukowano pierwszy egzemplarz irlandzkiej wersji gazety pt. Irish Daily Mail.
  Centrum handlowe – forma koncentracji przestrzennej różnorodnych detalicznych jednostek handlowych i usługowych, prowadzonych zazwyczaj przez różne przedsiębiorstwa, stanowiąca pewną całość i przystosowana do kompleksowej obsługi klientów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.074 sek.