Neostrada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Modem/Router Thomson SpeedTouch 546
Modem Sagem [email protected] 800
Modem ZTE ZXDSL 852

Neostrada – usługa Orange Polska (do kwietnia 2012 r. Telekomunikacji Polskiej) oparta na technologii ADSL, ADSL2+, VDSL2 (Neostrada Fiber) lub FTTH oraz na standardzie wymagającym użycia kompatybilnego modemu do połączeń internetowych. Usługa umożliwia stały dostęp do Internetu tylko na analogowej linii telefonicznej lub dedykowanym łączu FTTH.

Orange (dawniej France Télécom) – francuska firma telekomunikacyjna, jedno z największych tego typu przedsiębiorstw w Europie, od 2000 r. jest właścicielem globalnej marki Orange, działa na rynkach 32 krajów.Asymmetric Digital Subscriber Line, ADSL (ang. asymetryczna cyfrowa linia abonencka) – technika umożliwiająca szerokopasmowy asymetryczny dostęp do sieci teleinformatycznych a w tym do Internetu i będąca odmianą DSL.

Historia[ | edytuj kod]

15 stycznia 2001 – pilotażowe uruchomienie usługi Neostrada przez TP SA w opcjach 256 kb/s, 512 kb/s, 1 Mb/s i 2 Mb/s (abonament miesięczny odpowiednio 300, 500, 1000 i 1500 zł); usługa była dostępna wyłącznie dla abonentów TP w Warszawie obsługiwanych przez centralę przy ul. Pięknej.

DSL (ang. Digital Subscriber Line) – cyfrowa linia abonencka, rodzina technologii szerokopasmowego dostępu do Internetu. Standardowa prędkość odbierania danych waha się od 128 kb/s do 50 Mb/s, w zależności od zastosowanej technologii DSL w danym kraju. Dla technologii ADSL prędkość wysyłania danych jest niższa od prędkości ich odbierania, natomiast prędkości te są symetryczne w technologii SDSL. Wynalazcą modemów DSL był Joseph W. Lechleitter, pracownik firmy Bellcore, który zademonstrował projekt budowy tych urządzeń w latach 80 XX w..Wartość netto to wartość towaru (usługi) pozbawiona pewnych obciążeń, np. wartość bez podatku VAT, lub "wartość początkowa środków trwałych pomniejszona o ich dotychczasowe umorzenie".

1 lipca 2002 – uruchomienie usługi Neostrada Plus o jednej prędkości tj. 512 kb/s w cenie 179 zł netto miesięcznie; szybkie rozszerzanie dostępności usługi, początkowo na kilka największych miast, a następnie na kolejne mniejsze miejscowości.

początek roku 2003 – zastąpienie usługi Neostrada Plus usługą Neostrada TP, wprowadzenie modemów ze złączem USB, najpierw firmy Sagem, a później firmy Alcatel (wcześniej były wydzierżawiane przez TP wyłącznie modemy ze złączem Ethernet, głównie firmy Lucent i Siemens); liczba użytkowników w połowie roku 2003 wynosiła około 50 tys.

Grupa Kapitałowa Orange Polska (dawniej Grupa TP) – grupa kapitałowa powiązana z Telekomunikacją Polską, kontrolowana przez francuski Orange S.A., wykorzystująca globalną markę Orange na podstawie licencji pozyskanej od Orange Brand Services Ltd.SDI (pierwotnie Szybki Dostęp do Internetu, później Stały Dostęp do Internetu) była to usługa Telekomunikacji Polskiej SA polegająca na udostępnianiu klientom terminalu HIS-NT (Home Internet Solution) produkcji firmy Ericsson, który za pomocą analogowej linii telefonicznej abonenta łączy się z urządzeniem HIS-NAE znajdującym się w centrali telefonicznej. SDI było pierwszą masową, ogólnopolską usługą umożliwiającą uzyskanie stałego dostępu do internetu.

1 czerwca 2004 – wprowadzenie wolniejszej opcji Neostrady, tj. 128 kb/s w cenie 59 zł brutto miesięcznie; w opcji tej po raz pierwszy wprowadzono miesięczny limit transferu w wysokości 5 GB na pobieranie plików (transmisja w kierunku od serwera do użytkownika, np. ściąganie plików); od tego momentu nastąpił bardzo szybki wzrost liczby użytkowników.

Orange (dawniej Idea) – cyfrowa sieć telefonii komórkowej w Polsce. Operatorem sieci jest PTK Centertel. Posiada 27 mln przydzielonych numerów. Posiada ponad 14,9 mln klientów.chello to nazwa usługi UPC Europe (z polskim oddziałem UPC Polska) umożliwiająca stały dostęp do Internetu w 12 państwach Europy:

2005 – rozszerzanie opcji usługi Neostrada o kolejne prędkości (szybsze) i usługi dodatkowe.

2005/2006 – znaczne obniżenie cen świadczenia usługi Neostrada TP (obniżki wprowadzane poprzez promocje; ceny według oficjalnego cennika nie ulegają zmianie), związane z chęcią utrzymania przez TP pozycji lidera pod względem liczby klientów korzystających ze stałego dostępu do Internetu.

wrzesień 2006 – wprowadzenie do oferty TP usługi multipakiet łączącej usługę Neostrady, telefonii internetowej VoIP, Videostrady działających przy użyciu modemu Livebox TP wykorzystującego technologię ADSL2+.

Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) jest technologią umożliwiającą transmisję danych za pomocą pary przewodów miedzianych. VDSL2 jest najnowszym i najbardziej zaawansowanym standardem transmisji szerokopasmowej typu DSL. Stworzony został głównie z myślą o świadczeniu usługi Triple play (możliwość jednoczesnego korzystania z Internetu, telewizji wysokiej rozdzielczości i telefonu na jednej linii abonenckiej). VDSL2 umożliwia operatorom stopniowe i elastyczne udoskonalanie obecnej infrastruktury xDSL.

1 lutego 2007 – zniesienie miesięcznych limitów transferu na wszystkich opcjach Neostrady. Zmiana ta została wprowadzona na skutek rezygnacji z usługi ok. 170 tys. dotychczasowych klientów spośród ok. 1,6 mln oraz w związku z faktem, że operatorzy alternatywni, którzy uzyskali wówczas możliwość świadczenia usługi stałego dostępu do internetu na łączach TP nie nakładali na klientów ograniczeń w ilości pobieranych danych; ponadto podwyższono limit szybkości ze 128 kb/s na 256 kb/s dla klientów, którzy mają możliwości techniczne do osiągania takiej prędkości – na skutek tego ta sama usługa (256 kb/s) ma dwie różne ceny.

ZXDSL 852 - modem USB firmy ZTE, typu ADSL. Obecnie dołączany jest między innymi do usługi Orange Freedom, a także Neostrady TP.Multimo - usługa stałego dostępu do internetu na łączach Telekomunikacji Polskiej. Oparta jest na technologii ADSL oraz ADSL2+ i oferowana jest przez firmę Multimo Sp. z o.o., założoną przez GTS Energis, obecnie należącą do spółki Telestrada S.A.. Jest to odpowiednik usług Szybki Internet, Tele2 i Neostrady.

11 kwietnia 2009 – Według informacji dziennika Rzeczpospolita zarząd TP zadecydował o likwidacji marki w przeciągu najbliższego roku. Wartość marki szacowana jest na 500 mln zł. Marka Neostrada zostanie zastąpiona marką Orange. Powodem likwidacji jest unifikacja marek w grupie France Telecom i dążenie do utrzymania jednej, globalnej marki Orange.

Orange TV – usługa łączona polegająca na dostarczeniu klientowi usługi internetowej (Neostrada) wraz z telewizją: dawniej z Cyfrą+, później z n, a obecnie z nc+ Obecnie jest świadczona w dwóch wersjach:Łącze stałe – to rodzaj podłączenia do Internetu polegający na tym, że użytkownik płacąc okresowo abonament w stałej wysokości ma nielimitowany czasem dostęp do Internetu. Niektórzy ISP stosują limity danych, po których przekroczeniu obniżana jest prędkość łącza, obecnie dostawcy w wyniku silnej konkurencji odchodzą od takich praktyk. Połączenie z Internetem w tego typu łączach nie uniemożliwia korzystanie z innych usług dostarczanych przy pomocy tej samej infrastruktury jak to miało miejsce np. w połączeniach połączeniach dodzwanianych (dial up).

1 czerwca 2011 – Uruchomienie nowych opcji prędkości do 40 Mb/s oraz do 80 Mb/s w technologii VDSL2.

16 kwietnia 2012 – W związku z ze zmianą nazwy z TP na Orange, Neostrada TP zmienia nazwę na Neostrada.

1 października 2013 – wprowadzenie do oferty komercyjnej opcji 300Mb/s, realizowanej w technologii FTTH.

FTTH (Fiber to the home) - odmiana FTTX przeznaczona dla użytkownika domowego. Usługa oferująca szerokopasmowe usługi teleinformatyczne takie jak:VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) – technika umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana "telefonią internetową". Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne "połączenie ciągłe" i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Ethernet - technika, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI. Jego specyfikacja została podana w standardzie IEEE 802.
Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
Marka, inaczej znak fabryczny, znak firmowy (ang. brand, trade mark) – znak określający producenta: nazwa lub symbol graficzny (znak towarowy) umieszczany na wyrobach w celu ochrony przed naśladownictwem lub podrabianiem, podszywaniem się, przypisywaniem sobie autorstwa. Traktowana jest jako rodzaj świadectwa: producent nie wstydzi się swego wyrobu, „podpisując” go, gwarantuje jego jakość. Stąd „marka” jest synonimem opinii.
Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.
Livebox Orange – handlowa nazwa routera Sagem [email protected] 3202 – urządzenia dostępowego do Internetu oraz telefonii i usług telewizyjnych oferowanych przez firmę Orange. Livebox wykorzystuje technologię ADSL do szerokopasmowego dostępu do Internetu w postaci usługi Neostrada. Dzięki modemowi livebox można korzystać z każdej opcji Neostrady, a także udostępnić połączenie z Internetem kilku maszynom jednocześnie, zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. Routera Livebox nie można wykupić na własność, a jedynie wypożyczyć od operatora za 10zł/mies.
Thomson SpeedTouch 330 – modem działający w technologii ADSL. Wykorzystywany przez takie firmy jak TPSA (Neostrada), Netia (Szybki Internet), MNI (InterNeo), Multimedia Polska S.A.. Istnieją dwie wersje kolorystyczne modemu, starsza srebrna oraz czarna.
Pobieranie plików (ang. download, także: ściąganie) – w informatyce proces przeciwny do wysyłania danych (ang. upload), polegający na pobieraniu plików lub innych danych z sieci (m.in. serwera, stron WWW, klientów FTP, klientów P2P oraz P2M). Słowo upowszechniło się również jako nazwa działu lub miejsca na stronie internetowej zawierającej pliki udostępnione do ściągnięcia.

Reklama