• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • New Kids on the Block


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Boysband – grupa wokalna muzyki pop, składająca się z młodych mężczyzn. Utwory wykonywane przez boysbandy są skierowane do nastoletniej młodzieży.Daniel William Wood (ur.14 maja 1969 roku w Bostonie). Jeden z pięciu członków legendarnej grupy New Kids On The Block. Był jednym z pierwszych jej założycieli, gdyż już od najmłodszych lat wraz ze szkolnym kolegą Donnie Wahlbergiem uczestniczył w różnych projektach wokalno-tanecznych. W szkole wyróżniał się uczestnictwem w konkursach sportowych, zdobył ponad 20 trofeów na różnych zawodach, co zaowocowało późniejszym stypendium Boston University. Jeszcze w szkole podstawowej założył zespół break dance: Rock Against Racism. Nieco później dołączył do zespołu Donniego Wahlberga The Kool Aid Bunch. Danny znany był jako znakomity tancerz break dance, dlatego tez podczas tras koncertowych NKOTB często prezentował na scenie swe umiejętności. Po rozpadzie New Kids On The Block w 1994 wraz z Donniem wyprodukował pierwszy solowy album Joey McIntyre "Stay The Same" 1999 , po czym zajął się własną karierą. Jego pierwszy album został bardzo ciepło przyjęty przez fanów, którzy domagali się trasy koncertowej, wytwórnia jednak nie była tym zainteresowana. Jako D-Fuse Danny zajął się produkcją muzyki klubowej. Od kilku lat mieszka na Florydzie. Po tym jak na raka zmarła jego matka, Danny często bierze udział w wielu akcjach promujących rozwój badań nad rakiem jak również pomaga przy zbieraniu funduszy na badania.
  Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

  New Kids on the Block (skrót NKOTB lub New Kids) – pierwszy powszechnie znany boysband, który powstał w 1984 roku w Bostonie. Jego twórcą był producent i kompozytor Maurice Starr. Członkami zespołu byli nastolatkowie: bracia Jordan Knight i Jonathan Knight, Joey McIntyre, Donnie Wahlberg oraz Danny Wood. Płyty zespołu sprzedały się na całym świecie w 70 milionach egzemplarzy.

  Dorchester jest jest jedną z największych i najbardziej zaludnionych dzielnic Bostonu, Massachusetts, Stany Zjednoczone.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki zespołu sięgają lata 1984 roku, kiedy producent muzyczny Maurice Starr, po rozpadzie stworzonego przez siebie zespołu New Edition, postanowił założyć "białą wersję" tej grupy (New Edition był zespołem, w którego skład wchodzili młodzi Afroamerykanie, grający muzykę R&B). Wysłał na ulice Bostonu łowczynię talentów, Mary Alford, która odkryła wśród dzieci, grających i tańczących na ulicach Dorchesteru, utalentowanego chłopca, Donniego Wahlberga. Donnie ujął Maurice'a i jego współpracowników tym, że poproszony o próbkę swojego talentu, na poczekaniu wymyślił rapowaną rymowankę, do rytmicznego przyklaskiwania Starra. Dodatkową atrakcją występu było to, że Donnie w co drugiej linijce przepraszał za przekleństwa, których używał w pierwszej. Następnie należało znaleźć następnych członków formującej się grupy. Pod uwagę byli brani dwaj bracia Donniego, w tym Mark, ale nie przeszli szczegółowej rekrutacji (mama chłopców stwierdziła, że Mark nie jest jeszcze na to gotowy). Z dwóch szkolnych przyjaciół Donniego: Jamiego Kelly'ego i Danny'ego Wooda, został zaakceptowany ten drugi. Donnie znał ze szkoły także dwóch utalentowanych braci- Jordana i Jonathana Knightów, którzy śpiewali w chórze kościelnym. Oni także zostali zwerbowani w szeregi nowo formującej się grupy. Piątym członkiem został Joey McIntyre, który urzekł Maurice'a Starra głosem przypominającym wokal młodego Michaela Jacksona.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Nazwę zespołu wymyślił Donnie, ponieważ pierwotna "Nynuk" nie zyskała aprobaty żadnego z członków projektu. Kontrakt muzyczny grupa podpisała z Columbia Records i w 1986 roku światło dzienne ujrzała ich pierwsza płyta, zatytułowana po prostu New Kids on the Block. Krążek promowały single Be My Girl oraz Stop It Girl, ale płyta sprzedała się bardzo kiepsko (nakład około 20 tysięcy egzemplarzy). Członkowie zespołu byli rozczarowani, natomiast Maurice Starr, widząc potencjał utalentowanych nastolatków, postanowił szybko nie rezygnować z projektu.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wiosną 1988 roku wydany został pierwszy singel zapowiadający nową płytę, zatytułowany Please, don't go girl. Piosenka, śpiewana przez Joeya i Jordana, utrzymana była w rytmie R&B i podbiła serca amerykańskich nastolatek a z czasem także i całego świata. Dostała się na 10 miejsce listy Billboardu i stała się pierwszym hitem grupy.

  Jonathan Rashleigh Knight (ur. 29 listopada 1968 roku w Worcester) – jako piąte z szóstki dzieci Marlene i Allana Knight. Kiedy miał około pięciu lat jego rodzina przeniosła się do Bostonu. Jego ojciec był pastorem w kościele All Saints, gdzie jego dzieci śpiewały w kościelnym chórze. Matka Jonathana, Marlene, znana była z działalności społecznej, a pomimo nie najlepszej sytuacji finansowej wzięła pod opiekę kilkoro dzieci. Aby wesprzeć niepewny byt rodziny, wraz z rodzeństwem występowali czasem śpiewając w metrze.Donald Edmond Wahlberg (ur. 17 sierpnia 1969 w Bostonie) – amerykański aktor, piosenkarz, producent muzyczny, brat Marka Wahlberga, również aktora.

  We wrześniu tego roku ukazał się drugi album, Hangin' Tough, natomiast grupa udała się w trasę wraz z inną nastoletnią muzyczną gwiazdą, Tiffany. Kolejne single – You Got It (The Right Stuff), Cover Girl czy I'll Be Loving You Forever (piosenka, śpiewana w całości falsetem przez Jordana, dotarła do pierwszego miejsca listy Billboardu) potwierdziły pozycję zespołu i sprawiły, że płyty New Kids on the Block zaczęły sprzedawać się świetnie. Producenci, na fali zainteresowania zespołem wydali na jednym z singli Didn't I Blow Your Mind (This Time), cover zespołu The Delfonics, który znajdował się na pierwszej płycie boysbandu.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Jordan Nathaniel Marcel Knight (ur. 17 maja 1970 roku w Worcester) – śpiewający falsetem główny wokalista legendarnej grupy New Kids On The Block, działającej w latach 1984–1994. W 2011 założył własną wytwórnię płytową JK Music, która jest spółką joint venture pomiędzy Knightem a producentem Marcusem Siskidem i jego Mass Appeal Entertainment.

  Hangin' Tough pokrył się ośmiokrotną platyną, przez 132 tygodnie utrzymywał się na listach najlepiej sprzedających się płyt, został także uhonorowany dwoma statuetkami American Music Awards.

  W 1989 grupa wydała krążek zatytułowany "Merry, Merry Christmas", na którym zawarte były świąteczne standardy muzyczne oraz promujący płytę singel "This One's For the Children" w dwu wersjach.

  W następnym roku ukazał się kolejny longplay grupy, "Step by Step", a New Kids on the Block zyskali miano pięciu najbardziej pracowitych dzieciaków show-biznesu. Płytę promowała tytułowa piosenka oraz inna kompozycja – "Tonight". New Kids ruszyli w wyczerpująca trasę, a jeśli uwzględnić fakt, że po trasie „Hangin Tough" nie mieli wakacji, dość oczywiste stało się zmęczenie grupy. New Kids – mania była tak duża, że grupa dawała nawet po 2 koncerty dziennie. Zorganizowano koncert w Providence, który za pośrednictwem telewizji transmitowany był na żywo do wielu krajów. Obok muzyki zaczęły się też zintensyfikowane działania marketingowe. Do sprzedaży trafiają koszulki, kubki, breloczki, figurki, poszewki na poduszki, a także powstaje również komiks o członkach zespołu.

