• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nazaria

  Przeczytaj także...
  Nazariusz, Nazary – imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające "pochodzący z Nazaretu". Wśród patronów tego imienia, św. Nazariusz, męczennik z I lub III wieku.Nazariasz, Nazary — imię pochodzenia greckiego, oznaczające "oddany Bogu". Wśród patronów tego imienia — męczennik Nazary (I wiek).
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Nazariaimię żeńskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "pochodząca z Nazaretu". Patronką tego imienia jest św. Nazaria Ignacja March Mesa.

  Nazaria imieniny obchodzi 6 lipca.

  Męskie odpowiedniki: Nazariusz, Nazar i Nazary

  Warto wiedzieć że... beta

  Nazar, zwany też okiem Fatimy lub okiem proroka – pochodzący z Turcji amulet mający chronić przed „złym okiem”. Nazwa nazar jest pochodzenia arabskiego i znaczy tyle co spojrzenie.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Nazaria Ignacia od św. Teresy od Jezusa, Nazaria Ignacia March Mesa, właśc. hiszp. Nazaria Ignacia de Santa Teresa March Mesa (ur. 10 stycznia 1889 w Madrycie w Hiszpanii, zm. 6 lipca 1943 w Buenos Aires w Argentynie) – dziewica, założycielka Instytutu Sióstr Misjonarek Krzyżowych Kościoła, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.
  Nazaret (hebr. נצרת, Naceret; arab. الناصرة, En-Nasira; ang. Nazareth) – największe miasto i stolica administracyjna Dystryktu Północnego w Izraelu. Jest to największe arabskie miasto w kraju, i dlatego często jest nazywane "arabską stolicą Izraela". Jest to gospodarcza, polityczna, kulturalna i medialna stolica izraelskich Arabów. Nastroje panujące w mieście są ważnym wskaźnikiem nastrojów panujących w arabskiej społeczności Izraela.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.703 sek.