Nelson (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zasięg dorzecza Nelson

Nelson (ang. Nelson River, fr. Fleuve Nelson) – rzeka w południowej Kanadzie, w prowincji Manitoba. Jej długość wynosi 644 km, a powierzchnia dorzecza 970 tys. km². Rzeka bierze swój początek w jeziorze Winnipeg. Przepływa przez wiele jezior i wodospadów (m.in. Stephens Lake, Split Lake, Sipiwesk Lake). Uchodzi do Zatoki Hudsona koło Port Nelson. Głównym dopływem jest Burntwood River.

Norway House – miejscowość oraz rezerwat Indian w Kanadzie, w środkowej części prowincji Manitoba, położone nad rzeką Nelson, ok. 30 km na północ od jeziora Winnipeg. W 2006 roku rezerwat liczył 4071, natomiast miejscowość – 521 mieszkańców.Elektrownia wodna (fachowo hydroelektrownia przepływowa) – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną.

Większe miasta nad rzeką Nelson: Kelsey, Cross Lake, Gillam, York Factory, Norway House.

Historia[ | edytuj kod]

Rzeka została odkryta w 1612 przez angielskiego podróżnika Sir Thomasa Buttona i nazwana od szkutnika, który nad nią zmarł.

Port Nelson - miejscowość na Bahamach, na wyspie Rum Cay. Według danych szacunkowych na rok 2013 liczy 100 mieszkańców . Ośrodek turystyczny. Dwudziesta czwarta co do wielkości miejscowość kraju.Burntwood River – rzeka w kanadyjskiej prowincji Manitoba. Przepływa przez miasto Thompson. Uchodzi do jeziora Split Lake na rzece Nelson River (współrzędne ujścia: 56°08′21″ N, 96°34′28″ W).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Split Lake – jezioro w Manitobie w Kanadzie, na rzece Nelson. Maksymalna głębokość wynosi 28 m przy średniej głębokości 3,9 m. Powierzchnia (z wyłączeniem wysp) wynosi 26 100 ha. Długość linii brzegowej wynosi 940 km, z czego 411,6 km stanowi linia brzegowa wysp.
Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
Winnipeg (ang. Lake Winnipeg, fr. Lac Winnipeg) – jezioro słodkowodne w środkowej części Ameryki Północnej. Leży w Kanadzie, w prowincji Manitoba, około 55 km na północ od miasta Winnipeg. Z powierzchnią 24 400 km² jest szóstym co do wielkości jeziorem w Kanadzie, wyprzedzając Ontario, jedno z Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Długość jeziora wynosi 416 km, głębokość maksymalna 18 m, a położenie nad poziomem morza 217 m.
Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
Manitoba – prowincja Kanady leżąca w środkowej części kraju. Od wschodu graniczy z Ontario, od zachodu z Saskatchewan, od północy z terytorium Nunavut oraz na południu ze stanami USA Minnesota i Dakota Północna. Największym miastem prowincji i zarazem jej stolicą jest Winnipeg.
Thompson - miasto w Kanadzie, w prowincji Manitoba. Największe miasto w północnej Manitobie, założone w 1956 r. po odkryciu rudy niklu. Prawa miejscowości otrzymało w 1967 r., a miejskie w 1970 r.
Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

Reklama