Netflix

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Netflix, Inc.serwis VOD oferujący za zryczałtowaną opłatą dostęp do filmów i seriali poprzez media strumieniowe. W Polsce wystartował jesienią 2016 roku. Obecnie usługa dostępna jest na całym świecie z kilkoma wyjątkami (z serwisu nie można korzystać w Chinach, gdzie serwis współpracuje z lokalnymi dostawcami, a także na Krymie, w Korei Północnej i Syrii ze względu na ograniczenia nałożone na amerykańskie firmy przez rząd USA).

Another Life – amerykański internetowy serial (dramat fantastycznonaukowy), którego twórcą jest Aaron Martin. Wszystkie 10 odcinków pierwszej serii zostało udostępnionych 25 lipca 2019 roku na platformie Netflix . Sexify – polski serial komediowo-obyczajowy w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej i Piotra Domalewskiego udostępniany od 28 kwietnia 2021 na platformie VOD Netflix.

Historia[ | edytuj kod]

Dostępność usługi na świecie:

     Dostępna

Egzorcysta – polski komediowy serial animowany tworzony przez zespół Git Produkcja pod nazwą SPInka Film Studio dla Showmax. Spin-off Blok Ekipy. Serial stanowi parodię filmów grozy jak i satyrę na polskie społeczeństwo. Big Mouth – animowany amerykański serial dla dorosłych. Swoją premierę miał na platformie Netflix 29 września 2017 roku

     Niedostępna

Przedsiębiorstwo zostało założone 29 sierpnia 1997 w Los Gatos, w stanie Kalifornia. Od 1998 zaczęło oferować wypożyczenie płyt DVD za pośrednictwem poczty. 25 lutego 2007 przedsiębiorstwo ogłosiło, że dostarczyło już miliard płyt DVD do swoich klientów. W 2007 Netflix rozszerzył swoją działalność o media strumieniowe, zachowując wypożyczalnię DVD i Blu-ray.

Trinkets – amerykański internetowy serial (dramat młodzieżowy), który jest luźną adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa Kirsten "Kiwi" Smith. Wszystkie 10 odcinków pierwszej serii zostało udostępnionych 14 czerwca 2019 roku na platformie Netflix. Lilyhammer – norwesko-amerykański serial telewizyjny nadawany przez norweską stację publiczną NRK1 od 25 stycznia 2012 do 17 grudnia 2014. W roli głównej wystąpił Steven Van Zandt.

Początkowo prowadziło działalność streamingową jedynie w wybranych regionach świata, stosując blokadę regionalną uniemożliwiającą dostęp z krajów, w których usługa nie była dostępna. W styczniu 2016 podczas targów CES przedsiębiorstwo zapowiedziało zmiany w prowadzonej dotychczas polityce rezygnując z blokady dla 150 państw (m.in. Polski). Poszczególne wersje regionalne różnią się od siebie ofertą, co wynika z ograniczeń licencyjnych, a także umów, które Netflix w przeszłości zawierał ze stacjami telewizyjnymi – przykładowo przez pewien czas, z uwagi na wcześniejszą sprzedaż licencji nc+, w polskim Netflixie brakowało House of Cards. Aktualnie serial ten jest dostępny, a Netflix nie sprzedaje licencji na swoje produkcje polskim stacjom telewizyjnym (wydawane są jednakże płyty DVD z niektórymi pozycjami).

Przygody Kota w Butach (an. The Adventures of Puss in Boots, od 2015) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks Animation Television, opowiadający o przygodach rudego wojownika, Kota w butach, bohatera filmów z serii Shrek.Defenders (ang. Marvel’s The Defenders) – amerykański fantastycznonaukowy serial akcji na podstawie grupy superbohaterów o tej samej nazwie z komiksów wydawnictwa Marvel Comics. Serial ten jest częścią franczyzy Marvel Cinematic Universe.

Od 20 września 2016 jest dostępny w języku polskim – jednakże nie wszystkie materiały udostępniane w Polsce mają polską wersję językową, ewentualnie dostępne są wyłącznie napisy. Napisy w języku polskim nie zawsze są również dostępne poza granicami Polski. Języki, w których dostępne są materiały różnią się w zależności od wybranego języka interfejsu serwisu.