  Providence – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Rhode Island, w hrabstwie Providence. Port morski położony nad rzeką Providence, nieopodal jej ujścia do zatoki Narragansett (Ocean Atlantycki). Miasto zamieszkane przez 178 042 osób (2010), główny ośrodek obszaru metropolitalnego Providence–New Bedford–Fall River, liczącego 1 500 852 mieszkańców (2010). Joey McIntyre, właśc. Joseph Mulrey McIntyre (ur. 31 grudnia 1972 w Needham) – amerykański piosenkarz i aktor. Brat aktorki Judith McIntyre. Członek New Kids On The Block, pierwszego i jednego z najsłynniejszych boysbandów.

  Na fali popularności zespołu już w 1991 na rynku muzycznym ukazał się kolejny album, tym razem były to remiksy największych przebojów, które nosiły nazwę "No More Games/The Remix Album". Warto dodać, że remiksy zostały po części powierzone samym członkom zespołu. Celował w tym zwłaszcza Donnie, który zainteresowany był elementami hip-hopu i samplowaniem. Pierwszym singlem był utwór "Games (The New Kids Get Hard Mix)," w którym już zespół określany był skrótem NKOTB, a w warstwie tekstowej, za którą odpowiedzialny był również Donnie, pojawiły się znamienne słowa dotyczące krytyki, z którą na co dzień musieli spotykać się członkowie grupy. Drugim singlem była piosenka "Call It What You Want (The C&C Pump-It Mix)".

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  W 1992 grupa wypuściła singel "If You Go Away", subtelną balladę w wykonaniu Jordana i Joe, po czym udała się na zasłużone wakacje. Powodem było nie tylko zmęczenie fizyczne i psychiczne członków grupy, ale także nieustanne ataki, ponawiane przez krytykę. W czasie afery z zespołem Milli Vanilli również New Kids on the Block oskarżeni zostali o śpiewanie z playbacku. Dodatkowo Donnie, nie na darmo noszący przydomek "Bad Boy", w 1991 został aresztowany za podpalenie hotelu w Kentucky. Jordan i Danny musieli odpowiadać przed sądem za rzekomy plagiat utworu, który skomponowali dla Tommy'ego Page'a ("I'll Be Your Everything", hit na amerykańskich listach przebojów). Sprawę wygrali, bo, podobnie jak oskarżenie o gwałt na pewnej nastolatce, i te insynuacje okazały się bezpodstawne. Największym jednak problemem, z jakim przyszło się im zmierzyć, były kłopoty z jednym z członków zespołu, mianowicie z Jonathanem, który coraz gorzej znosił sławę.

  Milli Vanilli – grupa muzyczna założona przez producenta Franka Fariana w Niemczech w 1988, w której występowali Fabrice "Fab" Morvan i Robert "Rob" Pilatus. Mistyfikacja związana z zespołem okazała się jedną z największych w historii muzyki rozrywkowej.Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Po pewnym czasie stało się jasne, że mimo iż w 1993 członkowie New Kids weszli do studia, najbliższy album może być ostatni. W styczniu 1994 ukazała się płyta "Face The Music", niemal w całości napisana, zaaranżowana i skomponowana przez członków zespołu. Maurice Starr stracił autorytet i dlatego też pożegnalny longplay brzmiał zupełnie niepodobnie do poprzednich. Krytyka przyjęła album bardzo życzliwie, gorzej było z fanami. Okazało się, że do fanów (w dużej mierze fanek), którzy przyzwyczajeni byli do niewinnie brzmiących piosenek, nowy image zespołu nie do końca stał się komunikatywny. Pierwszy singel, "Dirty Dawg", zaprezentował nowe oblicze zespołu nazywanego już teraz tylko NKOTB. Piosenki z nowego krążka dotyczyły trudnych tematów, nie tylko damsko-męskich, ale nawet w tej kwestii wiele się zmieniło. Ewoluowało także brzmienie płyty – stała się połączeniem wpływów hip-hopu, house, brzmień elektronicznych, r&b, swingu itp. Zespół wypuścił jeszcze jeden singel, „Never Let You Go", śpiewany przez Jordana, i udał się w trasę. W odróżnieniu od poprzednich, nie występowali już na dużych obiektach, a jedynie w klubach mogących pomieścić do tysiąca osób. W czasie tournée zespół definitywnie opuścił Jonathan. W czerwcu tego roku członkowie zespołu podjęli trudną decyzję – zespół NKOTB przestał istnieć.

