Neuropsychiatria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Neuropsychiatria - dziedzina medycyny, stanowiąca wspólną część psychiatrii i neurologii. W ramach neuropsychiatrii, zaburzenia funkcji psychicznych i nieprawidłowości zachowań odnoszone są do struktur i czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Do czasu wyodrębnienia się psychiatrii z neurologii, co formalnie nastąpiło w roku 1950, termin neuropsychiatria był bliskoznaczny z samą psychiatrią. Współcześnie, neuropsychiatria rozwija się w dużym stopniu niezależnie, wykorzystując zdobycze neurobiologii, psychiatrii biologicznej, neuropsychologii i neurologii behawioralnej. W wielu krajach, np. w USA i Niemczech, istnieją podspecjalizacje lekarskie z zakresu neuropsychiatrii.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Polskie Towarzystwo Neuropsychiatryczne [1]
  • Kwartalnik Neuropsychiatria [2]
  • Kwartalnik Neuropsychiatria i Neuropsychologia [3]
  • Reklama