Friends from College – amerykański serial telewizyjny (komedia), którego twórcami są Nicholas Stoller oraz Francesca Delbanco. Wszystkie 8 odcinków pierwszej serii zostało udostępnionych 14 lipca 2017 roku na stronie internetowej platformy Netflix. 22 sierpnia 2017 roku platforma Netflix ogłosiła zamówienie drugiego sezonu. W lutym 2019 roku Netflix poinformował o anulowaniu produkcji trzeciego sezonu. The Ranch – amerykański serial telewizyjny (komedia), którego twórcami są Don Reo oraz Jim Patterson. Emisja serialu została podzielona na dwie części po 10 odcinków. Część pierwsza serii została udostępniona 1 kwietnia 2016 roku na stronie internetowej platformy Netflix 30 kwietnia 2016 roku, platforma Netflix przedłużyła serial o drugą serię

Od 30 listopada 2016 znaczną część programów z biblioteki oryginalnych produkcji serwisu i niektóre z pozostałych dostępnych tytułów można oglądać bez dostępu do internetu, jednakże tylko w urządzeniach przenośnych z systemem iOS, Windows 10 (także wersji mobilnej) i Android. Jednym z rozwiązań jest także „inteligentne pobieranie”, które usuwa obejrzane odcinki danego serialu i w zamian ściąga kolejne.

The Innocents – brytyjski serial fantastyczno-naukowy stworzony przez Hanię Elkington i Simona Durica. Serial składa się z ośmiu odcinków, a swoją premierę miał 24 sierpnia 2018 roku na platformie Netflix. DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

W październiku 2016, Netflix odnotował ponad 86 milionów abonentów na całym świecie, w tym ponad 47 milionów w Stanach Zjednoczonych. Rok później abonament opłacało 109 milionów ludzi, z czego 56,5 miliona pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych. W styczniu 2018 abonament w serwisie opłacało 117 milionów użytkowników. W 2018 roku włodarze serwisu VOD przeznaczyli 12 miliardów dolarów na wzbogacenie oferty, zaś w 2019 planują wydać 15 miliardów dolarów.

Sandy Wexler – amerykański film komediowy w reżyserii Stevena Brilla, miał swoją międzynarodową premierę 14 kwietnia 2017 roku w serwisie Netflix. Krudowie – u zarania dziejów (ang. Dawn of the Croods, od 2015) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks Animation, bazowany na filmie Krudowie z 2013 roku, w której akcja toczy się na długo przed wydarzeniami z filmu.

W połowie 2018 Netflix poinformował, że w Madrycie powstanie jego pierwsze w Europie, centrum produkcji telewizyjno-fimowej. To właśnie w Madrycie będą powstawać oryginalne, hiszpańskojęzyczne produkcje.

Netflix nie jest dostępny na terenie Chin, gdzie spółka zdecydowała się na sprzedaż swoich programów w formie licencji dla tamtejszych usługodawców, oraz – ze względu na obostrzenia rządu amerykańskiego – Korei Północnej, Syrii i Krymu. Netflix jest dostępny nawet na Antarktydzie.

W maju 2020 roku Sejm RP przegłosował ustawę przewidującą odprowadzanie składek przez serwisy VOD (w tym Netflix) na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Składka nie jest nazywana podatkiem, natomiast ma ona wynieść 1,5% rocznego przychodu z działalności. Może to skutkować podwyższeniem ceny abonamentu na platformie.

The Crown (dosł. Korona) – brytyjsko-amerykański serial biograficzny, wyprodukowany na zlecenie platformy internetowej Netflix i opowiadający o życiu królowej Elżbiety II. Pierwsza seria, licząca 10 odcinków, została udostępniona abonentom Netfliksa (także w Polsce) 4 listopada 2016. Premiera serii drugiej miała miejsce 8 grudnia 2017. Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) – państwowa instytucja kultury odpowiedzialna za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą. Instytut mieści się w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 21/23.

Kontrowersje i krytyka[ | edytuj kod]

W 2019 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski skrytykowało Netflix za grafikę przedstawioną w serialu dokumentalnym „Iwan Groźny z Treblinki”, pokazującą rozmieszczenie niemieckich obozów koncentracyjnych w obecnych granicach Polski.

W 2019 serwis zagroził, że jeśli w stanie Georgia wejdzie w życie nowe antyaborcyjne prawo, wycofa stamtąd swoje inwestycje.

