Nesoi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nesoi, Nesos (gr. Νησοι, Νησος, łac. Nesi, Nesus) – w mitologii greckiej boginie wysp. Uważano, że każda z wysp ma swoje uosobienie boskości. Nesoi zostały zaliczone do Protogenoi, czyli bogów pierwotnych. Nie wiadomo kto był rodzicami Nesoi, możliwe, że była to Gaja.

Telchinowie (gr. Τελχῖνες) – w mitologii greckiej pierwsi mieszkańcy wyspy Rodos, potomkowie Pontosa, opisywani jako ludzie z rybimi ogonami lub płetwami zamiast stóp. Przypisywano im wysoko rozwiniętą kulturę, znajomość obróbki metali i sztuk czarodziejskich. To oni wykonać mieli sierp Kronosa czy trójząb Posejdona.Trójząb – rodzaj broni białej, używanej niegdyś przez rybaków do polowania na większe ryby i ośmiornice, składa się z drzewca i osadzonych na nim trzech metalowych zębów, zakończonych hakami.

Według Kallimacha Nesoi były Ourea (górami), które Posejdon wrzucił do wody z pomocą swojego boskiego trójzębu wykutego przez Telchinów.

Ourea, Ouros, Oros (gr. Ουρεα, Ουρος, Ορος, łac. Mons, Montanus, Numina Montanum) - w mitologii greckiej bogowie i uosobienia gór zaliczane do pierwotnej grupy bogów Protogenoi. Ourea byli synami Gai. Przedstawiano ich czasami jako brodatych starców wznoszących swoje skaliste szczyty.Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Nesoi, Theoi.com (ang.)
  • Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
    Reklama