Neil Gaiman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Neil Richard Gaiman (ur. 10 listopada 1960 w Portchester w hrabstwie Hampshire w Anglii) – brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor, autor licznych powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction i grozy. W Dictionary of Literary Biography jest wymieniony jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction. W Polsce uważany za postmodernistę, mimo jego wielokrotnych oświadczeń, że nie czuje się powiązany z tym nurtem. Wiele utworów Gaimana zostało zekranizowanych.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Morderstwa i tajemnice (ang. Murder Mysteries) – komiks autorstwa P. Craiga Russella na podstawie opowiadania Neila Gaimana. Ukazał się w 2002 roku nakładem Dark Horse Comics, zaś po polsku w 2003 roku wydał go Egmont Polska. Oryginalne opowiadanie można znaleźć w zbiorze Dym i lustra.

Neil Gaiman jest wielokrotnym laureatem nagród, m.in.: Hugo, Nebula, Bram Stoker Award, nagród magazynu Locus oraz British Fantasy Award. Jest także 14-krotnym laureatem Nagrody Eisnera w dziedzinie komiksu. W 2001 roku jego książka Amerykańscy bogowie znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa, a autor otrzymał za nią nagrody: Hugo, Nebula, Brama Stokera, SFX oraz Locusa, nominowana zaś była między innymi do Nagrody World Fantasy oraz Minnesota Book Award. Kolejne jego słynne utwory to powieści Chłopaki Anansiego, która również dostała się na listę New York Timesa, Koralina, nagrodzona Bram Stoker Award w 2002 oraz Hugo i Nebulą w 2003 r., Księga cmentarna (2008) – Hugo 2009 oraz Ocean na końcu drogi (2013) – Locus 2014.

Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia (ang. Fragile Things: Short Fictions and Wonders, 2006). Zbiór opowiadań autorstwa Neila Gaimana wydany w Polsce także w 2006 roku przez Wydawnictwo MAG. Książkę przetłumaczyła Paulina Braiter.Dobry omen (ang. Good Omens) powieść autorstwa Neila Gaimana i Terry’ego Pratchetta, wydana 1 maja 1990 roku. Polskie wydanie ukazało się za sprawą wydawnictwa CIA-Books-SVARO w 1992 roku w przekładzie Jacka Gałązki i Juliusza Witolda Garzteckiego.

Twórczość Gaimana została przetłumaczona na wiele języków, między innymi włoski, niderlandzki, francuski, hiszpański, szwedzki, duński, jidysz, polski, bułgarski, grecki, fiński, japoński i węgierski. Jego artykuły publikują „Time Out”, „The Saturday Times”, „Punch”, „The Observer Colour Suplement” i wiele innych czasopism. Na język polski zazwyczaj tłumaczony jest przez Paulinę Braiter.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Postmodernizm – prąd literacki, którego początek datuje się na lata 60. XX wieku. Nazwa nurtu nawiązuje do słowa "ponowoczesność" (postmoderna), tzn. okresu, który nastąpił po modernizmie i wiąże się ściśle z filozofią postmodernizmu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Rodzina Gaimana, wywodząca się z polskich Żydów, wyemigrowała z Holandii do Anglii na początku XX wieku. Jego rodzice są wyznawcami i działaczami kościoła scjentologicznego.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ostatnie kuszenie (ang. The Last Temptation) – komiks wydany pierwotnie w 1994 roku. Autorem scenariusza jest Neil Gaiman, który stworzył tę historię wraz z Alice Cooperem, ilustracje wykonał Michael Zulli. W Polsce ukazał się w 2006 roku nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

Uczył się w anglikańskich szkołach kościelnych. W latach 80. XX wieku pracował jako dziennikarz – wolny strzelec. W 1984 roku debiutował jako pisarz, na łamach „Imagine” opowiadaniem Featherquest, wtedy też wydał swoją pierwsza książkę – biografię zespołu Duran Duran. Następnie w 1985 roku, wraz z Kimem Newmanem, zredagował Ghastly Beyond Belief, będącą antologią literackich pomyłek i niezamierzonych efektów komicznych brytyjskiego pulp-horroru. W 1987, razem z grafikiem Dave McKeanem, napisał powieść graficzną Drastyczne przypadki (ang. Violent Cases). Rok później rozpoczął pisanie tekstów do swego chyba najsłynniejszego dzieła, serii komiksów Sandman. Pierwsza powieść Gaimana – napisany wraz z Terry Pratchettem Dobry omen – ukazała się w 1990 roku.

Koralina (oryg. ang. Coraline) – powieść fantastyczna z pogranicza horroru, autorstwa Neila Gaimana, wydana w 2002 przez wydawnictwo HarperCollins (ISBN 0-380-97778-8); wydanie polskie w tłumaczeniu Pauliny Braiter ukazało się w kwietniu 2003, nakładem Wydawnictwa MAG (ISBN 83-89004-34-8). Utwór zdobył prestiżowe nagrody: Bram Stoker Award za najlepsze dzieło dla młodego czytelnika w 2002 oraz Hugo i Nebulę za najlepsze opowiadanie w 2003.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Pisarz obecnie mieszka w pobliżu Minneapolis w USA. Do 2008 roku był żonaty z Mary McGrath, z którą ma trójkę dzieci: syna Michaela i córki Madeleine i Holly. Obecnie żonaty z Amandą Palmer, z którą ma syna Anthony'ego. Ma dwie młodsze siostry.

Zawsze chodzi ubrany na czarno. Jest miłośnikiem kotów. Jako źródło inspiracji literackich wymienia Szekspira. Na spotkaniu autorskim w Warszawie 23.03.2010 wspomniał o Stanisławie Lemie jako autorze i Rękopisie znalezionym w Saragossie jako utworze z Polski, które najbardziej ceni.

Dagmara Matuszak (ur. 31 sierpnia 1973 w Poznaniu) – polska ilustratorka, malarka i autorka komiksów. Jest projektantką książek, plakatów, okładek i ilustracji książkowych.Dave Tench McKean (ur. 29 grudnia 1963 w Maidenhead w Wielkiej Brytanii) – brytyjski twórca komiksów, grafik, ilustrator, fotografik, filmowiec.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Arlekin i walentynki to opowiadanie (1999) oraz powieść graficzna (2001) autorstwa Neila Gaimana nawiązujące do commedii dell’arte oraz arlekinady. Autorem grafiki w komiksie jest John Bolton. W Polsce komiks ukazał się w roku 2004 nakładem wydawnictwa Egmont, w tłumaczeniu Pauliny Braiter.
Nagrody BSFA – literackie nagrody, przyznawane w geście uznania pozycjom z gatunku science-fiction przez British Science Fiction Association. Nominowani i nagradzani ogłaszani są na podstawie głosowań przeprowadzonych wśród członków stowarzyszenia.
Urban fantasy – podgatunek literatury fantasy, którego akcja rozgrywa się w realiach wielkomiejskich. Specyficzny klimat utworów utrzymanych w tym gatunku jest spowodowany przez pozorną sprzeczność współistniejących tu – magii i techniki.
Księżniczka Mononoke (jap. もののけ姫, Mononoke-hime) – pełnometrażowy film anime w reżyserii Hayao Miyazakiego. Jego premiera miała miejsce 12 lipca 1997 roku.
Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.
M jak magia (ang. M is for Magic) – wydany w 2007 roku zbiór opowiadań Neila Gaimana. Przełożyła go Paulina Braiter, a ukazał się nakładem wydawnictwa Mag.
Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

Reklama