Netta (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nettarzeka w północno-wschodniej Polsce, prawy dopływ Biebrzy, dł. 20 km (wraz z Rospudą i jeziorami Rospuda Augustowska i Necko 102 km), dorzecze 1336 km²; częściowo skanalizowana (Kanał Augustowski) na odcinku 11 km, dzięki czemu tworzy połączenie dorzeczy Wisły i Niemna. Miejsce rozwijającej się turystyki wodnej i wędkarstwa rekreacyjnego.

Białobrzegi – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów na zachodnim skraju Puszczy Augustowskiej przy drodze krajowej nr 8 i nad rzeką Nettą i Kanałem Augustowskim. Znajduje się tu śluza Białobrzegi umożliwiająca dalszą żeglugę w kierunku Augustowa lub jeziora Sajno.Łoś (Alces alces) – największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Alces. Żyje w podmokłych lasach północnej Eurazji i Ameryki Północnej. Występujący w Polsce podgatunek A. a. alces – łoś europejski jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną. Rzadki i objęty całorocznym okresem ochronnym.

Bieg rzeki podzielony jest na 3 odcinki:

 • górny bieg – rzeka Rospuda, biegnie od Niskiego Jeziora do jeziora Rospuda Augustowska
 • środkowy bieg – Kanał Bystry, od jeziora Necko do jeziora Sajno
 • dolny bieg – Netta, od jeziora Sajno poprzez Sajownicę do Biebrzy.
 • Źródła (źródło Rospudy) w pobliżu jeziora Rospuda Filipowska, przepływa przez jeziora Garbaś, Sumowo, Bolesty, Necko. Od miasta Augustów jako Kanał Augustowski; uchodzi do Biebrzy na terenie Biebrzańskiego PN. Poniżej jeziora Necko tworzy liczne zakola, starorzecza, rozwidlenia.

  Rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens L.) – gatunek byliny należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae Dumort.). W Polsce na niżu jest rośliną pospolitą. Rośnie w jeziorach i starorzeczach na głębokości od 1 do 4 m.Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.

  Drobne dopływy:

 • z zachodniej strony – Turówka z Żarnówką, Węgorówka, Strumień, Bargłówka z Brzozówką i Tajenka
 • ze wschodniej strony – Sajnica lub Sojownica (z jeziora Sajno), Czerwonka, Kolnica (z jeziora Kolno), Sosnówka i Olszanka.
 • Większe miejscowości: Augustów, Białobrzegi, Polkowo, Sosnowo, Netta.

  Szlak kajakowy, atrakcyjny zwłaszcza w górnym biegu do Augustowa. W pobliżu rezerwat faunistyczny „Czerwone Bagno” będący ostoją łosia – w pobliżu wsi Woźnawieś.

  Biebrzański Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony 9 września 1993. Największy park w Polsce o powierzchni 592,23 km², położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy, gmina Goniądz.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

  Cieki wodne w dolnym biegu[ | edytuj kod]

  Kanały: Sosnówka, Kanał Augustowski

  Stare koryta: Daniś, Jezierwa Biała, Jezierwa Długa, Jezierwy Dulczewskiego, Jezierwy Kaczmarynowe, Jezierwy Żydowe, Osowianka, Polak, Smurgiel

  Strugi: Kolniczanka, Pogorzałka

  Rospuda – rzeka w północno-wschodniej Polsce, górny bieg rzeki Netty. Przepływa przez Pojezierze Suwalskie i północno-zachodnią część Puszczy Augustowskiej. Długość rzeki wynosi ok. 102 km, powierzchnia jej zlewni ok. 900 km, a średni przepływ (w Raczkach) – 2,57 m/s.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Rowy: Olszanka

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jezioro Bolesty – jezioro w północno-wschodniej Polsce, położone na Pojezierzu Suwalskim. Jest długim i wąskim jeziorem rynnowym, ostatnim na szlaku spływu rzeką Rospudą, która łączy je od północy z jeziorem Okrągłym. Jezioro jest własnością Gospodarstwa Rybackiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Suwałkach.
  Rezerwat przyrody Czerwone Bagno – rezerwat przyrody o powierzchni 11 629,75 ha położony na terenie gmin; Goniądz oraz Rajgród w województwie podlaskim. Typ rezerwatu: faunistyczny z licznymi okazami flory. Rezerwat położony jest na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, którego siedziba znajduje się w Osowcu-Twierdzy
  Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (w latach 1934-1948: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości, w latach 1948-2003: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych) – organ opiniodawczy w sprawach ustalania, dokonywania zmian i znoszenia urzędowych nazw miejscowości i ich części oraz obiektów fizjograficznych, działający przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej (aktualnie przy ministrze administracji i cyfryzacji).
  Łabędź niemy (Cygnus olor) – gatunek dużego, częściowo wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Eurazję od Łaby i Półwyspu Jutlandzkiego po Pacyfik. Przeloty: luty-maj i wrzesień-grudzień. Zimuje w Europie, północnej Afryce oraz środkowej i południowej Azji. Polska populacja w większości odbywa krótkodystansowe koczowania. Jest jednym z najcięższych ptaków latających.
  Szczupak pospolity, szczupak (Esox lucius) – szeroko rozprzestrzeniona, drapieżna ryba z rodziny szczupakowatych (Esocidae). Jej okołobiegunowy zasięg występowania jest największym naturalnym zasięgiem ryb wyłącznie słodkowodnych.
  Grzybienie białe (Nymphaea alba L.), zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jeden z około 50 gatunków z rodzaju grzybienie Nymphaea. Typ nomenklatoryczny dla rodzaju. Ze względu na efektowne, duże kwiaty pływające na powierzchni wody gatunek ten rozpowszechniony jest w uprawie, zwłaszcza w postaci odmian barwnie kwitnących. Jest to także roślina lecznicza, a dawniej także barwierska. W wielu krajach gatunek z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objęty został ochroną prawną, w tym także chroniony jest w Polsce.
  Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum L.) – gatunek byliny należący do rodziny rogatkowatych (Ceratophyllaceae). Występuje w stanie dzikim na całym globie. W Polsce pospolity na niżu i pogórzu. Rozprzestrzenia się i zwiększa liczebność wraz ze wzrostem trofii wód powierzchniowych. W wielu jeziorach i stawach porasta rozległe powierzchnie wypierając inne gatunki roślin.

  Reklama