  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Do dnia dzisiejszego zostały podjęte dwie poważne próby zjednoczenia sił na powrót. W 1999 odmówił jednak Jonathan. Zaś w 2004 roku Aamer Haleem ze stacji telewizyjnej VH1 jeszcze raz podjął próbę przekonania członków zespołu do reaktywacji choćby na jeden występ. Tym razem zgody nie wyrazili Donnie, Danny i Joey.

  American Music Awards jest przyznawaną dorocznie nagrodą dla najlepszych amerykańskich muzyków. Nagroda przyznawana jest w oparciu o "popularność" danego artysty, która mierzona jest ilościa sprzedanych albumów/singli itd. AMA została ufundowana przez Dicka Clarka w 1973 roku.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Dnia 26 stycznia 2008 magazyn People ogłosił, iż grupa szykuje się do powrotu. Strona internetowa po wielu latach znów zaczęła działać.

  16 maja 2008 przy Rockefeller Plaza w Nowym Jorku odbył się pierwszy po 15 latach występ NKOTB na żywo, który pokazała telewizja NBC w programie "Today". Zespół zaprezentował kilka starych piosenek w nowych aranżacjach i z nową choreografią, a także nowy singiel "Summertime". 02.09.2008 ukazał się najnowszy album "The Block", który zadebiutował na drugim miejscu listy BILLBOARD TOP 200. We wrześniu 2008 rozpoczęła się trasa koncertowa po USA i Kanadzie. Na wiosnę 2009 zespół dał koncerty w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Holandii. Latem 2009 miał miejsce kolejny tour - "Full Service Tour". Obejmował on tylko USA. Zespół wystąpił w wielu miastach ale już nie w wielkich halach widowiskowo - sportowych, lecz w amfiteatrach.

  Z powodu światowego kryzysu - ogromnych kosztów - odwołano zaplanowaną na jesień trasę po Australii.

  W 2014 roku ich gwiazda pojawiła się na Hollywood Walk of Fame.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • 1986 New Kids on the Block
 • 1988 Hangin' Tough
 • 1989 Merry, Merry Christmas
 • 1990 Step by Step
 • 1994 Face the Music
 • 2008 The Block
 • 2013 10
 • 2017 Thankful (EP)
 • Kompilacje[ | edytuj kod]

 • 1991 No More Games – The Remix Album
 • 1991 H.I.T.S.
 • 1991 Tour Souvenir Collection
 • 1999 Greatest Hits
 • 2001 Super Hits
 • 2005 #1's
 • 2008 New Kids on the Block: Greatest Hits
 • 2011 NKOTBSB (with the Backstreet Boys as NKOTBSB)
 • Single[ | edytuj kod]

 • 1990.07.26 Tonight
 • 1990.09.20 Let's Try It Again
 • 1990.10.05 Step By Step
 • 1990.11.21 You Got It
 • 1990.11.21 Please Don't Go
 • 1990.11.21 I'll Be Loving You
 • 1991.05.21 Call It What You Want
 • 1991.07.01 Games (12"Remix)
 • 1991.10.22 Baby, I Believe
 • 1991.12.05 Megamix
 • 1992.02.21 If You Go Away
 • 1993.12.21 Dirty Dawg
 • 1994.03.15 Never Let You Go
 • 2008 Summertime
 • 2008 Single (Ne-Yo)
 • 2008 Dirty Dancing
 • 2009 2 In The Morning
 • 2013 Remix (I Like The)
 • 2014 I Need A Melody
 • 2017 One More Night
 • 2019 Boys in the Band (Boy Band Anthem)
 • 2020 House Party (featuring Boyz II Men, Big Freedia, Naughty by Nature, and Jordin Sparks)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • New Kids on The Block w Discogs.com (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.902 sek.