Nederlandse Omroep Stichting

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zarząd NOS (1969)

Nederlandse Omroep Stichting (wym. [ˈneːdərˌlɑntsə ˈʔɔmrup ˌstɪxtɪŋ]; pol. Holenderska Firma Nadawcza), skrótowo NOSholenderski nadawca publiczny. Jest jedną z organizacji nadawczych tworzących Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Ma szczególny obowiązek tworzenia wiadomości i programów sportowych dla trzech holenderskich publicznych kanałów telewizyjnych i holenderskich publicznych stacji radiowych.

Nadawca (źródło, ang. sender, source) jest to określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.NPO 1 (dawniej Nederland 1 do 2014) – pierwszy kanał publicznej telewizji niderlandzkiej Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Został uruchomiony 2 października 1951. Zapewnia publiczne programy telewizyjne i obecnie istnieje obok siostrzanych kanałów NPO 2 i NPO 3. W 2018 roku był to najczęściej oglądany kanał w Holandii, osiągając udział w rynku na poziomie 22,5%.

Zadania fundacji wynikają z Ustawy o mediach z 2008 roku, która ogłasza, iż NOS ma opracowywać regularne i częste programy o charakterze usług publicznych, w tym w szczególności pełny i bezstronny serwis informacyjny oraz relacje z procedur i debat parlamentarnych, a także sprawozdania z wydarzenia sportowe i inne imprezy krajowe. NOS pełni również funkcję koordynatora technicznego dla Nederlandse Publieke Omroep (NPO).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Nederlandse Publieke Omroep - sieć publicznych towarzystw radiowych i telewizyjnych w Holandii. W przeciwieństwie do większości publicznych nadawców w Europie jest silnie zdecentralizowana. Pierwszy nadawca publiczny w Holandii zaczął nadawanie w 1930. Do końca lat osiemdziesiątych jej kanały telewizyjne nie miały konkurencji, gdyż zakazana była telewizja prywatna.

Jest częścią Europejskiej Unii Nadawców.

Historia[ | edytuj kod]

W 1947 roku powstał Holenderski Związek Radiowy (NRU). Po kilku nieudanych próbach stworzenia publicznego systemu nadawczego i połączenia ze stacją krajową, NRU został utworzony jako związek stowarzyszeń nadawczych, które zapewniły wsparcie operacyjne. Stowarzyszenia były odpowiedzialne za własne osiągnięcia, ale studiami, orkiestrami i zewnętrznymi obiektami nadawczymi zarządzała NRU. Cotygodniowe słuchowiska radiowe były również domeną NRU i działały do 1986 roku. NRU stała się holenderskim członkiem założycielem Europejskiej Unii Nadawców w 1950 roku. Tymczasem Holenderska Służba Telewizyjna (NTS) została utworzona w 1951 r., dwa lata po powrocie telewizji publicznej do fal radiowych.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.
Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
NOS Journaal – program informacyjny holenderskiego publicznego nadawcy NOS. Jest emitowany codziennie na NPO 1 i NPO 2, oraz czasami na NPO 3.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
TVP ABC – kanał tematyczny Telewizji Polskiej S.A. o charakterze dziecięcym, którego uruchomienie zaplanowane jest na 15 lutego 2014.
Nadawca publiczny (także potocznie media publiczne) – radio, telewizja i inne media stanowiące własność skarbu państwa. Regulowane w Polsce przez ustawę o radiofonii i telewizji.

Reklama