Netta (piosenkarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Netta, właściwie Neta Barzilaj, spotykany jest także zapis Neta Barzilai (hebr. ‏נטע ברזילי‎, ur. 22 stycznia 1993 w Hod ha-Szaron) – izraelska piosenkarka i gitarzystka, zwyciężczyni 63. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Sefardyjczycy (także Spaniolowie, Żydzi sefardyjscy; od hebr. ספרד Sefarad "Hiszpania i Portugalia") – określenie ludności żydowskiej zamieszkującej obszar Półwyspu Iberyjskiego, posługującej się dialektami judeo-romańskimi.Gromee (właściwie Andrzej Gromala; ur. 14 grudnia 1978 w Krakowie) – polski DJ, producent muzyczny, remixer, autor tekstów i artysta malarz. Tworzy głównie muzykę klubową, ale interesuje się też innymi gatunkami muzyki. Jako producent współpracuje z dużymi studiami nagraniowymi na świecie, a w jego solowym projekcie śpiewali między innymi Andreas Moe, Anderz Wrethov, Terry B, Sadiq Onifade (WurlD), May-Britt Scheffer, Mahan Moin, Tommy Gun, Ali Tennant i Jayden Feldes. W 2013 roku otworzył własną wytwórnię fonograficzną Kingztown Music, a w 2015 podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music.

Życiorys[ | edytuj kod]

Rodzina i wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w Hod ha-Szaron w rodzinie sefardyjskich Żydów oraz Żydów aszkenazyjscich, jako córką Erez Barzilaj, której krewni pochodzą z okolic Maroka i Libii oraz Einata ben-Simona. Jej pradziadek Nathan Szpisajzen, który zmienił nazwisko na Berzilai (co w języku polskim oznacza „kowal”), mieszkał w Tomaszowie Lubelskim, w 1934 roku wyjechał do Izraela i jest tam pochowany na miejscowym cmentarzu żydowskim. Netty dziadkiem od strony ojca był Pinhas Berzilai, a babcią Ilana Berzilai. Netta posiada także prawdopodobnie przodków z Wielkiej Brytanii. W wieku ok. dwóch lat wraz z rodziną przeprowadziła się do Nigerii (z powodu pracy ojca), gdzie przebywała 4 lata.

Żydzi aszkenazyjscy, również Aszkenazyjczycy lub Aszkenazim (hebr. (l.mn.) אַשְׁכֲּנָזִים) oraz יְהוּדֵי אַשְׁכֲּנָז Jehudej Aszkenaz, „Żydzi z Aszkenazu”) – Żydzi zamieszkujący Europę Środkową, Wschodnią i częściowo Zachodnią, a od XVII wieku również Amerykę.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

Netta ma także dwóch braci: Zohar Barzilai oraz Ron Barzilai. Obydwaj są muzykami, Ron jest basistą, a Zohar gra na perkusji.

Netta wraz z zespołem wojskowym Israeli Navy Band

W związku z obowiązkową służbą wojskową służyła w Izraelskim Korpusie Morskim. Występowała tam także w zespole wojskowym Israeli Navy Band.

Uczyła się na Wydziale Elektroniki w Rimon School of Music.

Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.Hod ha-Szaron (hebr. הוד השרון; arab. هود هشارون) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.

Przed karierą muzyczną Netta pracowała m.in. jako kelnerka, nauczycielka w przedszkolu, czy opiekunka do dzieci.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

Karierę muzyczną rozpoczynała, śpiewając w klubach oraz podczas przyjęć weselnych. W 2016 dołączyła do zespołu The Experiment, z którym koncertowała po całym kraju. Przez dwa lata śpiewała też w zespole Gaberband.

Neta Barzilaj podczas prób do występu w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie, maj 2018

Jesienią 2017 wzięła udział w przesłuchaniach do piątej edycji programu Ha-Kochaw ha-Ba le-Erowizjon. W pierwszym etapie castingu zaśpiewała piosenkę „Rude BoyRihanny i przeszła do kolejnej rundy, później z powodzeniem zakwalifikowała się do finału, który został rozegrany 13 lutego 2018. W pierwszej rundzie finału zaśpiewała piosenkę „Kzat meszugat”, a w drugiej części zaprezentowała mieszankę przebojów: „Tik TokKeshy i „Gangnam StylePsy’a. Ostatecznie zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu telewidzów i jurorów, dzięki czemu została ogłoszona reprezentantką Izraela w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanego w Lizbonie. 11 marca 2018 wydała teledysk do swojego konkursowego utworu „Toy”, który w tekście nawiązuje do akcji #MeToo. Przed konkursem była typowana jako główna faworytka do zwycięstwa. 8 maja wystąpiła jako siódma w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i z pierwszego miejsca awansowała do finału, który został rozegrany 12 maja. Wystąpiła w nim z 22. numerem startowym i zajęła pierwsze miejsce po zdobyciu 529 punktów w tym 317 punktów od telewidzów (1. miejsce) i 212 pkt od jurorów (3. miejsce).

