Neo-Dustur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Neo-Dustur, Neo-Destur (ar. الحزب الحر الدستوري الجديد, al-Ḥizb al-Ḥurr ad-Dustūrī al-Jadīd, fr. Nouveau Parti libéral constitutionnel) – historyczna tunezyjska partia polityczna o programie liberalno-nacjonalistycznym.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne, wolności i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.

Partia powstała w wyniku rozłamu w partii Dustur w 1934 roku (drugą z powstałych formacji był Stary Dustur). Przyjęła ideologię liberalno-nacjonalistyczną. Domagała się niepodległości Tunezji, przy czym akceptowała współpracę z Francją (w niektórych dziedzinach) na równych zasadach. Rządząca od uzyskania niepodległości w 1956 roku. Przewodniczącym od 1937 roku był Habib Burgiba. 22 października 1964 roku formacja uległa przekształceniu w ugrupowanie o nazwie Dusturowska Partia Socjalistyczna.

Dusturowska Partia Socjalistyczna (właściwie Partia Konstytucyjno-Socjalistyczna) (ar. حزب الاشتراكي الدستوري, Ḥizb al-Ishtirākī ad-Dustūrī, fr. Parti socialiste destourien) – rozwiązana tunezyjska partia polityczna o programie centrolewicowym i nacjonalistycznym.Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dustur (pol.). portalwiedzy.onet.pl.
Dustur, Destur (właściwie Partia Wolności Konstytucyjnych) (ar. الحزب الحر الدستوري‎‎, al-Ḥizb al-Ḥurr ad-Dustūrī) – działająca w latach 1920-34 tunezyjska partia polityczna. Wywodziła się z ruchu młodotunezyjskiego. Dążyła do ustanowienia konstytucji i zniesienia francuskiego protektoratu w Tunezji. W 1930 roku zdelegalizowana. W 1934 roku rozpadła się na Neo-Dustur i Stary Dustur.
Reklama