• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Neuse - rzeka

  Przeczytaj także...
  Durham – miasto we wschodniej części USA, w Karolinie Północnej. Jest czwartym miastem w stanie pod względem liczby mieszkańców. W mieście rozwinął się przemysł tytoniowy oraz włókienniczy.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Neuse (ang. Neuse River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, we wschodniej części stanu Karolina Północna, dopływ Oceanu Atlantyckiego.

  Rzeka powstaje z połączenia rzek Flat i Eno, na wysokości 75 m n.p.m., na północny wschód od miasta Durham. Rzeka płynie w kierunku południowo-wschodnim. W górnym biegu przepływa przez sztuczne jezioro Falls. Od wschodu opływa miasto Raleigh, przepływa przez Smithfield, Goldsboro, Kinston i New Bern. Za tym ostatnim do Neuse wpada rzeka Trent, po czym rzeka uchodzi do zatoki Pamlico Sound, tworząc rozległe estuarium (około 64 km długości, do 8 km szerokości).

  Pamlico Sound – zatoka Oceanu Atlantyckiego, u wschodniego wybrzeża Karoliny Północnej (Stany Zjednoczone). Od otwartego oceanu oddziela ją pasmo wysp barierowych Outer Banks. Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.

  Długość rzeki wynosi 440 km.

  Nazwa rzeki pochodzi od plemienia Indian Neusiok.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Neuse River (ang.). Britannica.com. [dostęp 2018-09-14].
  2. Neuse River (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2018-09-14].
  3. TopoView (ang.). U.S. Geological Survey. [dostęp 2018-09-14].
  Warto wiedzieć że... beta

  Goldsboro – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Wayne, we wschodniej części stanu Karolina Północna, w Stanach Zjednoczonych, położone w pobliżu rzeki Neuse. W 2012 roku miasto liczyło 37 051 mieszkańców.
  New Bern – miasto w hrabstwie Craven, w stanie Karolina Północna, w Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku liczyło 28586 mieszkańców. Miasto położone jest około 140 km na północny wschód od miasta Wilmington.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.343 sek.