Zemsta − szkodliwe działanie wymierzone przeciwko osobie lub grupie, w odpowiedzi na działanie (rzeczywiście, bądź postrzegane jako) szkodliwe. Motywem zemsty nie jest dobro społeczeństwa, lecz osobista żądza odegrania się na przeciwniku.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

1 lutego 2019 opublikowała singel „Bassa Sababa”, do którego zrealizowała teledysk. Zajął on na pierwszym miejscu na izraelskiej liście przebojów w Popnable, a na samej liście przebojów stacjonował przez 18 tygodni. Posiadał on aż sześć remiksów. 8 lutego premierę miał remiks piosenki wykonany przez Gromee’ego. Wydany został także remiks Mike Cruz'a, Wild Culture, Riddler'a, Mike Cruz Radio Mix oraz Dalit'a Rechester'a. Tytuł „Bassa Sababa” w języku polskim oznacza słowa „wesoły” oraz „smutny”, a jego muzyka jest połączeniem współczesnej muzyki elektronicznej oraz rocku lat 70. dwudziestego wieku. Reżyserem singlu jest Ray Roz, a sam teledysk został nagrany na Ukrainie. Jego akcja rozpoczyna się ślubem Netty, która została porzucona przed ołtarzem. Ofiara nie rozpacza i rozpoczyna zemstę. 9 maja opublikowała singel „Nana Banana”, z którym wystąpiła na Konkursie Piosenki Eurowizji 2019. Chociaż tekst refrenu tej piosenki wydaje się być niedorzeczny to głębia znajduje się w zwrotkach, gdzie Netta opowiada, że po wygraniu Konkursu Piosenki Eurowizji bardzo zmieniła swoje życie i teraz wzięła się za poszukiwanie bezpiecznego miejsca poza strefą komfortu.

Gangnam Style (kor. 강남스타일 Gangnamseutail, pol. Styl Gangnam) – singel południowokoreańskiego artysty Psy z gatunku k-pop, czyli koreańskiego popu. Zdobył popularność dzięki chwytliwemu bitowi, humorystycznemu teledyskowi i charakterystycznemu tańcowi piosenkarza w teledysku. Jak mówi sam wykonawca, taniec ten przypomina jazdę na niewidzialnym koniu.HaKochaw HaBa (hebr. ‏הכוכב הבא‎; pol. Następna gwiazda) – izraelski talent show. Od 2015 program wyłania reprezentanta Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Netta Barzilai na festiwalu Het Grote Songfestivalfeest

7 lutego 2020 opublikowała singel „Ricky Lake”, będący połączeniem gatunku eksperymentalny pop oraz awangardowego rocka. Posiada on dwa remiksy. Głównym tematem tej piosenki jest pewność siebie, kochanie tego, kim jesteś, i nie pozwalanie, by inni cię poniżali. Ukazuje ona, że wszyscy mamy własne problemy, niepewność, trudności w życiu i nie potrzebujemy, aby inni wytykali nam nasze wady i ranili nas tym. Netta kontynuuje swój własny styl, dzięki czemu dźwięk jest niezaprzeczalnie jej własny.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Zagrała w serialu Mo'adon Layla.

16 maja 2020 roku Netta zaprezentowała swój singel „Cuckoo”, który obecnie posiada 2 wersje: Official Music Box Video - domowe wideo, w którym akompaniament tworzy pozytywka oraz Official Studio Video - elektroniczna wersja studyjna. Stworzyła go jeszcze przed kwarantanną wraz z Krystą Youngs, jednak premiera odbyła się podczas koncertu eurowizyjnego Światło dla Europy. 12 czerwca wydała do tego singla nowy teledysk.

Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.

W grudniu 2020 roku wydała cover utworu Boba DylanaThe Times They Are A-Changin'”, promujący jej drugi minialbum The Best of NETTA's Office Vol. 1.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Netta jest w związku z emigrantem ze Stanów Zjednoczonych, Ilanem Benem Orem.

Trasy koncertowe[ | edytuj kod]

Najwięcej występów publicznych Netta odbyła tuż po wygranej 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Koncertowała wtedy po całej Europie, w tym w Wiedniu, Zurychu, Berlinie, Paryżu, Kolonii, czy w Londynie. W 2018 występowała także w Polsce, m.in. w festiwalu Magiczne Zakończenie Wakacji w Kielcach czy na festiwalu Przebój lata RMF FM i Polsatu. W 2019 zagrała koncert w Kijowie. W 2020 planowała występować na sześciu koncertach w Polsce (Poznań, Warszawa, Gdańsk), lecz koncerty zostały odwołane z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie. Planowane są jeszcze dwa występy Netty na terenie Meksyku.

Rihanna, właśc. Robyn Rihanna Fenty (ur. 20 lutego 1988 r. w Saint Michael) – barbadoska piosenkarka, aktorka i projektantka mody.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
Toy – singiel izraelskiej piosenkarki Nety Barzilaj, wydany cyfrowo 11 marca 2018. Piosenkę napisali Doron Medalie i Stav Beger.
Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Reklama