Netia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Netia S.A. – jeden z największych polskich operatorów telekomunikacyjnych, część Grupy Cyfrowego Polsatu. Dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego dla użytkowników prywatnych, firm oraz instytucji. Zatrudnia ok. 2000 osób w 70 lokalizacjach w Polsce. Od maja 2018 r. większościowy pakiet akcji Netia SA posiada Cyfrowy Polsat S.A.

WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) – technika bezprzewodowej, radiowej transmisji danych. Została oparta na standardach IEEE 802.16 i ETSI HiperLAN. Standardy te stworzono dla szerokopasmowego, radiowego dostępu na dużych obszarach. Standardy te określają informacje dotyczące konfiguracji sprzętu tak, aby urządzenia różnych dostawców pracowały na tych samych konfiguracjach, tj. aby wzajemnie ze sobą współpracowały. W 2009 roku pojawiły się informacje, że największe światowe sieci komórkowe rezygnują z tej techniki na rzecz stopniowej migracji do sieci standardu LTE.Cyfrowy Polsat (WIG30: CYFRPLSAT, GPW: CPS) – polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat SA. Jest największą platformą satelitarną w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartą pod względem ilości abonentów w całej Europie. W listopadzie 2009 roku będąc 10 lat na rynku platforma posiadała 3 mln abonentów (+600 tys. użytkowników prepaid). Obecnie Cyfrowy Polsat jest największą platformą w Polsce pod względem liczby kanałów, ma 3.558.000 abonentów (listopad 2012), co daje piąte miejsce w Europie wśród platform cyfrowych.

Historia[ | edytuj kod]

 • 1990 – powołanie do życia R.P. Telekom
 • 1991 – koncesja na świadczenie lokalnych usług telekomunikacyjnych w Pile
 • 1994 – pierwsza otwarta sieć i pozyskanie klientów w Świdniku
 • 1998 – przekroczenie liczby 100 000 klientów
 • 2000 – debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i włączenie akcji do indeksu WIG20
 • 2004 – uruchomienie usług ADSL – jako internet Net24 (późniejsza usługa Szybki Internet)
 • 2005 – rozpoczęcie budowy w technologii WiMAX (aktualnie na większość nadajników kończy się koncesja i są one wyłączane)
 • 2006 – przejęcie sieci Pro Futuro
 • 2007 – początek świadczenia usług na sieci TP w technologii LLU, dzięki czemu Netia stała się operatorem ogólnopolskim
 • 2008 – przejęcie Tele2 Polska i włączenie w struktury przedsiębiorstwa
 • 2009 – 500 000 klientów szerokopasmowego internetu
 • 2010 – modernizacja sieci do standardu NGA (VDSL) oraz testy usługi telewizji cyfrowej
 • 2011 – nabycie Telefonii Dialog SA oraz Crowley Data Poland (jako CDP Netia)
 • 2012 – likwidacja CDP Netia sp. z o.o. poprzez połączenie
 • 2015 – nabycie 100% udziałów w spółce TK Telekom
 • 2018 – nabycie 32% akcji Netii przez Cyfrowy Polsat, następnie kolejnych 33,98% (łącznie 65,88%)
 • 2021 – przejęcie przez Cyfrowy Polsat 99,9% akcji Netii
 • TK Telekom Sp. z o.o. – publiczny operator telekomunikacyjny, powstały pod nazwą Telekomunikacja Kolejowa Sp. z o.o. dzięki formalnemu wydzieleniu przez komercjalizację sieci telekomunikacyjnej z Polskich Kolei Państwowych. W 2010 spółka zmieniła nazwę na obecnie używaną. Właścicielem 100% udziałów w TK Telekom jest PKP S.A.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pro Futuro – operator telekomunikacyjny świadczący usługi: transmisji danych, dostępu do Internetu, usługi hostingowe i przesyłu głosu w technologii VoIP. Swoje usługi realizuje w oparciu o własną, szerokopasmową sieć telekomunikacyjną Infostradę Futuro powstałą na bazie technologii LMDS. Działalność Infostrady Futuro została zainaugurowana we wrześniu 2000 r. a następnie sukcesywnie powiększała ona jej zasięg geograficzny.
  Grupa Kapitałowa Orange Polska (dawniej Grupa TP) – grupa kapitałowa powiązana z Telekomunikacją Polską, kontrolowana przez francuski Orange S.A., wykorzystująca globalną markę Orange na podstawie licencji pozyskanej od Orange Brand Services Ltd.
  Świdnik – miasto i gmina w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, ok. 10 km na wschód od centrum Lublina.
  Przedsiębiorca telekomunikacyjny – według określenia zawartego w prawie telekomunikacyjnym, jest to podmiot gospodarczy (przedsiębiorca) uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej polegającej na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny uprawniony do:
  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru itp.) oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi (takimi jak opcje, kontrakty terminowe) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Obrót regulowany jest przez regulamin giełdy, szczegółowe zasady obrotu giełdowego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy:
  Grupa Polsat Plus – grupa spółek mediowych i telekomunikacyjnych, których podmiotem nadrzędnym jest Cyfrowy Polsat. Flagowymi markami holdingu są Polsat Box i Plus. Do sierpnia 2021 grupę kapitałową zwyczajowo określano nazwą jej spółki dominującej.
  mWIG40 – indeks giełdowy średnich spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, który zastąpił po sesji w dniu 16 marca 2007 indeks MIDWIG.

  Reklama