It’s Bruno! – amerykański internetowy serial (komedia) wyprodukowany przez Warner Bros. Television, Stage 13, SLI Entertainment oraz Phiphen Pictures, którego twórcą jest Solvan Naim. Wszystkie 8 odcinków pierwszej serii zostało udostępnionych 17 maja 2019 roku na platformie Netflix. Special – amerykański serial komediowy z 2019 roku, nakręcony na podstawie książki Special: And Other Lies We Tell Ourselves autorstwa Ryana O’Connella.

Pod koniec 2019 roku serwis wydał komedię „Pierwsze Kuszenie Chrystusa”, w którym przedstawiono Jezusa jako homoseksualistę. Brazylijski sąd nakazał usunięcie filmu z tamtejszej biblioteki.

W sierpniu 2020 w serwisie pojawił się francuski dramat „Gwiazdeczki” który przedstawiał grupę jedenastolatek wykonujących taniec o zabarwieniu erotycznym. Film wywołał oburzenie na całym świecie, a serwis oskarżono o promowanie pedofilii. Po fali krytyki przeproszono za plakat, na którym były przedstawione główne bohaterki w seksualnych pozach. Stwierdzono również, że „film jest społecznym komentarzem przeciwko seksualizacji dzieci”.

Boże Ciało – polski film obyczajowy z 2019 w reżyserii Jana Komasy, zrealizowany według scenariusza Mateusza Pacewicza. Światowa premiera filmu odbyła się 2 września 2019 w sekcji Venice Days na 76. MFF w Wenecji. Z kolei polska premiera odbyła się 11 października 2019. Film został również zakwalifikowany do sekcji Contemporary World Cinema na 44. MFF w Toronto. Longmire – kryminalny amerykański, serial telewizyjny wyprodukowany przez Warner Horizon Television, The Shephard/Robin Company oraz Two Boomerangs Productions. Serial jest adaptacja powieści "Walt Longmire" autorstwa Craiga Johnsona. Scenariusz serialu napisali: John Coveny i Hunt Baldwin. 27 sierpnia 2011 roku, stacja kablowa A&E potwierdziła zamówienie serialu Longmire. Premierowy odcinek serialu został wyemitowany 3 czerwca 2012 roku przez amerykańską stację kablową A&E 29 sierpnia 2014 roku, stacja A&E ogłosiła zakończenie produkcji serialu Longmire po 3 sezonie. Po anulowaniu serialu przez stację A&E platforma telewizyjna Netflix zamówiła 4 sezon serialu, którego premiera zaplanowana jest na 2015 roku


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Castlevania – animowany amerykański serial fantastyczny dla dorosłych oparty na serii gier Castlevania. Swoją premierę miał na platformie Netflix 7 lipca 2017 roku.
Consumer Electronics Show (CES) odbywa się co roku w styczniu w Las Vegas w Nevadzie i sponsorowane jest przez Consumer Electronics Association. Na pokazie prezentowane są nowe produkty oraz nowości technologiczne.
Insatiable – amerykański serial (komediodramat, czarna komedia) wyprodukowany przez Lady Magic Productions, Storied Media Group, Ryan Seacrest Productions oraz CBS Television Studios, który jest adaptacją artykułu „The Pageant King of Alabama” autorstwa Jeffa Chu.
The Good Cop – amerykański (dramat policyjny) wyprodukowany przez 3 Arts Entertainment oraz Andy Breckman Productions, którego twórcą jest Andy Breckman. Wszystkie 10 odcinków pierwszej serii zostało udostępnionych 21 września 2018 roku na platformie Netflix.
Wu Assassins – amerykański internetowy serial (dramat fantastyczny, sztuki walki), którego twórcami są John Wirth i Tony Krantz. Wszystkie 10 odcinków pierwszej serii zostało udostępnionych 8 sierpnia 2019 roku na platformie Netflix.
The Order – amerykański (dramat, horror) wyprodukowany przez 3 Nomadic Pictures, którego twórcą jest Dennis Heaton. Wszystkie 10 odcinków pierwszej serii zostało udostępnionych 7 marca 2019 roku na platformie Netflix.
Plagi Breslau – polski film sensacyjny wyprodukowany w 2018 roku, którego reżyserem, scenarzystą i producentem jest Patryk Vega. Film został wyprodukowany przez i na zlecenie platformy Showmax. Oglądanie filmu dozwolone od lat 15.

Reklama