Nazjanz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nazjanz (gr. Ναζιανζός, łac. Nazianzus) – starożytne miasto w w zachodniej Kapadocji, w Azji Mniejszej.

Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.Cezary z Nazjanzu, cs. Swiatyj Kiesarij Nazianzin, wracz (ur. ok. 330 w Arianz w pobliżu Gelveri i Nazjanzu w Kapadocji, zm. ok. 368 w Bitynii) - młodszy brat św. Grzegorza z Nazjanzu i św. Gorgonii, nadworny lekarz Konstancjusza II i Juliana Apostaty, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Historia[ | edytuj kod]

W starożytności Nazjanz należał do rzymskiej prowincji Kapadocja II w diecezji Pontu. Znany z miejsca urodzenia jednego z ojców kapadockichGrzegorza z Nazjanzu. Za cesarza Konstantyna VII Porfirogeneta relikwie Grzegorza z Nazjanzu zostały przywiezione do Kościoła Świętych Apostołów w Nazjanzie. Miasto było siedzibą biskupią. Do 1200 roku znane są imiona czternastu biskupów Nazjanzu. W Kościele katolickim istnieje biskupstwo tytularne Nazjanzu.

Kapadocja – kraina historyczna w Tureckiej Anatolii, znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach. Kapadocja była aż do średniowiecza silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Osoby związane z miastem[ | edytuj kod]

Z Nazjanzu pochodziliː

 • Grzegorz z Nazjanzu Starszy
 • Nonna z Nazjanzu
 • Gorgonia z Nazjanzu
 • Grzegorz z Nazjanzu
 • Cezary z Nazjanzu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sophrone Pétridès: Nazianzus (ang.). www.newadvent.org. [dostęp 2020-09-28].
  2. Nazianzus (Titular See) (ang.). www.catholic-hierarchy.org. [dostęp 2020-09-28].
  Ojcowie kapadoccy – określenie wczesnochrześcijańskich teologów, Ojców Kościoła, pochodzących z Kapadocji. Do ojców kapadockich zalicza się: świętego Grzegorza z Nyssy, świętego Grzegorza z Nazjanzu, w tradycji prawosławnej zwanego "teologiem", i świętego Bazylego. Ich nauczanie było kontynuacją szkoły Orygenesa, który znalazł w nich obrońców, którzy znając zasługi i skrajności mistrza, mimo iż czasem się z nim nie zgadzali, zachowali jego duchaGorgonia, siostra Grzegorza z Nazjanzu, cs. Prawiednaja Gorgonija (zm. ok. 370-372) – święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Grzegorz z Nazjanzu, zwany Teologiem, cs. Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolski (ur. ok. 330 w Arianz k. Nazjanzu, zm. 389 lub 390 tamże) – jeden z ojców kapadockich, patriarcha Konstantynopola, święty katolicki i prawosławny, doktor Kościoła.
  Nonna, matka Grzegorza z Nazjanzu, cs. Prawiednaja Nonna (ur. ok. 280, zm. 374) – święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama